Թուրքիան համառորեն հրաժարվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը. Կիպրոսի խորհրդարանի հայ պատգամավոր
Թուրքիան համառորեն հրաժարվում է ընդունել իր արյունոտ անցյալը և ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին Կիպրոսի խորհրդարանում հայտարարել է հայ համայնքի ներկայացուցիչ, պատգամավոր Վարդգես Մաղդեսյանը, փոխանցում է NEWS.am-ը:
Մաղդեսյանը շնորհակալություն է հայտնել Կիպրոսին, որը դարձել է առաջին եվրոպական երկրիը՝ 1975 թվականին ընդունելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին խորհրդարանական բանաձև:
«Իսկապես անհավատալի է, որ քաղաքակիրթ պետությունները, որոնք, ենթադրվում է, որ մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության պաշտպաններ են, շարունակում են զիջել Թուրքիայի ճնշմանը` իր աշխարհաքաղաքական դիրքի և գնողունակության պատճառով, ինչը խանգարում է նրանց ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը», - ասել է Մաղդեսյանը:
Նա նշել է, որ ցեղասպանությունը ողբերգություն է, որը ցնցել է այն ժամանակվա քաղաքակիրթ աշխարհը և թողել խորը վերքեր: Խոսելով այն մասին, թե ինչու է Թուրքիան այդքան համառորեն հրաժարվում  ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ Գերմանիան ճանաչեց հրեաների Հոլոքոսթը, պատգամավորը նշել է, որ հիմնական պատճառները նման քայլի իրավական հետևանքներն են և դրա ազդեցությունը թուրքական հասարակության վրա:
«Թուրքիան չի ցանկանում ոչ մի ցենտ վճարել Ցեղասպանությունը  վերապրածներին և նրանց սերունդներին, քանի որ անհրաժեշտ կլինի վճարել ոչ միայն հայերին, այլև հույներին, ասորիներին և, հնարավոր է, քրդերին և կիպրոսցիներին», - եզրափակել է նա:

Турция упорно отказывается признать Геноцид армян: армянский депутат парламента Кипра
Турция упорно отказывается признать свое кровавое прошлое и совершение Геноцида армян. Об этом выступая в парламенте Кипра заявил депутат Вардкес Магдесян, представляющий армянскую общину, сообщает NEWS.am.
Магдесян поблагодарил Кипр, который стал первой европейской страной, принявшей парламентскую резолюцию о признании Геноцида в 1975 году.
''Поистине немыслимо, что цивилизованные государства, которые, как представляется, являются защитниками прав человека и демократии, продолжают уступать давлению Турции из-за ее геостратегического положения и покупательной способности, что мешает им признать Геноцид армян'', - сказал Магдесян.
Он отметил, что геноцид - это трагедия, потрясшая тогдашний цивилизованный мир и оставившая глубокие раны. Говоря о том, почему Турция так упорно отказывается признать Геноцид армян, в то время как Германия признала Холокост евреев, депутат отметил, что основными причинами являются юридические последствия такого шага и его влияние на турецкое общество. ''Турция не хочет платить ни цента оставшимся в живых после Геноцида и их потомкам, поскольку тогда необходимо будет платить не только армянам, но также и грекам, ассирийцам и, возможно, курдам и киприотам'', - резюмировал он.