ԱՄՆ-ն հորդորում է Հայաստանին գնալ երկխոսության ճանապարհով
ԱՄՆ պետդեպարտամենտը հայտարարություն է տարածել Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ, որով հորդորել է կողմերին գնալ երկխոսության ճանապարհով:
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ Հիզեր Նոյերթի հայտարարության մեջ ասվում է հետևյալը.
«Առաջիկա օրերը պատմական հնարավորություն են Հայաստանի ժողովրդի և նրա կողմից ընտրված առաջնորդների համար, քանի որ նրանք սկսում են նոր կառավարություն ձևավորելու գործընթացը»,- նշել է Նոյերթը:
Նա կոչ է արել բոլոր կողմերին կառուցողական դիրքորոշում դրսևորել Հայաստանի Սահմանադրության շրջանակներում:
«Ակնկալում ենք սերտորեն համագործակցել նոր կառավարության հետ Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտների շրջանակում:
Որպես Հայաստանի բարեկամ ու գործընկեր՝ մենք հորդորում ենք հայ ժողովրդին գնալ երկխոսության՝ իրենց ինքնիշխան ապագան ժողովրդավարական և խաղաղ ճանապարհով ձևավորելու նպատակով»,- ասվում է պետդեպի խոսնակի հայտարարության մեջ:

US Urges Dialogue in Armenia
The US State Department has released a statement over the ongoing events in Armenia calling for dialogue.
''The coming days represent a historic moment for the people of Armenia and its elected leaders, as they embark on the process of forming a new government'', State Department Spokesperson Heather Nauert said in a press release.
Nauert urged all sides to engage constructively, within the legal framework of the Armenian Constitution.
''We look forward to working closely with a new government on the many areas of shared interest between the United States and Armenia.
As a friend and partner to Armenia, we commend the Armenian people for engaging in dialogue to forge their sovereign future through democratic and peaceful means'', the statement said.