Երևանը չինացիների համար ունի գրավիչ ներդրումային դաշտ
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Երևանի և Չինաստանի Շենյան քաղաքի միջև համատեղ ծրագրերի շուրջ հնարավոր համագործակցության հետ կապված հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գևորգյանը, զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Տիգրան Սարգսյանը, Չինաստանի Շենյան մասնաճյուղի միջազգային առևտրի խթանման կոմիտեի քարտուղար Լի Իյը և Շենյան ազատ առևտրային գոտու ղեկավար կազմը:
Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ ողջունելով հյուրերին՝ Դավիթ Գևորգյանը նշել է, որ քաղաքապետարանը կարևորում է միջազգային գործընկեր կառույցների հետ փոխշահավետ համագործակցության ծավալումը՝ քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում:
Զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Տիգրան Սարգսյանն իր հերթին ներկայացնելով Երևանի զարգացման ծրագրերի հիմնական ուղղությունները և ներդրումային ընդհանուր քաղաքականությունը՝ ընդգծել է, որ քաղաքային իշխանությունը բաց և պատրաստակամ է՝ քննարկելու և իր լիազորության շրջանակում աջակցելու ներդրումային առաջարկների կյանքի կոչմանը: Հանդիպման ընթացքում հյուրերին ներկայացվել է քաղաքապետարանի կողմից մշակված շուրջ 50 ներդրումային առաջարկների փաթեթը, որոնք գործարար կապերի հաստատման և զարգացման լայն հնարավորություններ են ընձեռում: Բացի այդ, նշվել է, որ Երևանը, էլեկտրոնային կառավարման առումով լինելով արագ զարգացող քաղաք, հատուկ ուշադրություն է դարձնում նոր տեխնոլոգիաների կիրառմանը:
Չինական պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել հանդիպման, ինչպես նաև համագործակցության պատրաստակամության համար և հատկանշել, որ Երևանն իրենց համար ունի գրավիչ ներդրումային դաշտ և իրենք հետաքրքրված են մի շարք ուղղություններով համատեղ ծրագրերի իրականացմամբ:

Chinese City of Shenyang and Yerevan Discuss Cooperation
The issues related to possible cooperation between Yerevan and the city of Shenyang (China) were discussed during the meeting in the City Hall, official page of Yerevan Municipality reports.
The head of Yerevan Municipality Department of Foreign Relations David Gevorgyan, the head of Development and Investment Programs Department Tigran Sargsyan, the Secretary of the Shenyang branch of China Council for the Promotion of International Trade Liang and the leading staff of the free trade zone of Shenyang took part in the meeting.
Greeting the guests David Gevorgyan outlined that the Municipality attaches importance to the development of mutually beneficial cooperation with international partner organizations in various spheres of urban economy.
The head of Development and Investment Programs Department Tigran Sargsyan in his turn presenting the main directions of Yerevan development programs and general investment policy stressed that the city authorities are open and willing to discuss and support within their powers in the implementation of investment programs. During the meeting the guests were introduced nearly 50 investment projects worked out by the Municipality which give the wide possibilities for business ties establishment and development. Besides, it was noted that Yerevan being a rapidly developing city in electronic management field pays special development to using new technologies. The members of Chinese delegation expressed gratitude for the meeting as well as for cooperation willingness and stressed that Yerevan has n attractive investment field for them and they are interested in the implementation of a number of investment projects.