ԱՄՆ հանրապետական սենատորը համարում է, որ Փրամփն արժանի է Խաղաղության նոբելյան մրցանակի
Հարավային Կարոլինա նահանգը ներկայացնող ամերիկացի հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեմը համարում է, որ եթե ԿԺԴՀ-ն դադարեցնի իր միջուկային ծրագիրը ու Կորեական թերակղզում իրավիճակը հանդարտվի, ապա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին պետք է Խաղաղության նոբելյան մրցանակ շնորհել, հաղորդում է ՐԻԱ Նովոստին:
«Դոնալդ Թրամփը ԿԺԴՀ-ին ու Չինաստանին համոզել է, որ ինքը լրջորեն է տրամադրված փոփոխություններին։ Մենք դեռ չենք հասել դրան, բայց եթե դա տեղի ունենա, այդ ժամանակ նախագահ Թրամփը արժանի կլինի Խաղաղության նոբելյան մրցանակի»,- համարում է սենատորը։
Գրեմը նշել է, որ Սպիտակ տան ղեկավարին հաջողվել է համոզել ԿԺԴՀ-ին, որ նա երկու տարբերակ ունի՝ կամ կարող է «նորմալ երկիր» դառնալ, կամ էլ՝ հրթիռաշինությունը շարունակելու դեպքում, կործանման դատապարտվել։
Ապրիլի 27-ին սահմանամերձ Փհանմունջոմ կետում կայացել է Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինի ու ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի միջև պատմական հանդիպումը։ Այդ բանակցությունները Սեուլի ու Փհենյանի միջև  բարձր մակարդակի վրա առաջին հանդիպումն էր ավելի քան տասը տարվա ընթացքում։

Американский сенатор предложил вручить Трампу Нобелевскую премию мира
Американский сенатор-республиканец Линдси Грэм считает, что президенту США Дональду Трампу стоит дать Нобелевскую премию мира в случае урегулирования ситуации на Корейском полуострове, сообщает РИА Новости.
"Дональд Трамп убедил КНДР, Китай, что он серьезен в отношении перемен. Мы еще не достигли этого, но если это случится, то президент Трамп заслуживает Нобелевской премии мира", — сказал сенатор.
По словам Грэма, Трамп смог продемонстрировать Пхеньяну необходимость либо стать "нормальной страной", либо испытать последствия из-за продолжения строительства ракет с целью "достигнуть США".
"Этого бы не случилось без Трампа", — сказал сенатор.
В пятницу Ким Чен Ын стал первым северокорейским руководителем, который перешел через военно-демаркационную линию в зону ответственности Южной Кореи, где прошла его встреча с президентом Южной Кореи Мун Чжэ Ином.