Ճապոնիա. նախարարը ներողություն է խնդրել, քանի որ ոստիկանությունը չի կարողացել գտնել հանցագործին
Ճապոնիայի արդարադատության նախարար Յոկո Կամիկավան ներողություն է խնդրել: Պատճառն այն է, որ երկրի ոստիկանությունը 3 շաբաթ շարունակ չի կարողացել գտնել փախուստի դիմած հանցագործին, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Ներողություն եմ խնդրում այսքան երկար ժամանակ բնակչությանն անհանգստություն պատճառելու համար: Մենք ստուգումներ կկատարենք, որոնց արդյունքների հիման վրա միջոցներ կմշակենք ապագայում նման դեպքերը կանխելու համար», - ասել է նախարարը:
27-ամյա Տացումա Խիրաոն, ով բանտում էր գտնվում գողությունների համար, բանտից փախել էր ապրիլի 8-ին: Հանցագործին ձերբակալել են ոչ թե հատուկ գործողությունների արդյունքում, այլ ինտերնետ-սրճարանի աշխատակցի զանգից հետո, ում ծանոթ է թվացել այցելուի դեմքը:

Япония: министр извинилась, что 23 дня не могла поймать преступника
Министр юстиции Японии Еко Камикава извинилась за то, что полиция больше трех недель не могла поймать сбежавшего заключенного, передает РИА Новости.
"Приношу свои глубокие извинения в связи с тем, что столь долгое время населению было доставлено беспокойство. Мы проведем проверку, по ее результатам будут выработаны меры для предотвращения повторения подобного в будущем", - сказала министр.
Тацума Хирао, 27-летний заключенный, который отбывал наказание за кражи, сбежал из тюрьмы в префектуре Эхимэ 8 апреля. Преступника арестовали в Хиросиме не в результате спецоперации полиции, а после звонка бдительного сотрудника интернет-кафе, которому показалось знакомым лицо посетителя.