Մերկելը շնորհավորական ուղերձ է հղել վարչապետ Փաշինյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դաշնային կանցլեր Անգելա Մերկելը: Ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Հարգարժա՛ն պարոն վարչապետ,
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ ընտրվելու կապակցությամբ:
Որպես հուսալի գործընկեր՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունը շարունակելու է աջակցել Հայաստանի Հանրապետությանը արդիականցման և բարեփոխումների իրականցման ընթացքում և ջանքեր է գործադրելու՝ երկկողմ բարեկամական հարաբերությունները խորացնելու, ինչպես նաև տարածաշրջանի խաղաղ զարգացման ուղղությամբ:
Մեծապես ողջունում եմ, որ վերջին օրերի և շաբաթների քաղաքական գործընթացների բոլոր մասնակիցները դրսևորեցին պատասխանատվության բարձր զգացում՝ ի բարօրություն հայ ժողովրդի:

Ангела Меркель поздравила Никола Пашиняна с избранием на пост премьер-министра Армении
Премьер-министру Николу Пашиняну поздравительное послание по случаю вступления в должность направила Федеральный Канцлер Федеративной Республики Германия Ангела Меркель. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Сердечно поздравляю Вас с избранием.
Как надёжный партнёр Федеративная Республика Германия продолжит содействовать Республике Армения в осуществлении модернизации и реформ, а также в усилиях, направленных на углубление двусторонних дружественных отношений и мирное развитие региона.
Приветствую, что все участники политических событий последних дней и недель продемонстрировали высокое чувство ответственности во благо армянского народа.
В ходе формирования правительства и Вашего пребывания в должности желаю Вам успехов и всяческих благ".