Մերկելը շնորհավորական ուղերձ է հղել վարչապետ Փաշինյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դաշնային կանցլեր Անգելա Մերկելը: Ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Հարգարժա՛ն պարոն վարչապետ,
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ ընտրվելու կապակցությամբ:
Որպես հուսալի գործընկեր՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունը շարունակելու է աջակցել Հայաստանի Հանրապետությանը արդիականցման և բարեփոխումների իրականցման ընթացքում և ջանքեր է գործադրելու՝ երկկողմ բարեկամական հարաբերությունները խորացնելու, ինչպես նաև տարածաշրջանի խաղաղ զարգացման ուղղությամբ:
Մեծապես ողջունում եմ, որ վերջին օրերի և շաբաթների քաղաքական գործընթացների բոլոր մասնակիցները դրսևորեցին պատասխանատվության բարձր զգացում՝ ի բարօրություն հայ ժողովրդի:

German Chancellor Angela Merkel has sent a congratulatory message to Nikol Pashinyan on assuming the office of Prime Minister. The message reads in part:
I sincerely congratulate you on your election. As a reliable partner, Germany will continue to assist Armenia in its drive for modernization and implementation of reforms and will make efforts for the deepening of bilateral friendly relations, as well as for the peaceful development of the region.
I highly welcome the fact that all participants in the political processes of recent days and weeks demonstrated high sense of responsibility for the benefit of the Armenian people. I wish you every success and all the best in the formation of the new government and throughout your tenure.”