Իրանը միջուկային գործարքի վերաբերյալ վերջնագիր է ներկայացրել Եվրոպային
Միջուկային համաձայնագրից ԱՄՆ դուրս գալուց հետո Իրանը մտադիր է վերջնագիր ներկայացնել գործարքի եվրոպական մասնակիցներին՝ պահանջելով վերջինիս պահպանման երաշխիքներ: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳ փոխնախարար Աբաս Արաքչին:
Նրա խոսքերով՝ եվրոպական երկրներն ունեն 45-60 օր ժամանակ ներկայացնելու Իրանի շահերի պաշտպանության և ԱՄՆ-ի՝ գործարքից դուրս գալու հետևանքով վնասների փոխհատուցման անհրաժեշտ երաշխիքներ:
Պաշտոնյան նշել է, որ եթե գործարքի եվրոպացի մասնակիցները սահմանված ժամկետում չներկայացնեն պահանջվող երաշխիքները, Իրանը «հարկադրված որոշումներ» կընդունի:

Iran Gave Europe 60 Days
European countries have 60 days to provide "guarantees" to safeguard Iran's interests after the United States withdrew from the 2015 nuclear deal, parliament's website said quoting an Iranian official.
"The Europeans have between 45 and 60 days to give the necessary guarantees to safeguard Iranian interests and compensate the damages caused by the US pullout," the New Arab reports.
The website attributed the remarks to Deputy Foreign Minister Abbas Araghchi as reported by Seyyed Hossein Naghavi, spokesman of parliament's foreign affairs commission.