Իրանը միջուկային գործարքի վերաբերյալ վերջնագիր է ներկայացրել Եվրոպային
Միջուկային համաձայնագրից ԱՄՆ դուրս գալուց հետո Իրանը մտադիր է վերջնագիր ներկայացնել գործարքի եվրոպական մասնակիցներին՝ պահանջելով վերջինիս պահպանման երաշխիքներ: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳ փոխնախարար Աբաս Արաքչին:
Նրա խոսքերով՝ եվրոպական երկրներն ունեն 45-60 օր ժամանակ ներկայացնելու Իրանի շահերի պաշտպանության և ԱՄՆ-ի՝ գործարքից դուրս գալու հետևանքով վնասների փոխհատուցման անհրաժեշտ երաշխիքներ:
Պաշտոնյան նշել է, որ եթե գործարքի եվրոպացի մասնակիցները սահմանված ժամկետում չներկայացնեն պահանջվող երաշխիքները, Իրանը «հարկադրված որոշումներ» կընդունի:

Иран выдвинул Европе ультиматум по ядерной сделке
После выхода США из ядерного соглашения Иран намерен в ультимативной форме потребовать от европейских участников гарантий сохранения сделки. Об этом заявил замглавы иранского МИД Аббас Аракчи, сообщает Deutsche Welle.
У европейских стран есть срок от 45 до 60 дней, чтобы предоставить необходимые гарантии по защите интересов Ирана и компенсации убытков, причиненных вследствие выхода США из сделки, заявил Аракчи.
По словам замглавы МИД, если европейские участники сделки не предоставят в отведенный срок требуемых гарантий, Иран должен будет принять "вынужденные решения".