Սահակաշվիլին ցանկանում է ուղղել իր սխալները Վրաստանում
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին կարծում է, որ Թբիլիսիում թմրանյութերի քաղաքականության ազատականացման համար երիտասարդության երկօրյա բողոքի ակցիայի պատճառը ավելի խորքային կործանարար գործընթացներն է, որոնք առաջացաել են միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլիի ոչ պաշտոնական կառավարման հետևանքով։
«Այսօր Վրաստանում աղետալի գործազրկություն է, հատկապես երիտասարդության շրջանում, մի շարք սոցիալական այլ խնդիրներ, որոնք չեն լուծվում օլիգարխ Իվանիշվիլիի ոչ պաշտոնական կառավարման պայմաններում»,-նշել է Սաակաշվիլին «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքի եթերում։
Սահակաշվիլին նաև խոստովանել է, որ երկրում իշխանափոխությունը, որի հետևանքով իշխանության է եկել միլիարդատեր Իվանիշվիլին, տեղի է ունեցել այդ թվում նաև իր անձնական սխալների պատճառով։
«Ասեմ ավելին, հենց այդ սխալների պատճառով ես մտադիր եմ Վրաստան վերադառնալ և ուղղել դրանք։ Իմ կառավարման շրջանում Վրաստանը զարգացել է և պետական պաշտոնների մեծ մասը երիտասարդներն էին զբաղեցնում, բայց, իհարկե նաև սխալներ են եղել», - նշել է Սաակաշվիլին։

Саакашвили хочет исправить свои ошибки в Грузии
Экс-президент Грузии Михаил Саакашвили, считает, что двухдневный протест молодежи в Тбилиси, выступавшей за либерализацию нарокополитики был вызван гораздо более глубокими разрушительными процессами, возникшими благодаря неформальному правлению миллиардера Бидзины Иванишвили, передает Интерфакс.
"Сегодня в Грузии катастрофическая безработица, особенно среди молодежи, масса других социальных проблем, которые не решаются в условиях неформального правления олигарха Иванишвили", - заявил Саакашвили в ночь на воскресенье при включении из Голландии в эфир телекомпании "Рустави 2".
Отвечая на вопрос, не видит ли он своей ответственности за фактическое уничтожение реальной оппозиции, что и способствовало приходу к власти миллиардера Иванишвили и его команды, экс-президент заявил, смена власти произошла в том числе и по причине его личных ошибок.
"Скажу больше, именно из-за этих моих ошибок я намерен вернуться в Грузию и исправить их. В течение моего правления Грузия развивалась и большинство государственных постов занимали молодые, но, конечно, были и перекосы", - сказал Саакашвили.
Он заявил и о том, что события в Армении, где именно молодежь была в первых рядах борьбы с олигархами, создали большой настрой протеста в Грузии, который обязательно будет продолжен.