Ջազ համերգ՝ Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին ընդառաջ
Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին ընդառաջ տոնական միջոցառումների շրջանակում նախօրեի երեկոյան Կասկադ համալիրի հարակից տարածքում ջազի սիրահարների համար կազմակերպվել էր բացօթյա մեծ համերգ: Հայկական ու համաշխարհային լավագույն ջազային ստեղծագործություններով հագեցած համերգային ծրագիրն ունկնդրել է նաև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Համերգի ընթացքում ելույթ են ունեցել նորաստեղծ երևանյան ջազ-բենդեր, նշանավոր ու Երևանում ջազը կայացրած նվագախմբեր և ջազի վարպետներ:
Հարկ է նշել, որ այս տարին հոբելյանական է նաև հայկական ջազի համար: Ուղիղ 80 տարի առաջ Արտեմի Այվազյանի և Ցոլակ Վարդազարյանի գլխավորությամբ ստեղծվեց Հայաստանի պետական ջազային նվագախումբը, ինչն իսկապես նշանակալի իրադարձություն էր երաժշտարվեստի այս ուղղության բոլոր սիրահարների և երկրպագուների համար: Ըստ այդմ, համերգի կազմակերպիչներն այն նվիրել էին նաև հայկական ջազի 80-ամյակին:
Այս մասին հաղորդում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

Jazz Concert Held in Yerevan
Within the scope of the events organized prior to the 2800th anniversary of Yerevan foundation a big open-air jazz concert was organized for jazz lovers in the area adjacent to Cascade complex, official page of Yerevan Municipality reports.
Best Armenian and world jazz compositions performed during the event. Both newly created and eminent jazz bands and performers took part in the concert.
It should be noted that this year is also a jubilee year for Armenian jazz. 80 years ago State Jazz Band of Armenia was created by Artemy Ayvazyan and Tsolak Vardazaryan and this was a great event for all worshipers   of this music. So this concert was also dedicated to the 80th anniversary of Armenian jazz.