Ջազ համերգ՝ Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին ընդառաջ
Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին ընդառաջ տոնական միջոցառումների շրջանակում նախօրեի երեկոյան Կասկադ համալիրի հարակից տարածքում ջազի սիրահարների համար կազմակերպվել էր բացօթյա մեծ համերգ: Հայկական ու համաշխարհային լավագույն ջազային ստեղծագործություններով հագեցած համերգային ծրագիրն ունկնդրել է նաև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Համերգի ընթացքում ելույթ են ունեցել նորաստեղծ երևանյան ջազ-բենդեր, նշանավոր ու Երևանում ջազը կայացրած նվագախմբեր և ջազի վարպետներ:
Հարկ է նշել, որ այս տարին հոբելյանական է նաև հայկական ջազի համար: Ուղիղ 80 տարի առաջ Արտեմի Այվազյանի և Ցոլակ Վարդազարյանի գլխավորությամբ ստեղծվեց Հայաստանի պետական ջազային նվագախումբը, ինչն իսկապես նշանակալի իրադարձություն էր երաժշտարվեստի այս ուղղության բոլոր սիրահարների և երկրպագուների համար: Ըստ այդմ, համերգի կազմակերպիչներն այն նվիրել էին նաև հայկական ջազի 80-ամյակին:
Այս մասին հաղորդում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

Джаз концерт - в преддверии 2800-летия основания Еревана
В рамках праздничных мероприятий, проводимых в преддверии 2800-летия основания Еревана, на территории прилегающей к комплексу Каскад, для любителей джаза был организован концерт под открытым небом. Концертную программу, насыщенную мировыми и армянскими джазовыми произведениями, послушал также мэр Еревана Тарон Маргарян. На концерте выступили недавно созданные ереванские джаз бэнды, мастера джаза и джазовые оркестры.
Стоит отметить, что 2018 год юбилейный не только для города, но и для армянского джаза. Ровно 80 лет назад во главе с Артемием Айвазяном и Цолаком Вардазаряном был создан Государственный джазовый оркестр Армении. Таким образом, организаторы концерта посвятили его также 80-летию армянского джаза.