Իսրայելի Կնեսեթը հավանություն է տվել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը լիագումար նիստում քննարկելուն
Կնեսեթի պատգամավորները մայիսի 23-ին որոշում են կայացրել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը լիագումար նիստում քննարկման դնել:
Առաջարկի նախաձեռնողը եղել է «Մերեց» կուսակցության ղեկավար Թամար Զանդբերգը: Իսրայելի խորհրդարանի 16 պատգամավորները կողմ են արտահայտվել նախաձեռնությանը, դեմ քվեարկողներ չեն եղել, հաղորդում է «The Times of Israel»-ը:
Կնեսեթի խոսնակ Յուլիա Էդելշտեյնը, ով նախկինում ևս հանդես է եկել ցեղասպանությունը ճանաչելու օգտին, կրկին իր աջակցությունն է հայտնել նախագծին: Միևնույն ժամանակ, նա հայտարարել է, որ մտահոգված է ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչերով, որոնք արվում են միայն Թուրքիային և նրա առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին նախատինք տալու համար: «Կնեսեթը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, որովհետև դա ճիշտ է, դա արդար է», - նշել է նա:

Knesset Lawmakers Voted to Debate the Recognition of the Armenian Genocide in the Parliament Chamber
Knesset lawmakers on Wednesday voted to debate the recognition of the Armenian genocide in the parliament chamber, ''The Times of Israel'' reports.
The proposal raised by Meretz party leader Tamar Zandberg called for a plenum debate on whether the Jewish state should officially recognize the genocide of 1.5 million Armenians by Ottoman Turks 103 years ago. It was supported by 16 lawmakers in the mostly empty plenum, with none opposed.
Knesset Speaker Yuli Edelstein, who has long spoken out in favor of recognition, again expressed support for the measure. But he also voiced discomfort with public calls to recognize the genocide merely to irk Turkey and its bellicose leader, Recep Tayyip Erdogan.
"The Israeli Knesset should recognize the Armenian genocide because it is the right thing to do, the just thing to do," Edelstein added.