Եթե երբևէ Հայաստանին որևէ վտանգ սպառնա, մենք պատրաստ կլինենք նույնիսկ զոհվել. Բելառուսի ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ
Մայիսի 23-ին Բելառուսի Բրեստ քաղաքում տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որին մասնակցել են ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ Կորյուն Նահապետյանը և Տիգրան Ուրիխանյանը:
Տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցերի քննարկման ժամանակ Կորյուն Նահապետյանը բարձրացրել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու հարցը, ինչին ի պատասխան Բելառուսի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը հայտարարել է. «Եթե երբևէ Հայաստանին որևէ վտանգ սպառնա ու Հայաստանի նկատմամբ որևէ երկրի կողմից կիրառվի ցանկացած տիպի, այդ թվում նաև այդ զինատեսակները, մենք կկատարենք պայմանագրային մեր բոլոր պարտականություններն ու պատրաստ կլինենք նույնիսկ զոհվել մեր հայ եղբայրների հետ իրենց անվտանգության համար»:
Հայկական կողմի առաջարկով հանձնաժողովի հաջորդ նիստի օրակարգում ներառվել է նաև պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հեղինակած կիբերանվտանգության ոլորտին վերաբերող բանաձևի նախագիծն ու մոդելային օրենքի մշակման առաջարկությունը:

Если когда-либо Армении будет грозить опасность, мы будем готовы даже погибнуть: начальник Генштаба ВС Беларуси
23 мая в городе Бресте (Беларусь) состоялось заседание Постоянной комиссии ПА ОДКБ по вопросам обороны и безопасности, в котором приняли участие члены делегации НС РА в ПА ОДКБ депутаты НС К.Нагапетян и Т.Уриханян.
В ходе обсуждения проблем региональной безопасности К.Нагапетян поднял вопрос продажи оружия Азербайджану государствами-членами ОДКБ, в ответ на который начальник Генштаба ВС Беларуси заявил: “Если когда-либо Армении будет грозить опасность и в отношении Армении какой-либо страной будет применено оружие любого вида, в том числе указанное, мы выполним все наши договорные обязательства и будем готовы даже погибнуть вместе с нашими армянскими братьями ради их безопасности”.
По предложению армянской стороны в повестку дня следующего заседания также внесены в авторстве Т.Уриханяна проект резолюции и предложение о разработке модельного закона   в сфере кибербезопасности.