ՀՀ ԱԺ աշխատակազմը և կորեական KOICA գործակալությունը ձեռք են բերել աջակցության պայմանավորվածություն
Մայիսի 12-19-ը տեղի է ունեցել Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության (KOICA-ի) պատվիրակության այցը ՀՀ Ազգային ժողով՝ որպես 2017 թվականի ընթացքում անցկացված բանակցությունների և կատարված աշխատանքների շարունակություն: Այցի շրջանակում քննարկվել են ՀՀ Ազգային ժողովի և KOICA-ի համագործակցության ծրագրերն ու հեռանկարները:
Պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության կողմից ՀՀ խորհրդարանին ընդլայնված ինստիտուցիոնալ աջակցություն տրամադրելու հնարավորություններն ու բովանդակությունը՝ Ազգային ժողովի դերակատարության բարձրացման ու լիազորությունների ընդլայնման պայմաններում:
Քննարկման արդյունքում նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԱԺ հանրային լսումների ու հանձնաժողովների նիստերի դահլիճների տեխնիկական վերազինման վերաբերյալ՝ ներառյալ համաժողովների անցկացման, ինչպես նաև համաժամանակյա թարգմանության համար անհրաժեշտ համակարգերի վերազինում:
Տեխնիկական վերազինումը զուգակցվելու է ԱԺ տեխնիկական և կառավարող անձնակազմի վերապատրաստման ծրագրերով, որոնց շրջանակում սույն թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին վերոնշյալ աշխատանքների արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով Հայաստան կայցելեն KOICA-ի փորձագետները:

Аппарат НС и корейское агентство KOICA достигли договоренности о содействии
12-19 мая состоялся визит в НС делегации корейского агентства международного сотрудничества     (KOICA) – в продолжение проведенных в 2017 г. переговоров и подытоживание проделанной   работы, передает пресс-служба НС РА.
В рамках визита обсуждены программы и перспективы сотрудничества  НС РА и KOICA.
Делегация обсудила с представителями Аппарата НС возможности и объемы предоставления KOICA более широкого институционального содействия парламенту Армении – в условиях повышения роли и расширения полномочий НС.
В итоге обсуждений достигнута предварительная договоренность по техническому переоснащению залов публичных слушаний и заседаний комиссий, включая внедрение необходимых систем для проведения форумов, синхронного перевода.
Техническое перевооружение будет сопровождаться программами переподготовки технического и управленческого аппарата НС, в рамках которых в ноябре-декабре с.г. для обеспечения эффективности указанных работ Армению посетят эксперты KOICA .