ՀՀ ԱԺ աշխատակազմը և կորեական KOICA գործակալությունը ձեռք են բերել աջակցության պայմանավորվածություն
Մայիսի 12-19-ը տեղի է ունեցել Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության (KOICA-ի) պատվիրակության այցը ՀՀ Ազգային ժողով՝ որպես 2017 թվականի ընթացքում անցկացված բանակցությունների և կատարված աշխատանքների շարունակություն: Այցի շրջանակում քննարկվել են ՀՀ Ազգային ժողովի և KOICA-ի համագործակցության ծրագրերն ու հեռանկարները:
Պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության կողմից ՀՀ խորհրդարանին ընդլայնված ինստիտուցիոնալ աջակցություն տրամադրելու հնարավորություններն ու բովանդակությունը՝ Ազգային ժողովի դերակատարության բարձրացման ու լիազորությունների ընդլայնման պայմաններում:
Քննարկման արդյունքում նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԱԺ հանրային լսումների ու հանձնաժողովների նիստերի դահլիճների տեխնիկական վերազինման վերաբերյալ՝ ներառյալ համաժողովների անցկացման, ինչպես նաև համաժամանակյա թարգմանության համար անհրաժեշտ համակարգերի վերազինում:
Տեխնիկական վերազինումը զուգակցվելու է ԱԺ տեխնիկական և կառավարող անձնակազմի վերապատրաստման ծրագրերով, որոնց շրջանակում սույն թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին վերոնշյալ աշխատանքների արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով Հայաստան կայցելեն KOICA-ի փորձագետները:

Armenian National Assembly Staff and Korean KOICA Agency Reach an Agreement of Support
On May 12-19, the visit of the delegation of the Korea International Cooperation Agency (KOICA) to the National Assembly of the Republic of Armenia took place as a continuation of negotiations held and works done in 2017. During the visit the programmes and the perspectives of cooperation between the RA National Assembly were discussed, the official website of RA National Assembly reports.
The delegation together with the representatives of the RA NA Staff considered the possibilities and the content of providing expanded institutional support to the NA by the Korea International Cooperation Agency in conditions of rising the role of the National Assembly and the enlargement of the authorities.
As a result of discussions, a preliminary agreement was reached on technical renovation of the NA Public Hearings and Committee sittings, including the conferences, as well as the settlement of the synchronous interpreting systems.
The technical renovation will be combined with the NA technical and head staff training programmes, within the framework of which in November-December of this year the KOICA experts will visit Armenia to provide the efficiency of the above-mentioned works.