Թբիլիսիում բացվել է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված հուշատախտակ (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ Թբիլիսիի երիտասարդության տանը բացվել է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակին նվիրված հուշատախտակը: Այնուհետև, Նիկոլ Փաշինյանը և Վրաստանի կառավարության ղեկավար Գիորգի Կվիրիկաշվիլին Թբիլիսիի քաղաքային խորհրդի շենքում ներկա են գտնվել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված ընդունելությանը: Միջոցառմանը մասնակցել են նաև երկու երկրների կառավարությունների անդամները, խորհրդարանականներ, հասարակական, քաղաքական, մշակութային գործիչներ:
Դիմելով ներկաներին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսին իրապես ներծծված է մեր ժողովուրդների համատեղ պատմության էներգիայով: Մեր ժողովուրդներն արմատներով են կապված միմյանց, և այդ արմատներն այնքան ամուր են, որ մենք այսօր պարտավորություն ունենք պատմության առաջ կերտել մեր համատեղ հզոր, երջանիկ և ազատ ապագան: Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ստեղծման պատմությունն իրապես ոգու հաղթանակի պատմություն է, որովհետև քաղաքական գործունեության մեջ, ընդհանրապես կյանքում ամեն օր մենք բախվում ենք հետևյալ խնդրի առաջ. կա ուղղություն մտածողության, որ փորձում է ամեն ինչ հաշվել, կշռել, կշռադատել, դնել կշեռքի տարբեր նժարներին, ծանր ու թեթև անել, և կա մտածողության մի մոդել, որն ավելի շատ ոչ թե հաշվում է, այլ զգում: Մեր պատմությունը, հայ ժողովրդի պատմությունը, մարդկության պատմությունը ցույց է տվել, որ, այնուամենայնիվ, ոգին ավելի ծանրակշիռ է քան նյութը, սերն ավելի ծանրակշիռ է քան հաշվարկը, անկեղծությունն ավելի ծանրակշիռ է քան ճարպկությունը: Եվ սա է մեր ժողովուրդների ապրելու առաջնային բանաձևը, որովհետև մենք կարողացել ենք հաղթել այնտեղ, որտեղ թվում է, թե չունենք ոչ մի հնարավորություն և մենք, ցավոք սրտի, հաճախ կարողացել ենք պարտվել այնտեղ, որտեղ թվում է, թե չունեինք պարտվելու ոչ մի հնարավորություն: Մեր Առաջին Հանրապետությունը, կարծում եմ, առաջին հերթին իսկապես ոգու հաղթանակ է, և այդ հաղթանակի ոգին է, որ մեզ կարողացել է հազարամյակներ շարունակ ապրեցնել աղետների, ցեղասպանությունների, պատերազմների հորձանուտում:
Եվ մեր այսօրվա Հայաստանն առաջին հերթին ոգու, սիրո, համերաշխության և գաղափարի պետություն է, այդպիսին է այսօր և այդպիսին պետք է շարունակի մնալ ընդմիշտ, որովհետև նյութականը կարելի է ջարդել, կոտրել, ոչնչացնել, իսկ այն, ինչ կապված է ոգու հետ, մտքի հետ, անջարդելի է, անկոտրելի է, անհաղթահարելի է: Եվ ես ուզում եմ, որ այս ոգին, այս ոգեղենը, այլ ոչ թե մերկանտիլ հաշվարկը լինի հայ-վրացական հարաբերություններում: Եվ մենք հենց այդ ոգու և ոգեղենի վրա պետք է կառուցենք մեր հարաբերությունները մեր հարևան և եղբայրական երկրի հետ: Մեր համատեղ ոգեղենը պետք է հաղթի և մեր ժողովուրդներն իրենց համատեղ հարևանության մեջ պետք է նորանոր հաղթանակներ կերտեն և պետք է կերտեն համատեղ երջանկություն խաղաղ, ազատ և երջանիկ այս տարածաշրջանում: Եվ այս տարածաշրջանը պետք է դառնա այդպիսին:
Շնորհավորում եմ մեզ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակի կապակցությամբ: Շնորհավորում եմ եղբայրական վրաց ժողովրդին և կառավարությանն անկախության, պետականության վերականգնման 100-ամյակի կապակցությամբ: Շնորհավորում եմ բոլորիս, որ մենք դարավոր հորձանուտների միջով անցնելով հասել ենք ի վերջո այստեղ: Եվ ինչպես ասում են, հիմա արդեն մեր ճակատագիրը մեր ձեռքերում է, և մենք բաց չենք թողի մեր ճակատագիրը մեր ձեռքերից, մենք բաց չենք թողնի այս հնարավորությունը մեր ձեռքերից, որովհետև մենք հաղթել ենք, մենք հաղթում ենք և մենք հաղթելու ենք ապագայում: Եվ ուրեմն՝
Կեցցե՛ ազատությունը,
Կեցցե՛ հայ-վրացական բարեկամությունը,
Կեցցե՛ Վրաստան պետությունը,
Կեցցե՛նք մենք և մեր երեխաները, որ ապրում ենք և ապրելու ենք ազատ և երջանիկ հայրենիքում»:
Իր հերթին, Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին, շնորհավորելով Նիկոլ Փաշինյանին և հայ ժողովրդին Հայաստանի Առաջին Հանարապետության 100-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ, նշել է.«Խորհրդանշական է, որ 100 տարի առաջ Վրաստանը և Հայաստանը զուգահեռաբար հռչակեցին անկախություն: Այսօր Թբիլիսիում հուշատախտակի բացումը խորhրդանշում է այն ակունքները, որտեղից գալիս ենք: Հայ ժողովուրդը ժողովրդավարության սկզբունքների նկատմամբ հայտնում է վստահություն, ինչի համար ոտքի կանգնեց: Միջազգային հանրությունը, հետևելով հայաստանյան իրադարձություններին, ողջունեց հայ ժողովրդի ցուցաբերած իմաստնությունը և ներքաղաքական հարցերը խաղաղ կարգավորելու կարողությունը: Ամեն ինչ խոսում է այն մասին, որ Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունները Հայաստանի հետագա զարգացման կայուն հիմք կդառնան: Հայաստանի զարգացումը և կայունությունը խիստ կարևոր է մեր երկրի համար ինչպես երկկողմ, այնպես էլ տարածաշրջանային համատեքստում: Կարծոuմ եմ, որ այս այցը մեր երկու երկրների միջև գործընկերության և բարիդրացիական հարաբերությունների վառ ապացույց է: Մեկ անգամ ևս ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ Վրաստանի կառավարությունը, անձամբ ես պատրաստ ենք արգասաբեր համագործակցության: Հայաստանի վարչապետն այսօր այցելեց Թբիլիսիի հայկական եկեղեցի, պանթեոն, վաղը կլինի Հովհաննես Թումանյանի տուն գիտական մշակութային կենտրոնում: Անգնահատելի է Հովհաննես Թումանյանի վաստակը հայ-վրացական բարեկամության հարցում: Ինչպես նշում էր Թումանյանը՝ հայ և վրաց ժողովուրդները պատմականորեն կապված են միմյանց հետ: Համարձակ կարելի է ասել, որ Թումանյանի անցած կյանքի ուղին հայ-վրացական բարեկամության խորհրդանիշն է:
Գրականության և արվեստի մեջ դրսևորված բարեկամությունը առանձնացնում է մեզ համաշխարհային մշակույթի քարտեզում: Իհարկե, երկկողմ հարաբերությունները միայն դարավոր անցյալի վրա չեն հիմնվում, մենք կարողացանք անցած 25 տարիների ընթացքում կառուցել վստահության վրա հիմնված միջպետական հարաբերություններ: Այս տարիների ընթացքում մեր երկրների միջև հարաբերություններն ամրապնդվել են տնտեսության, մշակույթի և այլ ոլորտներում: Մենք մտադիր չենք կանգ առնել ձեռքբերումների վրա: Հայաստանի վարչապետի այցը նոր ազդակ կհաղորդի մեր հարաբերությունների զարգացմանը՝ ի բարoրություն մեր երկրների և ժողովուրդների»:
Այնուհետև Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի և տիկին Մայա Ցինաձեի անունից ի պատիվ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և տիկին Աննա Հակոբյանի տրվել է պաշտոնական ընթրիք:

В Тбилиси состоялся прием, посвященный 100-летию независимости Первой Армянской Республики (фотографии)
При участии премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Тбилисском Дворце молодежи открыта мемориальная доска к 100-летию Первой Республики Армения. Затем Никол Пашинян и глава правительства Грузии Гиорги Квирикашвили в здании городского совета Тбилиси присутствовали на приеме, посвященном 100-летию Первой Республики Армения. На мероприятии присутствовали также члены правительств двух стран, парламентарии, общественные и политические деятели, представители сферы культуры. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Обращаясь к присутствующим, премьер-министр Пашинян отметил: "Столица Грузии Тбилиси в самом деле пропитана энергией совместной истории наших народов. Наши народы корнями связаны друг с другом, и эти корни столь прочны, что мы сегодня имеем обязательство перед историей создавать наше совместное мощное, счастливое и свободное будущее. История создания Первой Республики Армения действительно является историей победы духа, потому что в политической деятельности, вообще в жизни каждый день мы сталкиваемся с проблемой: есть направление мышление, которое пытается всё рассчитать, взвесить, обсудить, положить на разные чаши весов, примерить, а есть такая модель мышления, которая больше не считает, а чувствует. Наша история, история армянского народа, история человечества показала, что тем не менее, дух более весом, чем материя, любовь более весома, чем расчёт, искренность более весома, чем ловкость. И это приоритетная формула, потому что мы смогли победить там, где, кажется, не имеем никаких возможностей, и мы, к сожалению, часто могли потерпеть поражение там, где, казалось бы, не имели никакой возможности проиграть. Наша Первая Республика, думаю, в первую очередь, была именно победой духа, и дух этой победы, который на протяжении тысячелетий помогал нам выжить в водовороте катастроф, геноцидов, войн.
И наша сегодняшняя Армения, в первую очередь является государством духа, любви, согласия и идеи. Она такова сегодня и должна продолжать оставаться такой вечно, потому что материальное можно сломать, разбить, уничтожить, а то, что связано с духом, мыслью – нерушимо, непробиваемо, непобедимо. И я хочу, чтобы этот дух, это духовное, а не меркантильный расчет был в армяно-грузинских отношениях. И мы именно на этом духе и духовном должны строить наши отношения с нашей соседней и братской страной. Наше совместное духовное должно победить, и наши народы в их общем соседстве должны создавать все новые победы и должны создавать общее счастье в этом мирном, свободном и счастливом регионе. И этот регион должен стать таким.
Поздравляю нас с 100-летием Первой Республики Армения. Поздравляю братский грузинский народ и правительство с 100-летием восстановления независимости, государственности. Поздравляю всех нас, что мы, пройдя через многовековые водовороты дошли, наконец, сюда. И, как говорят, сейчас уже наша судьба в наших руках, и мы не выпустим нашу судьбу из наших рук, потому что мы победили, мы побеждаем, и мы победим в будущем. И значит,
Да здравствует армяно-грузинская дружба!
Да здравствует государство Грузия!
Да здравствуем мы и наши дети, что живем и будем жить в свободной и счастливой родине!"
В свою очередь, премьер-министр Грузии Гиорги Квирикашвили, поздравляя Никола Пашиняна и армянский народ с 100-летним юбилеем Первой Республики Армения, отметил: "Символично, что 100 лет назад Грузия и Армения параллельно провозгласили независимость. Сегодня в Тбилиси открытие мемориальной доски символизирует те истоки, к которым мы подходим. Армянский народ уверен в принципах демократии, ради которых он восстал. Международное сообщество, следя за армянскими событиями приветствовало проявленную армянским народом мудрость и способность мирно урегулировать внутриполитические вопросы. Всё говорит о том, что происшедшие в Армении перемены станут стабильной основой доля дальнейшего развития Армении. Развитие и стабильность Армении чрезвычайно важны для нашей страны как в двустороннем, так и в региональном контексте. Думаю, что этот визит – яркое доказательство партнерства и добрососедских отношений между двумя нашими странами. Еще раз хочу заверить, что правительство Грузии, я лично, готовы к плодотворному сотрудничеству. Премьер-министр Армении сегодня посетил в Тбилиси армянскую церковь, пантеон, завтра побывает в научно-культурном центре доме-музее Ованнеса Туманяна. Бесценны заслуги Ованнеса Туманяна в вопросе армяно-грузинской дружбы. Как отмечал Туманян, армянский и грузинский народы исторически связаны друг с другом. Можно смело сказать, что пройденый Туманяном жизненный путь – символ армяно-грузинской дружбы.
Проявленная в литературе и искусстве дружба выделяет нас на карте всемирной культуры. Конечно, двусторонние отношения базируются не только на вековом прошлом, мы смогли за последние 25 лет построить основанные на доверии межгосударственные отношения. В ходе этих лет отношения между нашими странами укрепились в экономике, культуре и других областях. Мы не намерены останавливаться на достигнутом. Визит премьер-министра Армении придаст новый импульс развитию наших отношений во благоденствие наших стран и народов".
Затем от имени премьер-министра Грузии Гиоргия Квирикашвили и госпожи Майи Цинадзе был дан официальный ужин в честь премьер-министра РА Никола Пашиняна и госпожи Анны Акопян.