Մահացել է Պենտագոնի նախկին ղեկավարը
Ամերիկացի պետական գործիչ, նախկին պաշտպանության նախարար Ֆրենկ Կարլուչին, 88 տարեկան հասակում մահացել է Միացյալ Նահանգներում, հաղորդում է Պենտագոնի մամլո քարտուղար Ջեյմս Մեթթիսը, փոխանցում է NEWS.am-ը:
«Ես խորին ցավակցություն եմ հայտնում նախկին պաշտպանության նախարար Ֆրենկ Կարլուչիի կյանքից հեռանալու կապակցությամբ», - ասել է Մեթթիսը:
Մեթթիսը նշել է, որ Կարլուչին «ազգին ծառայել է ԱՄՆ 4 նախագահների օրոք՝ և՛ հանրապետական, և՛ դեմոկրատ, ՌԾՈՒ լեյտենանտ, Պորտուգալիայում դեսպան, ԿՀՎ փոխտնօրեն եղած ժամանակ և պաշտպանության նախարարությունում մի քանի այլ պաշտոններ զբաղեցնելու տարիներին մինչև պաշտպանության նախարար դառնալը»:
Կարլուչին ԱՄՆ պաշտպանության նախարարն է եղել 1987-1989 թվականներին: «1987 թվականին նշանակվելով, երբ մոտենում էր սառը պատերազմի ավարտը, նախարար Կարլուչին առաջադեմ առաջնորդ է եղել»,- նշված է Մեթթիսի հայտարարության մեջ:

Скончался бывший глава Пентагона
Американский государственный деятель, бывший министр обороны Фрэнк Карлуччи, скончался в США на 88 году жизни, сообщается в заявлении действующего главы Пентагона Джеймса Мэттиса, передает РИА Новости.
"Я выражаю мои глубочайшие соболезнования в связи с уходом бывшего министра обороны Фрэнка Карлуччи", - сообщается в заявлении Мэттиса.
Мэттис отметил, что Карлуччи "служил нации при четырех президентах США, и республиканцах, и демократах, лейтенантом в ВМС, послом в Португалии, замдиректора ЦРУ и в некоторых других должностях в минобороны перед тем, как стал министром обороны".
Карлуччи был министром обороны США с 1987 по 1989 годы. "Назначенный в 1987 году, когда близился конец холодной войны, министр Карлуччи был прогрессивным лидером", - отмечается в заявлении Мэттиса.