Մերկելը բարդ քննարկում է սպասում «Մեծ յոթնյակի» ղեկավարների գագաթաժողովին
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն ակնկալում է, որ «դժվարին քննարկումներ» տեղ կգտնեն «Մեծ յոթնյակի» երկրների ղեկավարների եւ կառավարությունների հունիսի 8-ից 9-ը կայանալիք գագաթնաժողովին, բայց կփորձի խոսել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ Իրանի եւ առեւտրային մաքսատուրքերի շուրջ տարաձայնությունների հարցով, փոխանցում է Reuters–ը։
Շարլեվուայում կայանալիք հանդիպումը կսկսի տնտեսական աճի եւ առեւտրի հարցերով աշխատանքային նիստով։
Նշենք, որ Կանադան նույնպես շատ է տուժել ամերիկյան մաքսատուրքերից, Մերկելն առաջարկել է համատեղ աշխատել, որ լուծում գտնեն․ «Մենք պետք է ընդհանուր դիրքորոշմանը հավատարիմ մնանք»,-ասել է նա։
Գերմանիայի, Ֆրանսիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի նախարարներն  Վաշինթոնին դիմել են կոչով՝ պաշտպանել Իրանում գործող եվրոպական ընկերություններին, որ նրանք չհայտնվեն Վաշինգթոնի պատժամիջոցների ներքո։

Меркель ожидает трудных дискуссий на саммите глав правительств G7
Канцлер ФРГ Ангела Меркель ожидает «трудных дискуссий» на саммите глав правительств  «большой семерки» с 8 по 9 июня, но попытается поговорить с президентом США Дональдом Трампом о своих разногласиях в отношении Ирана и торговых пошлинах, передает Reuters.
Встреча в Шарлевуасе начнется с рабочего заседания по экономическому росту и вопросам торговли - актуальные проблемы,  с учетом того,  президент США Дональд Трамп разозлил членов «Группы семи» и ЕС,  введя пошлины на импорт  стали и алюминия.
«Я, конечно же, попробую поговорить с президентом США о текущих проблемах,  в частности в отношении Ирана и торговых  пошлин», - сказала Меркель.