Թրամփը Կանադային մեղադրել է Սպիտակ տունը հրկիզելու մեջ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Կանադայի վարչապետ Ջասթին Տրյուդոյի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ շփոթել է պատմական փաստերը և Կանադային մեղադրել է 1812 թվականին Սպիտակ տունը հրկիզելու մեջ, հայտնում է CNN-ը:
Ինչպես հայտնել են պաշտոնատար անձինք, Տրյուդոն հանդիմանել է Թրամփին տուրքերի բարձրացումը «ազգային անվտանգության» մտացածին խնդիրներով արդարացնելու համար: Ի պատասխան՝ Թրամփը հարցրել է՝ «մի՞թե դուք չեք հրկիզել Սպիտակ տունը»՝ վկայակոչելով 1812 թվականի պատերազմը:
Թրամփի այս արտահայտության խնդիրն այն է, որ 1812 թվականին Անգլիան իսկապես հրկիզել է Սպիտակ տունը, սակայն, ինչպես պնդում են պատմաբանները, դա եղել է Յորքի (Օնտարիո) վրա ամերիկյան հարձակման պատասխանը: Նշենք, որ Յորքն այդ միջադեպից հետո է դարձել կանադական տարածք:

Трамп обвинил Канаду в поджоге Белого дома
Президент США Дональд Трамп во время телефонного разговора с премьер-министром Канады Джастином Трюдо перепутал исторические факты и обвинил Канаду в поджоге Белого дома в 1812 году, сообщает Корреспондент со сыылкой на CNN.
"Как сообщили должностные лица, Трюдо упрекнул Трампа, что тот оправдывает повышенные тарифы надуманной проблемой "национальной безопасности". В ответ Трамп сострил: "А разве вы не сожгли Белый дом?", ссылаясь на войну 1812 года", - говорится в сообщении.
Проблема с высказыванием Трампа заключается в том, что британские войска действительно сожгли Белый дом в том году. Однако историки утверждают, что нападение Англии на Вашингтон стало ответом за американскую атаку на Йорк (Онтарио), который лишь впоследствии стал канадской территорией.