Ռուսաստանը և Չինաստանը ցանկանում են խորացնել ինտեգրացիոն գործընթացները Եվրասիայում
Ռուսաստանը և Չինաստանը վճռական են տրամադրված խորացնելու և ներդաշնակեցնելու ինտեգրացիոն գործընթացները Եվրասիայում: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Այս մասին հայտնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՌԻԱ Նովոստին:
«Խոսել ենք նաև Չինաստանի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև փոխգործակցության հեռանկարների մասին: Մենք տրամադրված ենք շարունակելու եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների խորացմանն ու ներդաշնակեցմանը, մասնավորապես, ԵԱՏՄ-ի և Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու զուգորդմանը և այդ հիմքի վրա հեռանկարում եվրասիական մեծ գործընկերությանը միտված համատեղ ջանքերը»,-ասել Է Պուտինը՝ ամփոփելով ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ Պեկինում կայացած բանակցությունների արդյունքները:
Պուտինն ընդգծել Է, որ այդ ճանապարհին կարևոր քայլ դարձավ «մայիսին Աստանայում առևտրատնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրի ստորագրումը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների և ՉԺՀ-ի միջև»:

Россия и Китай хотят углублять интеграционные процессы в Евразии
Россия и Китай настроены на углубление и гармонизацию интеграционных процессов в Евразии, заявил президент РФ Владимир Путин, передает РИА Новости.
"Говорили также о перспективах взаимодействия между Китаем и Евразийским экономическим союзом. Мы настроены на продолжение совместных усилий по углублению и гармонизации интеграционных процессов на евразийском пространстве. В частности, по сопряжению ЕврАзЭс и экономического пояса Шелкового пути и формированию в перспективе на этой основе большого евразийского партнерства", - сказал Путин по итогам переговоров с председателем КНР Си Цзиньпином.
Путин подчеркнул, что важным шагом на этом пути стало "подписание в мае в Астане соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве между странами-членами Евразийского экономического Союза и КНР".