Չո Լա Աունը 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր
Այսօր ամենամյա «Ավրորա» մրցանակի երրորդ դափնեկիր է ճանաչվել իրավաբան եւ ակտիվիստ Չո Լա Աունը՝ մեծարանքի արժանանալով այն նվիրումի համար, որով նա, չնայած բոլոր բռնաճնշումներին, հետապնդումներին եւ հալածանքներին, պայքարել է մյանմացի ռոհինջա ժողովրդի հավասարության, կրթության եւ մարդու իրավունքների համար։ Նրա անունը՝ որպես դափնեկիր, հայտարարվել է Հայաստանում՝ արեւածագին Արարատ լեռան ստվերի տակ տեղի ունեցած միջոցառման ընթացքում: «Ավրորա» մրցանակը շնորհում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը Հայոց ցեղասպանության վերապրողների անունից`ի երախտագիտություն նրանց փրկողների։ Չո Լա Աունը «Ավրորա» մրցանակի 2018թ. դափնեկիր է ընտրվել 115 երկրից առաջադրված 750 թեկնածությունների ցանկից։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր եւ մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանը Չո Լա Աունի մասին դրվատանքի իր խոսքում ասել է. «Հիշելով, թե Ցեղասպանության ընթացքում բռնի տեղահանության ճանապարհներին հայերը եւ հատկապես կանայք ու երեխաներն ինչպիսի սարսափների ու վայրագությունների են ենթարկվել, մենք մեծագույն պատասխանատվությամբ այժմ ոտքի ենք կանգնել՝ աջակցելու Չո Լա Աունի մարդապաշտպան գործին, որը մի օր հանգեցնելու է նրան, որ գործի դրվեն պետական եւ միջազգային օրենքներ՝ կոչված պաշտպանելու մարդկանց խոցելի խմբերին։ Սեփական կյանքի համար մեծագույն սպառնալիքի պայմաններում Չո Լա Աունն անում է վիթխարի աշխատանք՝ օրինակ դառնալով այն հեռահար ազդեցության, որ կարող է ունենալ մեկ անհատը՝ սկիզբ դնելով մեծ շարժման եւ օգնելով մարդկանց վերափոխելու իրենց կյանքը»։
Որպես «Ավրորա» մրցանակի 2018 թ. դափնեկիր՝ Չո Լա Աունն ստանալու է 100,000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ, ինչպես նաեւ նվիրատվության շղթան շարունակելու հնարավորություն՝ մրցանակի 1,000,000 ԱՄՆ դոլարի մրցանակն իր ընտրությամբ նվիրաբերելով հետեւյալ երեք միջազգային կազմակերպություններին, որոնք Մյանմայում բժշկական օգնություն եւ օժանդակություն են տրամադրում փախստականներին.
• «Բժիշկներ առանց սահմանների», Լոնդոն (Médecins Sans Frontières)
• MERCY Մալայզիական բժշկական նպաստամատույց, Մալայզիա (Malaysian Medical Relief - MERCY Malaysia)
• Միգրացիայի միջազգային կաթոլիկ հանձնաժողով, Շվեյցարիա, ԱՄՆ (ICMC – International Catholic Migration Commission)
Չո Լա Աունը տասնամյակներ շարունակ մեծ նվիրումով գործել է՝ իրավապաշտպանի իր հմտություններն ի սպաս դնելով քաղաքացիությունից զրկված ռոհինջա ժողովրդի մարդու հիմնարար իրավունքների համար մղած պայքարին։ Նրա նվիրումը Մյանմայի կառավարության կողմից հետապնդվող հարյուր հազարավոր մուսուլման փախստականների եւ կրթությունից զրկված երեխաների իրավունքների եւ արդարության պայքարին զորեղ է, քան երբեւէ։ Ստանձնած առաքելության հետեւանքով, կյանքի 12 տարին նա անցկացրել է բանտարկության մեջ՝ ինչը ծանրագույն զրկանքների ենթարկել նրա սեփական ընտանիքին։
«Ավրորա» մրցանակի 2018թ. դափնեկիր հռչակվելու վերաբերյալ Չո Լա Աունն ասել է. «Իմ ժողովուրդը ենթարկվում է դաժան սահմանափակումների, եւ արդեն կորցրել է իր խիզախությունն ու սեփական ուժերի նկատմամբ հավատը, դարձել անգրագետ, ուստիեւ՝ ընչազուրկ։ «Ավրորա» մրցանակի աջակցությունը կարեւոր ճանաչում է բերում մարդու իրավունքների խախտումների ենթարկված բոլոր մուսուլմաններին, եւ ռոհինջա ժողովրդի թշվառ կացությունն օրեցօր ավելի նկատելի է դառնում միջազգային հանրությանը»։
«Չո Լա Աունի գործը «Ավրորա» մրցանակի ոգու մարմնավորումն է։ Նա ի ցույց է դնում այնպիսի բացառիկ ազդեցություն, որպիսին անհատը կարող է ունենալ հաճախ անխափանելի թվացող անարդարության դեմ պայքարելիս, եւ ոգեշնչում է մեզ՝ տեսնելու, թե որքան մեծ հետք կարող է թողնել աշխարհի ամենախոցելի մարդկանց օգնելուն ի նպաստ կատարված խիզախ քայլը»,– ասել է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Իռլանդիայի նախկին նախագահ եւ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով նախկին գերագույն հանձնակատար Մերի Ռոբինսոնը։
«Ավրորա» մրցանակի 2018թ. դափնեկրին պատվելու համար Հայաստան են ժամանել միջազգային մարդասիրական հանրության առաջատար ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամներ, որոնց թվում են Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Շիրին Էբադին, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության հիմնադիր եւ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բերնարդ Քուշները, Լոնդոնի կայսերական քոլեջին կից Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Արա Դարզին եւ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ներկայացուցիչ Սամանտա Փաուերը։
Չո Լա Աունին շնորհավորել է նաեւ բժիշկ Թոմ Քաթինան։ 2017 թվականին նրան «Ավրորա» մրցանակ է շնորհվել Սուդանի հարավի՝ պատերազմներից ավերված եւ մարդասիրական օգնությունից զրկված Նուբա լեռների 750,000 բնակիչներին անհետաձգելի բժշկական օգնություն ցուցաբերելու գործում դրսեւորած բազմամյա բացառիկ նվիրումի համար։ Նա ասել է. «Ավրորա մրցանակն իսկական լույս է վառել Նուբա լեռների ժողովրդի համար՝ օգնելով վերականգնել մեր համայնքի ոգին ու տոկունությունը եւ արդյունքում պահպանել մարդկանց կյանքը։ Հպարտ եմ, որ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր է նաեւ այնպիսի անձնազոհ մարդասեր, ինչպիսին Չո Լա Աունն է։ Շնորհավորում եմ նրան մրցանակն ստանալու առթիվ եւ ողջունում այսքան ազնիվ գործի համար մղած պայքարում նրա անհավատալի անձնվեր ջանքերը»։
«Ավրորայի» միջոցառումների մասնակիցները մեծարանքի արժանացրեցին նաեւ այն ներդրումը, որ ունեցել են «Ավրորա» մրցանակի 2018թ. մյուս երկու հերոսները՝ կանանց իրավունքների պաշտպան եւ Հնդկաստանի «Փրաջվալա» կազմակերպության  համահիմնադիր Սունիտա Քրիշնանը եւ Մեքսիկայում կենտրոնաամերիկյան ներգաղթյալներին աջակցող «72. տուն եւ ապաստան միգրանտների համար» կազմակերպության հիմնադիր Հայր Թոմաս Գոնսալես Կաստիլյոն։
«Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիրներ Վարդան Գրեգորյանը, Նուբար Աֆեյանը եւ Ռուբեն Վարդանյանը, ինչպես նաեւ Ընտրող հանձնաժողովի պատվավոր անդամները միաձայն շնորհավորում են Չո Լա Աունին եւ «Ավրորա» մրցանակի 2018թ. հերոսներին՝ ցուցաբերած բացառիկ ջանքերի համար։ Որպես մերօրյա հերոսներ, որ հանուն այլոց փրկության վտանգի են ենթարկում սեփական կյանքը՝ նրանք ներշնչանքի մեծագույն աղբյուր են համաշխարհային հանրության համար, որպեսզի վերջինս էլ խիզախորեն եւ անձնվիրաբար ոտքի կանգնի՝ հանուն մարդկայնության։

The third annual $1.1 million Aurora Prize for Awakening Humanity was awarded today to Mr. Kyaw Hla Aung, a lawyer and activist recognized for his dedication to fighting for equality, education and human rights for the Rohingya people in Myanmar, in the face of persecution, harassment and oppression. Kyaw Hla Aung was presented the 2018 Aurora Prize, granted by the Aurora Humanitarian Initiative on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, at a ceremony in Armenia. Kyaw Hla Aung was selected as the 2018 Aurora Prize Laureate among 750 nominations submitted from 115 countries, the official website of Aurora Prize informs.
Vartan Gregorian, Co-Founder of the Aurora Prize and Member of the Selection Committee, commended Mr. Aung, stating: “As we remember the horrors and violence experienced by Armenians – especially women and children – on the deportation route during the Genocide, it is with a great sense of responsibility that we stand ready to support Kyaw Hla Aung’s advocacy work that will hopefully lead one day to the enactment of national and international policies to protect and defend the vulnerable. Kyaw Hla Aung is doing tremendous work, at great risk to himself, and exemplifies the far-reaching impact one person can have to galvanize a movement, and to help individuals transform their lives.”
As the 2018 Aurora Prize Laureate, Kyaw Hla Aung will receive a $100,000 grant and the opportunity to continue the cycle of giving by donating the accompanying $1,000,000 award to organizations of his choice. He will donate the award to three international organizations that provide medical aid and assistance to refugees in Myanmar:
• Médecins Sans Frontières (London)
• Malaysian Medical Relief - MERCY Malaysia (Malaysia)
• International Catholic Migration Commission – ICMC (Switzerland, USA)
Kyaw Hla Aung has been working tirelessly for decades, using his legal expertise to appeal for basic human rights for the stateless Rohingya people. His commitment to fight for justice for the hundreds of thousands of Muslim refugees in Myanmar persecuted by the government, and for the children who no longer have access to education, remains stronger than ever. He sacrificed a total of 12 years in prison as a result of his mission, at huge personal cost to his own family.
On being named the 2018 Aurora Prize Laureate, Kyaw Hla Aung said: “There are severe restrictions on my people. They have lost their courage and faith in themselves, have become illiterate, and, as a result, are penniless. It has been heartbreaking to see my community suffer from such discrimination. The support of the Aurora Prize serves as important recognition for all of the Muslim victims of human rights violations, as the plight of the Rohingya people continues to become more visible to the international public.”
“Kyaw Hla Aung’s work personifies the spirit of the Aurora Prize. He demonstrates the exceptional impact an individual can have in fighting injustice that often seems unbeatable, and inspires us to consider how a brave step forward to support the world’s most vulnerable people can create impact beyond measure,” said Mary Robinson, Aurora Prize Selection Committee Member and Former UN High Commissioner for Human Rights.
Leading international humanitarian figures and Aurora Prize Selection Committee members, including Nobel Laureate Shirin Ebadi; former president of Ireland Mary Robinson; former foreign minister of Australia and President Emeritus of the International Crisis Group Gareth Evans; former president of Mexico, Ernesto Zedillo; Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London, Lord Ara Darzi; former US Ambassador to the United Nations, Samantha Power; and co-founder of Médecins Sans Frontières and former French foreign minister, Bernard Kouchner, were in Armenia to celebrate the 2018 Aurora Prize Laureate.
Kyaw Hla Aung was congratulated by Dr. Tom Catena, who was awarded the 2017 Aurora Prize for his exceptional commitment to providing urgent medical care to the 750,000 people in the war-torn Nuba Mountains of Sudan. He said: “The Aurora Prize has created a true light for our people in Nuba, and has helped rebuild the resilience of our community, ultimately to keep people alive. I am proud to share the Aurora Prize mantle with such a selfless humanitarian as Kyaw Hla Aung. I congratulate him on receiving this award and applaud his incredibly selfless efforts fighting for such a noble cause.”
Guests of the Aurora Prize Ceremony also honored the contributions of the other two 2018 Aurora Prize Humanitarians: Dr. Sunitha Krishnan, women’s rights advocate and Co-Founder of Prajwala, India, and Father Tomás González Castillo, Founder of La 72, a center that supports Central American migrants in Mexico.
The Aurora Prize Co-Founders, Vartan Gregorian, Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan, and the organization’s esteemed Selection Committee members join in congratulating the exceptional efforts of Kyaw Hla Aung, and the 2018 Aurora Humanitarians. As modern-day saviors who are putting their own lives at risk to save others, they serve to inspire the global community to step up embrace a commitment to our shared humanity.