Իրանը եվրոպական երկրներին նախազգուշացրել է «սարսափելի ապագայի» մասին
Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության՝ երկրում ատոմային էլեկտրակայանների բոլոր գործողությունները վերահսկող պետական կորպորացիայի ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին եվրոպական երկրներին նախազգուշացրել է «սարսափելի ապագա» ունենալու մասին, եթե Իրանի հետ «հնգյակի» միջուկային համաձայնագիրը չեղարկվի, հաղորդում է TCH-ն:
«Եթե Եվրամիությունն ու մյուս երկրները, որոնք աջակցում են համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագրին, ժամանակին չցուցադրեն իրենց սկզբունքային դիրքորոշումը՝ ի պատասխան ԱՄՆ քաղաքականությանը, նրանք միջուկային գործարքի ձախողման պատճառով սարսափելի ապագայի և աննախադեպ ցածր անվտանգության կբախվեն տարածաշրջանում և ամբողջ աշխարհում»,- Օսլոյում ֆորումի ժամանակ ասել է Սալեհին:
Նրա կարծիքով՝ եվրոպական երկրները պետք է քննադատեն  ԱՄՆ-ի՝ Թեհրանի հետ միջուկային գործարքից դուրս գալու որոշումը:

Иран угрожает Европе ''ужасными'' последствиями провала ядерной сделки
Али Акбар Салехи, глава Организации по атомной энергии Ирана - госкорпорации, контролирующей любую деятельность объектов ядерной энергетики в стране, в пятницу предупредил страны Европы об "ужасном будущем" в случае, если ядерное соглашение "пятерки" с Ираном будет отменено, сообщает иранский англоязычный телеканал "Пресс-ТВ", передает ''ТСН''.
"Если Евросоюз и другие страны, поддерживающие СВПД, своевременно не продемонстрируют принципиальную позицию в ответ на политику США, они столкнутся с ужасным будущим и беспрецедентно низкой безопасностью в регионе и во всем мире из-за провала ядерной сделки", - сказал Салехи на форуме в Осло.
По его мнению, европейские страны должны выступить с критикой решения США выйти из ядерной сделки с Тегераном.
Ранее в пятницу замглавы МИД Ирана Аббас Аракчи не исключил выхода страны из Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) в ближайшие недели. По его словам, ядерное соглашение по иранскому атому в настоящее время находится "в реанимации".