Դուք կարող եք մեզ վրա հենվել. Մոգերինին՝ Փաշինյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բրյուսելում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ:
Վարչապետն ընդգծել է, որ Եվրոպական միությունը Հայաստանի անկախությունից ի վեր եղել է մեր երկրի վստահելի գործընկերը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի նոր կառավարությունը հետամուտ է երկրի ժողովրդավարական զարգացման վերընթաց ուղուն, օրենքի գերակայության ապահովմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և մրցակցային ու բարենպաստ գործարար միջավայրի ամրապնդմանը: Այս համատեքստում, կառավարության ղեկավարը կարևորել է ԵՄ խորհրդատվական ու ֆինանսական աջակցությունը՝ Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին:
Խոսելով մեր երկրում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունների մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանի համար արտաքին քաղաքական կողմնորոշում չէ, այլ արժեհամակարգ, որը կառավարությունը հանձնառու է առավել զարգացնել ու ամրապնդել:
Ֆեդերիկա Մոգերինին ողջունել է Հայաստանում տեղի ունեցած խաղաղ ժողովրդավարական փոփոխությունները և կարևորել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգումը: «Դուք կարող եք մեզ վրա հենվել Ձեր նախաձեռնած արմատական բարեփոխումների ճանապարհին՝ օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների պաշտպանության և այլ ուղղություններով: Ես վստահ եմ, որ մեր համագործակցությունն ունենալու է պայծառ ապագա, մենք պատրաստ ենք օժանդակելու Ձեր երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումներին»,- ասել է Մոգերինին:
Զրուցակիցները կարևորել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ընդլայնումը տարբեր ոլորտներում ու Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հաջող իրականացումը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆեդերիկա Մոգերինին ամփոփ քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, որի խաղաղ կարգավորումն, ըստ Բարձր ներկայացուցչի, շարունակում է մնալ Եվրոպական միության առաջնահերթություններից մեկը:

On a working visit to Brussels, Prime Minister Nikol Pashinyan met today with Federica Mogherini, Vice-President of the European Commission / EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy.
The Prime Minister underscored that the European Union has been a reliable partner ever since Armenia’s independence. Nikol Pashinyan noted that the new Armenian government is pursuing a policy of upward democratic development in a bid to ensure the rule of law, protect human rights and build a competitive and business-friendly environment. In this context, the head of the Armenian government stressed the importance of European Union’s advisory and financial assistance for the ongoing democratic reforms in Armenia.
Speaking about the political transformations underway in our country, Nikol Pashinyan noted that democracy is not a foreign policy orientation for Armenia, but a system of values that the government seeks to develop and strengthen.
Welcoming Armenia’s peaceful democratic changes, Federica Mogherini pointed to the need for furthering EU-Armenia relations. “You can rely on us on the way to implementing the radical reforms initiated by you, which seek to enforce the rule of law, combat corruption, protect human rights and so on. I am confident that our cooperation is in for a bright future; we stand ready to support the reforms implemented in your country,” Mogherini said.
The parties stressed the importance of expanding EU-Armenia cooperation and successfully implementing the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA). Nikol Pashinyan and Federica Mogherini touched upon the Nagorno-Karabakh conflict, the peaceful settlement of which, according to the High Representative, remains one of the priorities of the European Union.