Թրամփը սպառնացել է պատժամիջոցներ սահմանել Թուրքիայի նկատմամբ
ԱՄՆ-ը սպառնացել է Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանել ամերիկացի հոգևորական էնդրյու Բրանսոնի ձերբակալության պատճառով, հայտնում է Associated Press-ը:
«Միացյալ Նահանգները պատժամիջոցներ կսահմանի Թուրքիայի նկատմամբ այն բանի համար, որ նրանք երկարատև ժամանակ է կալանքի տակ են պահում Էնդրյու Բրանսոնին` մեծ քրիստոնյայի, ընտանիքին նվիրյալի և հրաշալի մարդու», - թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրել է Թրամփը:
Բրանսոնը թուրքական իշխանությունների կողմից ձերբակալվել է 2016 թվականի հեղաշրջման փորձից հետո: Նրան մեղադրում են լրտեսության և ահաբեկչական գործունեություն ծավալելու մեջ:

США пригрозили Турции санкциями
США пригрозили Турции санкциями из-за ареста американского пастора Эндрю Брансона, подозреваемого турецкими властями в шпионаже и террористической деятельности, сообщает Интерфакс со ссылкой на информагентство Associated Press.
"Соединенные Штаты введут крупные санкции против Турции за то, что она на протяжении длительного времени содержит под стражей пастора Эндрю Брансона, великого христианина, семьянина и прекрасного человека", - написал в своем твиттере президент США Дональд Трамп.
Брансон был задержан турецкими властями после попытки государственного переворота в Турции в 2016 году. Его обвинили в связях в проповедником Фетхуллахом Гюленом, который, согласно официальной версии Анкары, выступал организатором заговора.