Հանրապետության նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Իտալիայի նախագահների հանդիպումը
Հանրապետության նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Իտալիայի նախագահների հանդիպումը, որին մասնակցել են երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարները։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ողջունելով Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլային, նշել է, որ նրա այցը պատմական է, քանզի Իտալիայի Հանրապետության նախագահի առաջին այցն է Հայաստան:
Ընդգծելով, որ հայ-իտալական հարաբերությունների հիմքում ընկած են երկու հնամենի ժողովուրդների պատմական սերտ առնչություններն ու նույնակունք արժեհամակարգը, Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանի անկախությունից հետո անցած քառորդ դարում հայ-իտալական միջպետական հարաբերությունները զարգացել են գործընկերության ու փոխվստահության ոգով:
Նախագահներ Արմեն Սարգսյանը և Սերջիո Մատարելլան մտքեր են փոխանակել հայ-իտալական համագործակցության լայն օրակարգի շուրջ, նշել, որ երկու երկրների բազմաշերտ հարաբերություններն ունեն զարգացման մեծ ներուժ և համատեղ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր է հասցնել որակական նոր մակարդակի։
Հանդիպման ավարտին Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելային պարգևատրել է Փառքի շքանշանով՝ ՀայաստանիՀանրապետության և Իտալիայի Հանրապետության միջև միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:

Meeting of the Presidents of Armenia and Italy Took Place at the Presidential Palace
A meeting between the Presidents of Armenia and Italy took place at the Presidential Palace. Ministers of Foreign Affairs of the two countries were present at the meeting
Welcoming the President of Italy Sergio Mattarella, President Armen Sarkissian noted that his visit was a historic one since this was the first time President of Italy visits Armenia.
Underscoring that the Armenian-Italian relations rest on the historical connections of the two ancient nations and common system of values, Armen Sarkissian said that in the quarter of a century since Armenia’s independence, the Armenian-Italian interstate relations have been developing in the atmosphere of partnership and mutual trust.
Presidents Armen Sarkissian and Sergio Mattarella exchanged views on the extensive agenda of the Armenian-Italian cooperation, noted that the multifaceted relations of the two countries hold great potential for development and through joint efforts might be elevated to a qualitatively new level.
At the conclusion of the meeting, President Armen Sarkissian awarded the President of Italy with the Order of Glory for his considerable contribution to the strengthening and development of the interstate relations between the Republic of Armenia and the Italian Republic.