Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հեռախոսազրույցը Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղարի հետ
Երևանում կայանալիք գագաթնաժողովին ընդառաջ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանի հետ։ Զրույցի ընթացքում քննարկվել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (OIF) և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող մի շարք հարցեր։ Ընդգծելով այդ հարաբերությունների բամաթիվ առումներով առանձնահատուկ որակը՝ Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղարը և վարչապետը մանրամասն քննարկել են հոկտեմբերի 11-12-ին Երևանում կայնալիք պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները։
ՀՀ վարչապետը ՖՄԿ Գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է նաև վերջինիս՝ սեպտեմբերի 10-13-ը Երևան կատարելիք պաշտոնական այցի ծրագիրը, որի շրջանակում տիկին Միկայել Ժանը կմասնակցի ոչ կառավարական միջազգային կազմակերպությունների 11-րդ կոնֆերանսին։

Премьер Армении провел телефонный разговор с генеральным секретарем Международной организации Франкофонии
Накануне предстоящего в Ереване саммита Международной организации Франкофонии (МОФ) премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с генеральным секретарем организации Микаэль Жан.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся двусторонних отношений между Международной организацией Франкофонии и Арменией. Подчеркнув особое по разным параметрам качество этих отношений, генеральный секретарь МОФ и премьер-министр Армении подробно обсудили подготовительные работы к 17-му саммиту глав государств и правительств стран-участниц МОФ, который состоится в Ереване 11-12 октября.
Премьер-министр также обсудил с генеральным секретарем МОФ программу предстоящего 10-13 сентября официального визита г-жи Жан в Ереван, в ходе которого она примет участие в 11-й конференции международных неправительственных организаций.