Ուղիղ 100 տարի առաջ այս օրը գումարվել է Հայաստանի խորհրդարանի 1-ին նիստը. Բաբլոյան
Հայաստանի ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանի անդրանիկ նիստի գումարման 100-րդ տարեդարձի առթիվ:
«Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի սիրելի հայրենակիցներ,
հարյուր տարի առաջ այս օրը Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանը` Հայաստանի խորհուրդը, Ավետիք Սահակյանի ղեկավարությամբ գումարեց իր անդրանիկ նիստը: Մայիսյան հերոսամարտերի արդյունքում ծնունդ առած և դժվարին օրեր ապրող նորանկախ երկրում այդ պատմական օրվանից ի վեր վերստին սկսվեց պետականաշինության և օրինաստեղծ աշխատանքի ժամանակը, որը կանգ էր առել հարյուրամյակներ առաջ:
Իր ժամանակների նման դժվարին եղավ հայոց անդրանիկ խորհրդարանի աշխատանքն ու անցած ճանապարհը, բայց այն բացառիկ դեր ունեցավ ազգային օրենսդրության մշակման, դատական համակարգի ձևավորման և ընդհանրապես Հայաստանի պետական ու հասարակական կյանքի կազմակերպման գործում: Հայաստանի խորհուրդն սկսեց գործել պետական իշխանության մարմինների դեռևս ձևավորված չլինելու պայմաններում և հաճախ կատարեց նաև գործադիր իշխանության աշխատանքը` ընդունելով ոչ միայն բազմաթիվ օրենքներ ու օրենքի ուժ ունեցող իրավական փաստաթղթեր, այլև հարյուրավոր վարչական հրահանգներ ու որոշումներ, ինչը պայմանավորված էր սովի ու համաճարակների դեմ գործուն պայքարի և անգամ կրթական գործի կազմակերպման հրամայականով:
Հայաստանի խորհուրդը կազմավորումից հազիվ մեկ տարի անց եվրոպական մոդելով մշակեց ժամանակի ու պայմանների համար առավել քան ժողովրդավարական ընտրական օրենք և ընդհանուր, ուղղակի, հավասար ու գաղտնի քվեարկությամբ կազմակերպեց նոր խորհրդարանի ընտրությունները:
Հայաստանի խորհուրդն իսկապես ներկայացուցչական մարմին էր, որում ընդգրկված էին երկրի բոլոր հիմնական քաղաքական ուժերի, ազգությունների, ինչպես նաև արևմտահայ գաղթականության ներկայացուցիչները:
Զարմանալի է, բայց լինելով ընտրությունների միջոցով չձևավորված խորհրդարան` այն հաստատակամորեն ստեղծեց ու զարգացրեց խորհրդարանական ժողովրդավարության ավանդույթները, ձևավորեց քաղաքական կառավարման մշակույթ, ինչը մեծ դեր ունեցավ նաև հայ քաղաքական կուսակցությունների և քաղաքական մտքի զարգացման համար:
Սիրելի հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ բոլորիս այս նվիրական տարեդարձի առթիվ, ցանկանում եմ, որ արժանվույնս գնահատենք մեր պատմությունն ու հպարտանանք նրանով:
Մաղթում եմ, որ պահպանենք ու փայփայենք մեր հայրենիքի` 20-րդ դարավերջին այնքան թանկ գնով ստեղծված երրորդ պետականության ինքնիշխանությունը և հանուն վաղվա օրվա անենք ամեն ինչ` Հայաստանի Հանրապետությունը բոլոր առումներով ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն դարձնելու համար»:

100 Years Ago this Day Parliament of First Republic Convened its First Session
Speaker of the Parliament of Armenia Ara Babloyan addressed a congratulatory message on the 100th anniversary of the first session of the parliament of the First Republic of Armenia, the Parliament reported.
100 year ago this day the parliament of the First Republic of Armenia – the Council of Armenia led by Avetik Sahakyan, convened its first session. The period of state-building and lawful work, which has stopped hundreds years ago, has started since this historical day in the newly-independent country.
The work and passed path of the first Armenian parliament was difficult , but it played a unique role for the development of the national legislation, formation of judiciary and organization of state and public life in Armenia in general. The Council of Armenia started operating when the public structures were not formed yet, and it sometimes conducted also the work of the executive leadership, by not only adopting numerous laws and legal documents, but also hundreds of administrative orders and decisions which was linked with the imperative to fight hunger and epidemics, and to organize even the educational work.
At least one year later the Council of Armenia developed with a European model a democratic electoral law for the time and conditions, and organized the elections of the new parliament with a common, direct, equal and secret voting.
The Council of Armenia was really a representative body which included the representatives of all main political forces of the country, the nations, as well as Western-Armenian immigration.
Surprisingly, being non-formed parliament through elections, it has consistently created and developed the traditions of parliamentary democracy, formed the culture of political administration which played a great role for the development of the Armenian political parties and the political mind.
Dear compatriots, I once again congratulate all of us on this day, I wish we highly value our history and be proud of it.
I wish us to preserve and cherish the sovereignty of the third statehood and to do everything to make Armenia democratic, social and legal state in all respects”.