Մեկ դար առաջ հայ ժողովուրդը հերոսաբար տեր կանգնեց իր ապագային. Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյան
Արցախի ԱԺ նախագահը Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման 100-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին.
«Մեծարգո պարոն Բաբլոյան,
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Հայաստանի Հանրապետության  խորհրդարանի մեր գործընկերներին մայիսյան հերոսամարտերի և Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման 100-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ:
Մեկ դար առաջ Սարդարապատում, Բաշ-Ապարանում և Ղարաքիլիսայում հայ ժողովուրդը հերոսաբար տեր կանգնեց իր ապագային, որն ազդարարվեց մայիսի 28-ին Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակմամբ: Վերածնված պետականություն, որ մարմնավորել է հազարամյա ազգի իղձերն ու նպատակները` ազգային միասնությամբ վերադարձնելու սեփական անկախ հայրենիքում ապրելու և զարգանալու դարերով կորսված իրավունքը:
Մայիսյան հերոսամարտերում թրծված հայ ոգին ազատության ճանապարհից չշեղվելու իր վճռականությունը վերահաստատեց նույն դարավերջին հայկական երկու հանրապետությունների հռչակմամբ, Արցախյան ազատամարտում տարած հաղթանակով և հայոց հաղթանակած բանակի կազմավորմամբ:
Փառապանծ այս տոներին վերստին շնորհավորելով հայոց պետականության վերածննդի առթիվ՝ մաղթում եմ տոկուն կամք ու արդյունավետ ջանքեր` հանուն մայր հայրենիքի և Արցախի զորացման ու համայն հայության բարօրության»:

"В интересах матери-родины, Арцаха и всего армянства'' - послание спикера НС Арцаха
Председатель НС Арцаха поздравил А.Баблояна с 100-й годовщиной Первой Республики Армения. В поздравительном послании говорится:
''Глубокоуважаемый г-н Баблоян,
от имени НС Республики Арцах и себя лично тепло поздравляю Вас и наших коллег в парламенте РА с майскими победами и 100-й годовщиной Первой Республики Армения.
Столетие назад в Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе армянский народ героически встал на защиту своего будущего, провозгласив 28 мая Первую Республику Армения. Возрожденную государственность, воплотившую мечты и цели тысячелетнего народа – национальным единением возвратив веками утерянное право жить и развиваться на собственной независимой родине.
Закаленный в майских героических битвах армянский дух свою решимость не сворачивать с пути свободы подтвердил провозглашением в конце того же века двух армянских республик, победой в Арцахской освободительной войне и формированием победной армянской армии.
В эти славные праздники вновь поздравляя с возрождением армянской государственности, желаю твердой воли и эффективных усилий – в интересах матери-родины, Арцаха и всего армянства''.