ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը դատապարտել է Եմենում արաբական կոալիցիայի ավիահարվածներն
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը դատապարտել է Եմենի Սաադա քաղաքում արաբական կոալիցիայի հասցրած ավիահարվածները, ինչի հետևանքով երեխաներ են զոհվել:
«Գլխավոր քարտուղարը դատապարտում է արաբական կոալիցիայի կողմից Սաադայում հասցված օդային հարվածը, որն ընկել է բանուկ շուկայական գոտու և ամառային ճամբարից երեխաներ տեղափոխող ավտոբուսի վրա», - ասվում է Գուտերեշի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունում:
Կարմիր խաչի տեղեկություններով միջադեպի արդյունքում առնվազն 29 երեխա զոհվել, 30-ը տուժել է: Ապստամբ հութիների տեղեկություններով զոհերի թիվը հասնում է 47-ի, իսկ վիրավորներինը 77-ի:

Гутерреш осудил авиаудар арабской коалиции в Йемене
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш выступил с осуждением авиаудара арабской коалиции по йеменскому городу Саада, во время которого погибли десятки детей. Об этом, как передает РИА Новости, говорится в заявлении пресс-офиса генсека.
Ранее МККК сообщал, что по меньшей мере 29 детей в возрасте до 15 лет погибли, 30 детей пострадали при обстреле автобуса в йеменском городе Саада. Подконтрольный хоуситам телеканал "Аль-Масира" со ссылкой на принадлежащее повстанцам министерство здравоохранения в Сане информировал, что число погибших увеличилось до 47 человек, 77 получили ранения.
"Генеральный секретарь осуждает воздушный удар, нанесенный силами коалиции в Сааде, который попал в оживленную рыночную зону и по автобусу, перевозившему детей из летнего лагеря", — говорится в заявлении.