ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունները այլևս երբեք առաջվանը չեն լինի. Bloomberg
Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի միջև դիվանագիտական անդունդը վերացնելու միայն երկու ճանապարհ կա. կա՛մ փոխըմբռնում՝ բարիդրացիական հարաբերությունները հնարավորինս պահպանելով, կա՛մ կապերի բացարձակ խզում, որը կործանիչ հետևանքներ կունենա Թուրքիայի տնտեսության և ԱՄՆ-ի տարածաշրջանային շահերի համար: Սակայն երկու դեպքում էլ նախկին կարգավիճակին վերադառնալ հնարավոր չէ: Այս մասին գրում է Bloomberg-ի խմբագիրներից Թերեզա Ռաֆայելը, փոխանցում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ ամերիկացի հոգևորական Էնդրյու Բրանսոնին ձերբակալելուց հետո Թուրքիան տնտեսական լուրջ ճգնաժամ է ապրում: Թրամփի վարչակազմի կողմից Թուրքիայի երկու նախարարների դեմ պատժամիջոցներ սահմանելուց հետո չորեքշաբթի Stars and Stripes-ը հայտնել է, որ Թուրքիայի կառավարամետ փաստաբաններն ահաբեկչական բնույթի մեղադրանք են ներկայացրել Ինջիրլիքում ԱՄՆ մի քանի սպաների դեմ: Նրանք պահանջում են ռազմաբազայից բոլոր թռիչքները ժամանակավորապես դադարեցնել և խուզարկության թույլտվություն տրամադրել:
Հարաբերությունների նման սրումը, փորձագետի կարծիքով, մասամբ կապված է տարիներ շարունակ կուտակված դժգոհության հետ՝ չնայած ձևական հավատարիմ բարեկամությանը: ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության առաջնորդների կողմից Թուրքիային աջակցությունը թուլացել է Թուրքիայում տարիներ շարունակվող ավտորիտար կառավարման, մարդու իրավունքների ոտնահարման և Սիրիայում Իրանի ու Ռուսաստանի հետ համագործակցելու արդյունքում: Ռուսական հակաօդային պաշտպանության համակարգերի գնումը և Ինջիրլիքի ռազմաբազայի օգտագործման սահմանափակումները նույնպես նպաստել են ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների գժտվելուն:
«Զայրույթը փոխադարձ է: Էրդողանն այդպես էլ չհամակերպվեց 2016 թվականի հուլիսին հեղաշրջման փորձի մասին հայտարարությունից հետո իր դաշնակիցների ձեռնպահ վերաբերմունքի հետ: Նա նաև բարկացած է, որ Ամերիկան աջակցում է Սիրիայի հյուսիսում Իսլամական պետության դեմ պայքարող քուրդ զինյալներին: Ավելի վաղ այս տարի նա սպառնացել էր ամերիկյան զորքերին «Օսմանյան ապտակ» հասցնել, եթե ԱՄՆ-ն փորձի խոչընդոտել թուրքական ուժերի մուտքը հյուսիսարևմտյան Սիրիա»,- գրում է Ռաֆայելը:
Հեղինակը նշում է, որ վեճի առիթներից է նաեւ Փենսիլվանիա նահանգում բնակվող թուրք գործիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին Թուրքիային չհանձնելն է, ում Էրդողանը մեղադրում է հեղաշրջման փորձ կազմակերպելու մեջ: Իրանի միջուկային համաձայնագրից Թրամփի դուրս գալն էլ՝ մյուս կողմից. Թուրքիա ներմուծվող նավթի գրեթե կեսը գալիս է Իրանից, ուստի պատժամիջոցների կիրառումը բացասաբար է ազդում այդ երկրի տնտեսության վրա:
«Բրանսոնի հետ կապված իրավիճակն անհնար դարձրեց այս ամենն անտեսելը: Սակայն դա չի նշանակում, որ Թրամփի վարչակազմը դարձել է Թուրքիայում մարդու իրավունքների գերագույն պաշտպան: Ամենևին: Թրամփը, ում անունով շքեղ ունեցվածք կա Թուրքիայում, 2017-ին Էրդողանին հանդիպելիս նրա հասցեին միայն գովասանք է հնչեցրել: Իսկ երբ Էրդողանի կողմնակիցները հարձակվեցին Վաշինգտոնում ցուցարարների վրա, հարցը լուծվեց անաղմուկ»,- գրում է փորձագետը:
Նա նաև նշում է, ԱՄՆ-ն կարող է իրեն թույլ տալ ավելի երկար խաղալ: Չնայած հունիսի 24-ի ընտրություններն ավելի ամրապնդեցին Էրդողանի իշխանությունը, սակայն նա պուտինյան մասշտաբով չհաղթեց: Թուրքիան քաղաքականապես պառակտված է, և որքան Էրդողանը շարունակի իշխել բռնի ուժով, այնքան խոցելի կդառնա, հատկապես, եթե Թուրքիայի տնտեսությունը շարունակի տուժել: Միայն երկրի ազգային արժույթի անկումն արդեն շատ բան է ցույց տալիս:
Սակայն նույնիսկ այս դեպքում դիվանագիտական լուծումն առավել գերադասելի է: Տնտեսության հաշվին Բրանսոնին պահելով, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները լարելով՝ Թուրքիան վատթարացնում է նաև ԵՄ-ի հետ հարաբերություններն ու կորցնում արդեն իսկ քչացած ներդրողներին:
Ռաֆայելն ամեն դեպքում կարծում է, որ Թուրքիայի ամերիկյան աջակցությունը մեկ օրում չի կարող վերանալ: Երկրներին շատ բան է կապում:

Bloomberg: U.S.-Turkey Relations Will Never Be the Same
There are only two ways that the diplomatic rift between the U.S. and Turkey can end: a compromise that salvages the relationship as best possible, or a complete rupture with devastating consequences both for Turkey's economy and America's regional strategic interests. Either way, there is no going back to the way things were, Bloomberg reports.
The arrest in Turkey of American pastor Andrew Brunson nearly two years ago has led to a diplomatic spat that threatens a full-blown economic meltdown in Turkey. Brunson, along with many foreign nationals that were detained in the wake of the failed 2016 coup attempt, has been accused of "supporting terrorism." A deal for Brunson's release seemed likely as Turkish officials traveled to Washington this week, but fell apart apparently over last-minute Turkish demands.
Meanwhile, tensions have ratcheted up. The Trump administration has imposed sanctions on Turkey's interior and justice ministers. Erdogan threatened retaliation and got the support of most of the Turkish opposition. On Wednesday, Stars and Stripes reported that a group of pro-government lawyers in Turkey have filed charges against several U.S. officers at the Incirlik Air Base, accusing them too of ties to terrorist groups. They are demanding all flights leaving the base be temporarily suspended and a search warrant be executed.
The standoff is partly the accumulation of years of resentment, despite the pretenses of a faithful partnership. Turkey's once-unassailable support among U.S. foreign policy leaders, and in Congress, has been weakened by years of authoritarian creep, a worsening human rights record and cooperation with Russia and Iran in Syria. Turkey's plans for a $2 billion purchase of Russian-made S-400 surface-to-air missiles, which NATO has said are incompatible with allied systems and restrictions on American use of the Incirlik Air Base, haven't gone down well.
The feeling is mutual. Erdogan has never quite recovered from his anger at the way his allies seemed to sit on the fence in the hours after an attempted coup was announced in July 2016.
The Turkish leader is also furious at American support for the Kurdish militia fighting Islamic State in northern Syria. Earlier this year, he threatened American troops with an "Ottoman slap" if the U.S. tried to block Turkey's military incursion into northwest Syria.
One major source of contention has been the U.S. refusal to turn over the Pennsylvania-based cleric Fethullah Gulen, a one-time Erdogan ally and now an enemy, whom Erdogan alleges was behind the coup and other attempts to undermine him. Trump's abandonment of the Iran nuclear deal is another sore point; nearly half of Turkey's oil imports come from Iran, and the re-imposition of sanctions against Iran hurts Turkey's economy.
The Brunson case made all of that impossible to ignore, as U.S. evangelicals took up the cause.
But "impossible to ignore" is not to say that the Trump administration has become a principled defender of human rights in Turkey. Far from it. Trump, whose name adorns luxury properties in Turkey, expressed only praise for Erdogan when they met in 2017. When Erdogan's supporters and guards attacked protesters in Washington, the affair was handled quietly.
The administration has been silent on other arrests of U.S. and foreign nationals in Turkey. But it was ready to strike a deal for Brunson's release. The U.S. had already asked Israel to release Ebru Ozkan, a Turkish national who was arrested there on suspicion of aiding Hamas (Israel deported her the day after Trump called Israeli President Benjamin Netanyahu). The Trump administration was also reportedly ready to allow Hakan Atilla, a former top executive of state-owned Halkbank, convicted for violating Iran sanctions, to serve out the rest of his prison sentence in Turkey. The deal was scuppered, reportedly, when Turkey wanted relief on a multibillion-dollar fine against Halkbank and an assurance that any investigations be dropped.
Even so, a diplomatic solution is clearly preferable to continued escalation. Erdogan is sacrificing the Turkish economy in order to keep Brunson as a bargaining chit. A fractured relationship with the U.S. will also put a strain on Turkey's EU relationships and will give investors, already spooked, even more pause.
American support for Turkey doesn't crumble in a day. The relationship is baked into ties on multiple levels, both inside and outside government, and for good reason. As Asli Aydintasbas and Kemal Kirisci argue in an April 2017 Brookings paper, however bad it looks, Turkey is crucial:
And yet, it has definitely changed, thanks not so much to national interests, but to failings in leadership. The U.S. will have to settle for something less loyal, less an alliance and more a transactional relationship. But then that seems to define these times pretty aptly.