Կկայանա երրորդ միջկորեական գագաթաժողովը
Երրորդ միջկորեական գագաթաժողովը կանցկացվի սեպտեմբերի 18-20-ը Փհենյանում: Այս մասին հայտնել է Կորեայի Հանրապետության նախագահի հատուկ դեսպանորդ Չոն Իհ Յոնն այսօր Փհենյան կատարած մեկօրյա այցից հետո կայացած ճեպազրույցի ընթացքում, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Կողմերը պայմանավորվել են անցկացնել եռօրյա գագաթաժողով Փհենյանում սեպտեմբերի 18-20-ը: Կողմերը պայմանավորվել են նաև մինչ գագաթաժողովը բացել կապի միջկորեական գրասենյակ Քեսոն քաղաքում », - նշել է հատուկ դեսպանորդը:
Հատուկ դեսպանորդը հավելել է նաև, որ հաջորդ շաբաթ Հարավային Կորեան և ԿԺԴՀ-ն բարձր մակարդակի բանակցություններ կանցկացնեն գագաթաժողովին պատրաստվելու նպատակով:
«Կողմերը համաձայնել են քննարկել Փհանմունջոմյան հռչակագրի իրականացման հարցերը, Կորեական թերակղզում ամուր խաղաղության և բարգավաճման պրակտիկ ուղիները, ինչպես նաև թերակղզու ապամիջուկայնացումը», - նշել է Չոն Իհ Յոնը:

The third inter-Korean summit will be held on September 18-20
The third inter-Korean summit will be held on September 18-20 September in North Korea, the special envoy of the South Korean president Moon Jae-in said Thursday, TASS agency reports.
"First, the South and the North agreed to hold a South-North Korean summit in Pyongyang between Sept. 18-20, and to hold high-level negotiations early next week to prepare for the summit," Chung Eui-yong said.
Moon and Kim held two bilateral meetings earlier this year, in April and in May.
Previous month, officials from the North and South Korea began their talks on preparations for the planned high-level bilateral summit on the northern side of the truce village of Panmunjom, media reported.