Կկայանա երրորդ միջկորեական գագաթաժողովը
Երրորդ միջկորեական գագաթաժողովը կանցկացվի սեպտեմբերի 18-20-ը Փհենյանում: Այս մասին հայտնել է Կորեայի Հանրապետության նախագահի հատուկ դեսպանորդ Չոն Իհ Յոնն այսօր Փհենյան կատարած մեկօրյա այցից հետո կայացած ճեպազրույցի ընթացքում, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Կողմերը պայմանավորվել են անցկացնել եռօրյա գագաթաժողով Փհենյանում սեպտեմբերի 18-20-ը: Կողմերը պայմանավորվել են նաև մինչ գագաթաժողովը բացել կապի միջկորեական գրասենյակ Քեսոն քաղաքում », - նշել է հատուկ դեսպանորդը:
Հատուկ դեսպանորդը հավելել է նաև, որ հաջորդ շաբաթ Հարավային Կորեան և ԿԺԴՀ-ն բարձր մակարդակի բանակցություններ կանցկացնեն գագաթաժողովին պատրաստվելու նպատակով:
«Կողմերը համաձայնել են քննարկել Փհանմունջոմյան հռչակագրի իրականացման հարցերը, Կորեական թերակղզում ամուր խաղաղության և բարգավաճման պրակտիկ ուղիները, ինչպես նաև թերակղզու ապամիջուկայնացումը», - նշել է Չոն Իհ Յոնը:

Третий межкорейский саммит пройдет с 18 по 20 сентября в Пхеньяне.
Третий межкорейский саммит пройдет с 18 по 20 сентября в Пхеньяне. Об этом заявил сегодня на брифинге в Сеуле Чон Ый Ён, специальный посланник президента Республики Корея по итогам однодневного визита в Пхеньян, передает агентство ТАСС.
"Стороны договорились провести трехдневный саммит в Пхеньяне с 18 по 20 сентября. <...> Стороны также договорились открыть межкорейский офис связи в городе Кэсон до проведения саммита", - отметил специальный посланник.
Спецпосланник добавил также, что на следующей неделе Южная Корея и КНДР проведут переговоры на высоком уровне по подготовке к саммиту.
"Стороны согласились обсудить вопросы реализации Пханмунджомской декларации, практические пути установления прочного мира и процветания Корейского полуострова, а также его денуклеаризацию", - сказал Чон Ый Ён.