«Շանթ- 2018» զորավարժության շրջանակում պատերազմ հայտարարելու մասին որոշում է ընդունվել
Սեպտեմբերի 12-ին «Շանթ-2018» հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը ընդունել է պատերազմ հայտարարելու մասին որոշում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից:
«Հիմք ընունելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2018 թվականի սեպտեմբերի 12-ի «Պատերազմ հայտարարելու առաջարկությանը հավանություն տալու մասին» որոշումը, ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 118-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 105-րդ հոդվածի 5-րդ մասով՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը որոշում է Ադրբեջանի Հանրապետությանը հայտարարել պատերազմ»,- նշված է ՀՀ ԱԺ որոշման մեջ:

В рамках учений "Шант-2018" в НС Армении принято решение об объявлении войны
В рамках командно-штабных учений "Шант-2018" 12 сентября в Национальном Собрании Армении было принято решение об объявлении войны. Об этом "Арменпресс"  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью парламента.
"Принимая за основу предложение правительства Армении от 12 сентября "Об одобрении предложения об объявлении войны", руководствуясь первым пунктом ст.118 Конституции Армении и пятым пунктом ст.105 конституционного закона "Устав НС Армении", Национальное Собрание Армении решает объявить войну Республике Азербайджан",- сказано в решении НС Армении.