Վարչապետն այցելել է Արմավիրի և Արագածոտնի մարզերի ձեռնարկություններ (լուսանկարներ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով եղել է Արմավիրի և Արագածոտնի մարզերում, այցելել տեղի ձեռնարկություններ:
Վարչապետը նախ այցելել է Երևանի կոնյակի գործարանի Արմավիրի մասնաճյուղ` ծանոթացել խաղողի գնման գործընթացի կազմակերպմանը: Կառավարության ղեկավարը հետևել է խաղողի ընդունման փուլերին՝ կշռման, որակի վերահսկման, շաքարայնության ստուգման և վերամշակման: Վարչապետը եղել է նաև ընդլայնված և արդիականացված թորման արտադրամասում, որը համալրվել է 10 զույգ շարանտական տիպի թորման սարքերով՝ յուրաքանչյուրն օրական 100000 լ գինենյութ թորելու հզորությամբ: Գործարանի ղեկավարությունը վարչապետ Փաշինյանին տեղեկացրել է, որ սեպտեմբերի 16-ի դրությամբ ԵԿԳ Արմավիրի մասնաճյուղում գնվել է 5153 տ խաղող, իսկ 3 մասնաճյուղերում միասին վերցրած` ավելի քան 8194 տ:
Շրջայցի ընթացքում երկրի վարչապետն ընկերության ղեկավարության հետ քննարկել է խաղողի գնմանը, ինչպես նաև հակակարկտային պաշտպանության համակարգի արդյունավետությանը վերաբերող հարցեր: Որոշում է կայացվել խաղողի գնման սակագինը հայտարարելու ժամկետը վերանայելու վերաբերյալ, այն է՝ հաջորդ տարի Երևանի կոնյակի գործարանը խաղողի գնման գինը կհայտարարի ապրիլից ոչ ուշ, և 2019թ. գինը կլինի առնվազն այնքանով բարձր, որ կծածկի երկրում գնաճի մակարդակը: Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Նիկոլ Փաշինյանը հարցի առնչությամբ, մասնավորապես, նշել է. «Մենք պետք է անընդհատ գյուղացուն շահույթ ստանալու ճանապարհներ ցույց տանք, որպեսզի այդ բեռն անընդհատ չմնա գործարարների ուսերին: Պետք է փորձենք այնպես անել, որ գյուղացին ոչ թե շահագրգռված լինի ամբողջ բերքը մթերման տալ, այլ ավելի շահավետ ճանապարհով գնալ՝ վերամշակել և այլն»:
Հայաստանում կոնյակագործության և գինեգործության զարգացման համատեքստում վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է խաղողի սորտերի բարելավմանն ուղղված քայլերը: «Երկրում կա խաղող, որը մթերվում է 430 դրամով, և այդ խաղողն աճում է Արարատյան դաշտում: Մենք ընդհանրապես պլանավորման և սորտափոխանակման խնդիր ունենք: Այս տարիների ընթացքում պետք է օգնեինք և հիմա էլ պետք է օգնենք գյուղացիներին, որ սորտի որոշակի փոփոխություն անեն՝ քայլ առ քայլ, փուլ առ փուլ, որ ոչ թե իրենք խնդրողի դերում լինեն, այլ իրենց խնդրեն: Այսօր գինու արտադրության ոլորտում մենք խաղողի լուրջ դեֆիցիտ ունենք. պատկերացնում եք՝ խաղողը մթերվում է ավելի քան 400 դրամով, իսկ գյուղացին ունի ոչ թե այն խաղողից, որը 400 դրամով է մթերվում, այլ այն խաղողից, որը 130-140 դրամով է մթերվում: Այսինքն՝ մենք քառակուսի մետր հողի օգտագործման արդյունավետությունը պետք է բարձրացնենք, և կառավարությունը պետք է այստեղ և′ խորհրդատվական, և′ որոշակի գործիքներով աջակցություն ցուցաբերի»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետի խոսքով՝ այս հանգամանքը բացասաբար է ազդում  ոչ միայն մթերման գնի, այլև արտահանման ծավալի, հայկական կոնյակի բրենդի հեղինակության վրա, և քննարկված հարցերի լուծումը պետք է դիտարկել ամբողջական շղթայի մեջ: «Այստեղ առանձին վերցրած լուծում չկա: Սա շղթա է, և այդ շղթայի բոլոր օղակներով անհրաժեշտ է զբաղվել: Բոլոր դեպքերում լուծումն օրինականության պահպանումն է», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ որոշ ահազանգերի համաձայն՝ կան գործարաններ, որոնք ոչ թե խաղող մթերում են, այլ մթերված խաղողի վերաբերյալ թվեր են հրապարակում, իրականում ուրիշ տեղից են սպիրտ բերում, բայց ցույց են տալիս, որ խաղող են մթերել և այդ խաղողից են սպիրտ ստացել: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հանձնարարելու է պատկան մարմիններին ստուգել այդ ահազանգերի հավաստիությունը:
Արմավիրի մարզից վարչապետն ուղևորվել է Արագածոտնի մարզ, որտեղ այցելել է «Գոլդեն Գրեյփ Արմաս» գյուղատնտեսական գործունեությամբ զբաղվող ընկերություն: 2007 թ. ի վեր ընկերությունը ձեռք է բերել 180 հա հողատարածք, կառուցել գինու և կոնյակի գործարան. 110 հա վրա հիմնվել են խաղողի այգիներ, մշակվում են կոնյակի, գինու, նաև սեղանի խաղողի սորտեր, իսկ 40 հա հողատարածքն զբաղեցնում են պտղատու այգիները՝ դեղձի, սալորի, խնձորի, ծիրանի, բալի: Ընդլայնման ծրագրերի շրջանակում մնացած հողատարածքում ընկերությունը նախատեսում է կառուցել պահածոների գործարան, անասնաբուծական ֆերմա, ձկնաբուծարան և հանրակացարան աշխատակիցների համար: Բոլոր այս կառույցները շրջապատված են լինելու արհեստական լճով, որի շինարարական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
Կառավարության ղեկավարը շրջայց է կատարել այգիներով՝ ծանոթացել գյուղատնտեսական աշխատանքների արդյունքներին և հակակարկտային պաշտպանության համակարգին, ապա եղել գործարանի արտադրամասում, որտեղ ընկերության ղեկավարությունը վարչապետին ներկայացրել է գործարանի արտադրական հզորությունները, մթերման և վերամշակման աշխատանքները, զարգացման ծրագրերը: Նշվել է, որ գործարանի մթերման հզորությունը կարող է կազմել տարեկան մինչև 1000 տ խաղող, իսկ արտադրանքը, բացի ներքին շուկայից, սպառվում է նաև ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, Չինաստանում, Ճապոնիայում: Աշխատանք է տարվում շուկաների աշխարհագրությունն ընդլայնելու ուղղությամբ: Նշվել է նաև, որ «Գոլդեն Գրեյպ Արմաս»-ն իրականացնում է ագրոզբոսաշրջության զարգացման ծրագիր, կազմակերպվում են գինու սեմինարներ, տուրեր, համտեսներ, ցուցահանդեսներ, մշակութային միջոցառումներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Գոլդեն Գրեյփ Արմաս» գինու և կոնյակի գործարանում նաև հանդիպել է ՀՀ դրամի ներդրման 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից կազմակերպված միջազգային համաժողովի մասնակիցներին և տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ մասնակցել այդ առիթով նախատեսված ընդունելությանը:

Премьер Армении посетил предприятия Армавирской и Арагацотнской областей (фотографии)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 16 сентября с рабочим визитом посетил Армавирскую и Арагацотнскую области.
Премьер-министр сначала посетил Армавирский филиал Ереванского коньячного завода и ознакомился с процессом закупки винограда. Глава правительства проследил за этапами процесса закупки - взвешиванием, контролем качества, проверкой сахаристости и переработкой. Премьер-министр также побывал в расширенном и модернизированном цехе дистилляции, который был пополнен 10 парами оборудованием двойной дистилляции, каждый из которых дистиллирует 100 000 литров виноматериала в день. Руководство завода проинформировало премьер-министра Пашиняна, что по состоянию на 16 сентября Армавирский филиал ЕКЗ закупил 5,153 тонн винограда, а в трех филиалах вместе закуплено 8,194 тонн.
В ходе посещения премьер-министр обсудил с руководством компании вопросы, связанные с закупкой винограда, а также эффективностью противоградовой системы. Было принято решение пересмотреть окончательный срок для объявления цены закупки винограда, а именно в следующем году Ереванский коньячный завод объявит цену закупки винограда не позднее апреля, и в 2019 году цена будет как минимум настолько выше показателя текущего года, чтобы покрыть уровень инфляции в стране.
На брифинге с журналистами Никол Пашинян, в частности, отметил: "Мы должны постоянно показывать сельчанам пути получения прибыли, чтобы это бремя постоянно не ложилось на плечи бизнесменов. Мы должны попытаться сделать так, чтобы сельчане были заинтересованы не в том, чтобы сдать весь урожай на переработку, а пошли по более выгодному пути - перерабатывали и т. д."
В контексте развития производства коньяка и вина в Армении премьер-министр Пашинян отметил важность шагов по улучшению сортов винограда.
"В стране есть виноград, который закупается за 430 драмов, и этот виноград растет в Араратской долине. Вообще, у нас есть проблема с планированием и изменением сортов. В течение этих лет мы должны были помочь и сейчас мы должны помогать жителям сел шаг за шагом, поэтапно сделать замену сортов, чтобы не они были в качестве просителя, а просили у них. Сегодня у нас серьезный дефицит винограда в сфере производства вина. Представляете, виноград закупается за более чем 400 драмов, но у крестьян нет того винограда, который закупается за 400 драмов, а есть тот виноград, который стоит 130-140 драмов? То есть нам нужно повысить эффективность использования 1 квадратного метра земли, и правительство должно здесь предоставить консультативную поддержку, а также применить определенные инструменты для оказания помощи", - сказал премьер-министр.
По словам премьер-министра, это обстоятельство отрицательно сказывается не только на цену закупок, но и на объем экспорта, репутацию армянского коньяка, и решение обсуждаемых вопросов следует рассматривать в одной цепочке.
"Здесь нет отдельного решения. Это цепочка, и нужно заниматься всеми звеньями этой цепочки. В любом случае, решение заключается в поддержании законности", - сказал Никол Пашинян.
Глава правительства отметил, что, согласно некоторым сигналам, есть заводы, которые не заготавливают виноград, публикуют цифры о заготовленном винограде, а на самом деле привозят откуда-то спирт, и представляют, что якобы купили виноград и получили спирт из этого винограда. Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что он поручит соответствующим органам достоверность этих сигналов.
Из Армавирской области премьер-министр отправился в Арагацотнскую область, где посетил компанию "Голден Грейп Aрмас", которая занимается сельскохозяйственной деятельностью. Компания с 2007 года приобрела 180 гектаров земли и построила завод по производству вина и коньяка. Виноградники основаны на 110 гектарах, где выращиваются коньячные, винодельческие и столовые виноградные сорта, а 40 гектаров земли занимают фруктовые сады - персики, сливы, яблоки, абрикосы и вишня. В рамках программы расширения компания планирует построить консервный завод, животноводческую ферму, рыбную ферму и общежитие для сотрудников. Все эти сооружения будут окружены искусственным озером, строительство которого ведется в настоящее время.
Глава правительства прошелся по садам, ознакомился с результатами сельскохозяйственных работ и противоградовой системой, а затем побывал в производственном цехе, где руководство компании представило премьер-министру производственные мощности завода, работы по заготовке и переработке, а также программы развития. Было отмечено, что производственная мощность завода составляет до 1000 тонн винограда в год, а продукт, кроме внутреннего рынка, потребляется в США, Европе, Китае и Японии. Ведется работа по расширению географии рынков. Также было отмечено, что компания "Голден Грейп Aрмас" реализует программу развития агротуризма, организуются винные семинары, туры, дегустации, выставки и культурные мероприятия.
Премьер-министр Никол Пашинян в компании "Голден Грейп Aрмас" также встретился с участниками международной конференции, организованной Центральным банком Армении в рамках посвященных 25-летию внедрения армянского драма мероприятий, и вместе с супругой Анной Акопян принял участие в приеме по этому случаю.