ԱՄՆ նախագահ Թրամփը շնորհավորել է վարչապետ Փաշինյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Անկախության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
Ամերիկյան ժողովրդի անունից շնորհավորում եմ Ձեզ և Հայաստանի ժողովրդին՝ ձեր ազգային անկախության 27-րդ տարեդարձի առթիվ:
Այս տարի Հայաստանը տոնելու շատ բան ունի: Խաղաղ, ժողովրդական շարժումը մի նոր դարաշրջան բացեց Հայաստանում, և մենք պատրաստ ենք աշխատել Ձեզ հետ՝ օգնելու իրագործել կոռուպցիան արմատախիլ անելու, անկախ դատական համակարգի, քաղաքական և տնտեսական մրցակցության վրա հիմնված ներկայացուցչական ու հաշվետու կառավարում և իրավունքի գերակայություն հաստատելու ձեր ժողովրդի կամքը:
Շնորհակալություն ենք հայտնում տարբեր հարթակներում ձեր հաստատուն գործընկերության, մասնավորապես՝ ՆԱՏՕ-ի գործողություններում ձեր մասնակցության և սիրիացի փախստականներին մեծահոգաբար ընդունելու համար:
Առաջիկա ամիսներին հնարավորություններ են բացվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար, որը կարող է նաև նոր հնարավորություններ բացել հայ-ամերիկյան գործակցության համար: Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ պետություն՝ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աշխատել Ձեզ հետ հակամարտությանը տևական խաղաղ լուծում գտնելու շուրջ:
Այս տարին նաև նշանավորվում է Հայաստանի առաջին հանրապետության և հայ-ամերիկյան բարեկամության հարյուրամյակով: Լիահույս եմ, որ 100 տարի առաջ մեկնարկած մեր գործակցությունն այսուհետ առավել կամրապնդվի: Այս առանձնահատուկ հարյուրամյա հոբելյանի առթիվ լավագույն մաղթանքներս եմ հղում Ձեզ և Հայաստանի ժողովրդին»,-ասված է ԱՄՆ նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Trump: the Coming Months Bring Opportunities to Resolve the Nagorno-Karabakh Conflict
Prime Minister Nikol Pashinyan has received a congratulatory message from U.S. President Donald Trump on Armenia’s Independence Day.
"Dear Mr. Prime Minister:
On behalf of the American people congratulations to you and the people of Armenia on the 27th anniversary of your national independence.
Armenia has much to celebrate this year. A peaceful, popular movement ushered in a new era in Armenia, and we look forward to working with you to help you execute the will of your people to combat corruption and to establish representative, accountable governance, rule of law buttressed by an independent judiciary, and political and economic competition.
We thank you for your steadfast partnership on many fronts, including contributing to NATO operations and showing great generosity in welcoming Syrian refugees.
The coming months bring opportunities to resolve the Nagorno-Karabakh conflict, which would create even more possibilities for U.S. –Armenian cooperation. As a member of the OSCE Minsk Group, the United States looks forward to working with you to find a lasting and peaceful resolution of this conflict.
This year also marks the centennial of the First Armenian Republic and the 100th anniversary of U.S. –Armenia friendship. I look forward to further strengthening the partnership that began between our countries one hundred years ago. On this special centennial anniversary, I wish the very best to you and to the people of Armenia." the U.S. President’s congratulatory message says.