Նիկոլ Փաշինյանն ու Յոհաննես Հանը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության ընդլայնմանն ուղղված հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում հանդիպում է ունեցել ԵՄ ընդլայնման և հարևանության հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, փոխգործակցության ընդլայնմանն ուղղված տարբեր հարցեր, անդրադարձել Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագրի կյանքի կոչմանը միտված հետագա քայլերին:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը հետամուտ է երկրի ժողովրդավարական զարգացման վերընթաց ուղուն, օրենքի գերակայության ապահովմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և մրցակցային ու բարենպաստ գործարար միջավայրի ամրապնդմանը: Այդ համատեքստում կառավարության ղեկավարը կարևորել է ԵՄ համընդգրկուն աջակցությունը Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումներին: Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններին, նշել է, որ ձայների ավելի քան 80 տոկոսը քվեարկել է «Իմ քայլ»-ը դաշինքի օգտին, ինչը նշանակում է նաև հասարակությունը կողմ է քվեարկել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման օգտին: Վարչապետը հավելել է նաև, որ ընտրություններն անցկացվել են ազատ և թափանցիկ, իսկ պարտություն կրած մյուս քաղաքական ուժերը շնորհավորել են հաղթանակ տարած քաղաքական ուժին, ինչը, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, աննախադեպ է Հայաստանում և կարող է դառնալ քաղաքական լավ մշակույթ: Կառավարության ղեկավարը նշել է նաև, որ առաջիկայում պատրաստվում է խորհրդարանական ընտրությունների շուրջ բանակցություններ վարել քաղաքական մյուս ուժերի հետ:
Յոհաննես Հանը նշել է, որ Եվրամիությունը հետևողականորեն շարունակելու է Հայաստանի հետ փոխգործակցության խթանմանն ուղղված ծրագրերն ու միջոցառումները, Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագրով նախատեսված ծրագրերի շրջանակում նպաստելով մեր երկրում ժողովրդավարության հետագա ամրապնդմանը, օժանդակելով օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, դատական համակարգի զարգացմանն ուղղված բարեփոխումների իրականացմանը: Յոհաննես Հանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարող է ակնկալել ԵՄ-ի հետևողական օժանդակությունը` ըստ ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների նախաձեռնած արմատական բարեփոխումների:

Prime Minister Nikol Pashinyan today met with EU Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn at the UN headquarters in New York.
The parties discussed a broad range of issues related to the furtherance of EU-Armenia relations, expansion of cooperation. They touched upon the steps aimed at implementing the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
Nikol Pashinyan pointed out that the Armenian government has embarked upon the path of upward democratic development with a view to enforcing the rule of law, promoting human rights and building a competitive and business-friendly environment. The Premier attached importance to EU’s comprehensive support for democratic reforms in Armenia.
Touching on the Yerevan City Council elections, Nikol Pashinyan said that more than 80 percent of the votes cast had gone to My Step Alliance, which means that people have voted for snap parliamentary elections. The Premier noted that the latest elections proved free and transparent, and the defeated political forces congratulated the winning candidate which, according to Nikol Pashinyan, is unprecedented in Armenia and can set a good example of political culture. The head of the Armenian government also said that he was going to negotiate with other political forces the necessity of holding early parliamentary elections in Armenia.
Johannes Hahn noted that the European Union will continue its programs and activities aimed at promoting cooperation with Armenia as part of the programs envisaged under the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement in an effort to develop democracy, enforce the rule of law, protect human rights and reform the judiciary. Johannes Hahn stressed that Armenia can expect continued assistance on the part of the European Union in tune with the Government’s priorities.