Նյու Յորքում կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Հասան Ռոհանիի հանդիպումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական հարաբերությունների օրակարգային տարբեր հարցեր: Զրուցակիցները կարևորել են տնտեսական համագործակցության զարգացումը և նշել, որ այն զգալիորեն զիջում է երկկողմ քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին: Նրանք անհրաժեշտ են համարել գործուն քայլերի ձեռնարկումը` առևտրատնտեսական կապերի խթանման, առկա ներուժի իրացման նպատակով:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հայ-իրանական հարաբերություններն ունեն առանձնահատուկ բնույթ և պետք է դրանք շարունակեն զարգանալ բարեկամական ամուր կապերի հիմքի վրա:
Իր հերթին, Հասան Ռոհանին նշել է, որ երկու երկրների միջև առկա է վստահության բարձր մակարդակ: Իրանի նախագահի խոսքով` հայ համայնքն իր երկրում ունի կարևոր դերակատարություն և մեծ հարգանք է վայելում իրանցիների շրջանում: Խոսելով տնտեսական փոխգործակցության մասին` Հասան Ռոհանին համոզմունք է հայտնել, որ Եվրասիական տնտեսական միության հետ ստորագրված ազատ առևտրի գոտու ձևավորմանը միտված համաձայնագիրը ևս հնարավորություն կտա ավելի խորացնել հայ-իրանական տնտեսական գործակցությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Հասան Ռոհանին անդրադարձել են տարբեր, այդ թվում` Էներգետիկայի, ճանապարհաշինության ոլորտներում համագործակցությանը, լոգիստիկ պայմանների բարելավմանը վերաբերող հարցերի:
Հասան Ռոհանին վարչապետ Փաշինյանին հրավիրել է Իրան և համոզմունք հայտնել, որ, այցը հնարավորություն կընձեռի առավել ընդգրկուն քննարկելու երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու ուղիները:

Премьер Армении в Нью-Йорке провел встречу с президентом Ирана
В штаб-квартире ООН премьер-министр Никол Пашинян встретился с президентом Ирана Хасаном Рухани. Собеседники обсудили различные вопросы повестки двусторонних отношений. Главы государств подчеркнули важность развития экономического сотрудничества и отметили, что оно значительно уступает уровню двусторонних политических отношений. Они сочли необходимым предпринять действенные шаги в плане развития торгово-экономических связей для реализации существующего потенциала, сообщает пресс-служба правительства РА.
Никол Пашинян подчеркнул, что у армяно-иранских отношений особый характер, и необходимо продолжать развивать их на основе крепких дружественных связей.
В свою очередь, Рухани отметил, что между двумя странами существует высокий уровень доверия. По словам президента Ирана, армянская община играет важную роль и пользуется большим уважением в его стране. Говоря об экономическом сотрудничестве, Хасан Рухани выразил уверенность в том, что соглашение о формировании зоны свободной торговли с ЕАЭС даст возможность еще более углубить армяно-иранские экономические связи.
Никол Пашинян и Хасан Рухани обсудили вопросы сотрудничества в разных сферах, в том числе в сфере энергетики, дорожного строительства, улучшения логистических условий.
Хасан Рухани пригласил премьер-министра Никола Пашиняна посетить Иран и выразил уверенность, что визит даст возможность еще более детально обсудить пути расширения сотрудничества.