Թուրքմենստանի բնակչությունը կսկսի վճարել էլեկտրաէներգիայի, գազի, խմելու ջրի և աղի դիմաց
Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը ստորագրել է հրամանագիր, համաձայն որի բնակչությանը 2019 թվականի հունվարի 1-ից այլևս անվճար էլեկտրաէներգիա, գազ, խմելու ջուր և աղ չի տրամադրվելու, հայտնում է «Vestnik Kavkaz»-ը:
Փաստաթուղթը ընդունվել է բոլոր ոլորտներում պետության կայուն և համակարգված զարգացումն ու հիմնական ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործումը ապահովելու նպատակով:
Ինչպես նշում է «ՏԱՍՍ»-ը` էլեկտրաէներգիան, գազը և ջուրը հանրապետությունում անվճար է եղել, սակայն սպառման սահմանաչափի շրջանակներում։ Սահմանաչափը հատելու պարագայում դրանց դիմաց պետք էր արդեն վճարել, սակայն այնքան ցածր գնով, որ կարելի էր համարել խորհրդանշանական։

Turkmenistan's Population Will Pay for Electricity, Gas, Drinking Water and Salt
Turkmen President Gurbanguly Bedimuhamedov signed an order, according to which, free supply of electricity, gas, drinking water and table salt will be abolished in the republic.
Starting from January 1, 2019, the population of Turkmenistan will be provided with electricity, gas, drinking water and table salt at preferential prices.
The document was adopted in order to achieve sustainable and systematic development of the state in all areas, rational use of basic resources, as well as further improvement of social benefits, Vestnik Kavkaza reports, referring to Trend.
Turkmenistan's Cabinet of Ministers has been instructed to prepare the relevant regulatory and legal acts.