Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորմանն անցնելու համար դիրքորոշումների հստակեցման կարիք կա
Նյու-Յորքում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ ունեցած առանձին հանդիպումներից և երկու նախարարների հետ համատեղ քննարկումից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների տարածած մամլո հաղորդագրությունը ցույց է տալիս, որ կողմերի դիրքորոշումների հստակեցման կարիք կա։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ համանախագահները նախարարների հետ քննարկել են իրավիճակը տարածաշրջանում և հստակեցումներ են մտցրել վերջին շրջանում արված հայտարարությունների և տեղի ունեցած միջադեպերի հետ կապված։ Սա կարող է վերաբերել ինչպես Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո հայկական ղեկավարության կողմից արված որոշ նոր շեշտադրումներին ու հայտարարություններին, այնպես էլ Ադրբեջանից հնչող վերջնագրային հռետորաբանությանը։ Նման ձևակերպումը վկայում է, որ համանախագահները փորձել են հստակեցնել, թե պատրա՞ստ են արդյոք կողմերը շարունակել բանակցությունները և ինչի՞ շուրջ դրանք պետք է լինեն։
Ուշագրավ է նաև համանախագահների այն դիտարկումը, որ համապարփակ կարգավորումը զիջումներ է պահանջելու բոլոր կողմերից, ինչն, ըստ էության, ուղերձ է Ադրբեջանին, որի հռետորաբանությունը հենվում է միայն պահանջների վրա։ Պետք է նշել, որ համանախագահների այս դիտարկումը նոր է՝ նախորդ երկու հաղորդագրությունների համեմատ։
Բացի այդ, հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախարարները հաստատել են լարվածության թուլացմանն ուղղված լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկելու կարևորությունը։ Սա, առաջին հերթին, վերաբերում է Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի պայմանավորվածությունների կատարմանը՝ ի դեմս հետաքննության մեխանիզմների ներդրման և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման։ Սակայն, այս համատեքստում պետք է դիտարկել նաև Դուշանբեում Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի ձեռք բերած պայմանավորվածությունները, որոնց մասին սեպտեմբերի 28-ին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը(հրադադարի ռեժիմի պահպանում, բանակցությունների շարունակում և օպերատիվ կապի հաստատում)։
Եթե երկու նախարարների նախորդ հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության կողմից տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում էր, որ քննարկվել են բովանդակային բանակցություններին անցնելու հաջորդ քայլերն ու պարամետրերը և առանձին ընդգծվում էր, որ քննարկվել են նաև հետագա շփումների հնարավոր հարցերը՝ այդ թվում վստահության հնարավոր միջոցները, այս անգամ նշվում է միայն բանակցություններն ինտենսիվացնելու նախարարների մտադրության մասին։ Սա կարող է նշանակել, որ կողմերի դիրքորոշումներից ելնելով բովանդակային հարցերի քննարկումն այս փուլում օրակարգում առաջին տեղում չէ։ Այդ մասին է վկայում նաև կարգավորման հիմնարար սկզբունքների վրա հղման բացակայությունը, որն առկա էր ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների նախորդ երկու հաղորդագրությունների մեջ։
Այսպիսով, միջնորդները փորձում են հստակեցնել կողմերի դիրքորոշումներն ու հնարավոր դարձնել բովանդակային քննարկումները, սակայն այս փուլում առաջնայինը վստահության մթնոլորտի ձևավորումն է։

There is a Need to Clarify the Position of Both Sides for the Settlement of Artsakh Issue
After the separate meetings with the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan in New York and joint discussions with the two ministers, a press release issued by the OSCE Minsk Group Co-Chairs showed that there is a need to clarify the positions of the sides.
The Co-Chairs discussed with the ministers the situation in the region and clarified the recent announcements and incidents. This may refer to some of the new accents and statements made by the Armenian leadership after the revolution in Armenia, as well as the tough rhetoric from Azerbaijan. Such a statement indicates that the co-chairs have tried to clarify whether the sides are ready to continue the negotiations and what they should be like.
It is also noteworthy that the co-chairs' observation that comprehensive settlement would require concessions from all sides, in essence, is a message to Azerbaijan whose rhetoric rests solely on the demands. It should be noted that this observation of the co-chairs is new, compared to the previous two messages.
In addition, the report notes that the Ministers of Armenia and Azerbaijan confirmed the importance of taking additional measures to alleviate tensions. This, first of all, concerns the implementation of Vienna, St. Petersburg and Geneva agreements, the introduction of investigative mechanisms and the expansion of the office of the Special Representative of the OSCE Secretary General. However, in this context we should also consider the agreements reached by the Armenian prime minister and the Azerbaijani president in Dushanbe.
The lack of reference to the basic principles of the settlement, which existed in case of the previous two OSCE MG co-chairs, is also evidenced.
Thus, the mediators are trying to clarify the positions of the parties, but at this stage the priority is the formation of an atmosphere of trust.