Մերկելը մտադիր է ԵՄ անվտանգության խորհուրդ ստեղծել
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հանդես է եկել Եվրոպական միության` ռոտացիոն հիմունքներով գործող անվտանգության խորհուրդ ստեղծելու օգտին: Նման քայլի նպատակն է ամրապնդել արտաքին քաղաքական հարցերում նոր կարգի ձևավորումն ու կենսունակությունը: Այս մասին Մերկելը հայտարարել է բավարական Օտոբոյրեն քաղաքում, փոխանցում է Deutsche Welle-ն:
Արտաքին քաղաքականությունը, որը մշտապես հիմնվում է միասնական կարծիքի վրա, չի կարող խելամիտ լուծում լինել ապագայում, նշել է Մերկելը: Կանցլերը, մասնավորապես, մատնանշել է Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցներ ընդունելու դժվարությունները:
ԵՄ անվտանգության խորհուրդ ստեղծելու գաղափարն առաջին անգամ հնչել է 2018 թվականի հունիսին ֆրանս-գերմանական միջկառավարական խորհրդակցությունների ժամանակ: Ենթադրվում էր, որ այդ մարմնում չպետք է ներկայացված լինեն ԵՄ անդամ 27 երկրները միաժամանակ:

Меркель инициирует создание Совбеза Евросоюза
Канцлер ФРГ Ангела Меркель выступает за создание Совета Безопасности Европейского Союза на ротационной основе. Цель подобного шага - укрепление дееспособности и формирование нового порядка в вопросах внешней политики. Об этом, как передает Deutsche Welle, заявила канцлер в баварском Оттобойрене.
Внешняя политика, которая постоянно основана на едином мнении, не может быть разумным решением в будущем, отметила Меркель. В частности, канцлер указала на трудности при принятии решений о санкциях в отношении России. Ранее за прекращение принципа единой позиции при вынесении решений высказался глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер.
Идея создания Совета безопасности ЕС была впервые высказана в рамках германо-французских межправительственных консультаций в июне 2018 года. Предполагалось, что в этом органе могут быть представлены не все 27 стран - членов ЕС одновременно.