Ի՞նչ է սպասվում Մակեդոնիային չհաջողված հանրաքվեից հետո
Մակեդոնիայի անդամակցությունը Եվրամիությանը և ՆԱՏՕ-ին կասկածի տակ է հայտնվել նախօրեին տեղի ունեցած հանրաքվեի արդյունքերի պատճառով:
Չնայած նրան, որ Մակեդոնիայում անցկացված հանրաքվեի մասնակիցների ճնշող մեծամասնությունը կողմ է քվեարկել երկրի անվանափոխությանը և ԵՄ-ին ու ՆԱՏՕ-ին անդամակցությանը, սակայն հանրաքվեն կայացած չի ճանաչվել: Մակեդոնիայի օրենսդրության համաձայն՝ հանրաքվեի հաջողության համար պահանջվում է, որ քվեարկի ընտրողների առնվազն 50%-ը, սակայն անվանափոխության հակառակորդների, այդ թվում՝ նախագահ Գյորգե Իվանովի և ընդդիմադիր պատգամավորների կողմից հայտարարված բոյկոտի հետևանքով ընտրողների մասնակցությունը ընդամենը 36.8 տոկոս է կազմել։ Նշենք, որ երկրում ընտրություններին մասնակցության իրավուքն ունեցող անձանց թիվը մոտ մեկ միլիոն ութ հարյուր հազար է, ուստի հանրաքվեն կայացած համարելու համար անհրաժեշտ էր  903,169 ընտրողի մասնակցությունը:
Չնայած հանրաքվեի այսպիսի արդյունքներին` Մակեդոնիայի վարչապետ Զորան Զաևը, ով երկրի վերանվանման և եվրաատլանտյան ինտեգրման գլխավոր նախաձեռնողն է, ոչ միայն չի պատրաստվում հրաժարակ տալ (ինչպես խոստացել էր), այլ նաև շարունակում է պնդել, որ այս արդյունքներն այդքան էլ էական չեն: Ըստ նրա` Մակեդոնիայի վերանվանման հարցը կլուծվի խորհրդարանում: Իսկ, թե արդյոք խորհրդարանականները իրենց համաձայնությունը կտան վերանվանմանը, թե՞ ոչ, դժվար է ասելը: Նշենք, որ նախ` վերանվանման որոշում ընդունելու համար հարկավոր են խորհրդարանի պատգամավորների երկու երրորդի ձայները: Այսինքն` կառավարությունն ութ լրացուցիչ ձայնի կարիք ունի օրենսդրական նախաձեռնությունը հաստատելու համար: Ստեղծված իրավիճակում Մակեդոնիայի կառավարությունը ստիպված կլինի դիմելու ՄՆՀԿ-ԴԿՀՄԱՄ (Մակեդոնիայի ներքին հեղափոխական կազմակերպություն-Դեմոկրատական կուսակցություն հանուն Մակեդոնիայի ազգային միասնության) կուսակցության օգնությանը, սակայն նրանց հետ բանակցելն ու համաձայնության գալն այդքան էլ հեշտ չի լինելու, քանի որ  վերջիններս դեմ են եղել այս նախաձեռնությանը:  Անգամ ձայների տվյալ քանակն ապահովելու դեպքում էլ հարցը լուծված համարելու հավանականությունն այդքան էլ բարձր չէ:
Նշենք, որ ընդդիմադիրները, ովքեր կոչ էին արել քաղաքացիներին բոյկոտել հանրաքվեն (ինչը, դատելով մասնակցության մակարդակից, հաջողվել է նրանց մոտ), չեն պատրաստվում համակերպվել վարչապետի այս նոր որոշման հետ:  Նրանք վարչապետի դիրքորոշումը «հանրաքվեի արդյունքների կեղծման փորձ» են որակել և պատրաստվում են պայքարել մինչև վերջ` պնդելով, որ ժողովուրդի մեծ մասը դեմ է ՆԱՏՕ-ին և ԵՄ-ին անդամակցությանը:
Ստեղծված իրավիճակում, թե ինչպիսի լուծում կգտնի Մակեդոնայի կառավարությունը խնդրին, մտահոգում է նաև հարևան Հունաստանում:
Նշենք, որ երկրի անվան շուրջ  Մակեդոնիայի և Հունաստանի վեճը շարունակվում է արդեն 27 տարի, ինչն էլ տարիներ շարունակ խոչընդոտ էր հանդիսանում Մակեդոնիայի համար ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հարցում: Հունաստանը պահանջում է փոխել «Մակեդոնիա» անունը, քանի որ իր տարածքում ունի այդ անվամբ շրջան և հարևան երկրի այդ անունը համարում է տարածքային ոտնձգություն: Այս վիճահարույց հարցի շուրջ Աթենքն ու Սկոպյեն առաջընթաց արձանագրեցին այս տարվա հունիսին: Զաևն ու նրա հույն պաշտոնակից Ալեքսիս Ցիպրասը համաձայնության եկան Մակեդոնիայի Հանրապետության սահմանադրական անվան շուրջ, ըստ որի` Մակեդոնիան պետք է կոչվեր Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետություն, որից հետո երկրին կընձեռվեր Եվրամիությանը և ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հնարավորություն: Սակայն հարցումները վկայում են, որ ընտրողների 36.8  տոկոսն է մտադիր գործնականում գնալ տեղամասեր և քվեարկել:
Թե ինչ հանգուցալուծում կստանա այս հարցը, դեռևս պարզ չէ, սակայն հարկ է նշել, որ ո'չ Մակեդոնիայի կառավարությունը, ո'չ էլ ընդդիմությունը չեն պատրաստվում զիջումների գնալ:

Macedonia's accession to the EU and NATO has been questioned because of the results of a referendum that took place the other day.
Despite the fact that the overwhelming majority of the Macedonian referendum participants voted for the renaming of the country and the EU and NATO membership, the referendum results were not recognized.
According to the Macedonian legislation, for the success of the referendum, at least 50% participation of voters are required, but the voter turnout was 36.8% because of the boycott announced by President Giorgi Ivanov and opposition deputies.
It should be noted that the number of people in the country who have the right to participate in the elections is about one million eight hundred thousand, so it was necessary for the 903,169 voters to participate in the referendum.
Despite such results of the referendum, Macedonian Prime Minister Zoran Zaev, who is the main initiator of the country's renaming and Euro-Atlantic integration, is not going to give up and resign (as he promised) but continues to insist that the results are not so significant. According to him, the issue of Macedonia's renaming will be solved in the parliament. It is difficult to say whether the parliamentarians will give their consent to rename it or not. Even if the number of votes is secured, the likelihood that the issue is solved is not so high.
Note that the oppositionists, who called on citizens to boycott the referendum (which, judging from the low level of participation, succeeded), are not going to put up with the new PM's decision. They have described the prime minister's position as "an attempt to falsify the results of the referendum" and are preparing to fight until the end, claiming that most people are against NATO and EU membership.
In the current situation, the solution to the Macedonian problem is also worrying the neighboring Greece.
The Macedonian and Greek dispute over the country's name has been going on for 27 years, which has been an obstacle for Macedonia to join the EU and NATO. Greece wants to change the name "Macedonia" because it considers the name of the neighboring country as a territorial encroachment. On this controversial issue, Athens and Skopje recorded progress in June of this year. Zaev and his Greek counterpart, Alexis Tsipras, agreed on the constitutional name of the Republic of Northern Macedonia, after which the country would be given an opportunity to join the European Union and NATO.
It is still uncertain whether the issue will be resolved, but it is worth mentioning that neither the Macedonian government nor the opposition are going to make concessions.