Մադուրոն ամենաերկար ճառն է արտասանել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանում
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն ամենաերկարատեւ ճառն Է արտասանել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բարձր մակարդակի ընդհանուր քաղաքական բանավեճի ժամանակ: Հոկտեմբեի 1-ին կայացած մամուլի ասուլիսում այս մասին հայտնել Է նստաշրջանի նախագահ Մարիա Ֆեռնանդա Էսպինոսա Գարսեսը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այս տարի ամենաերկարատեւ ճառը տեւեց 48 րոպե, իսկ ամենակարճատեւը՝ 5 րոպեից պակաս»,- ասել Է Գարսեսը՝ ճշտելով, որ ամենաերկարատեւը եղավ Վենեսուելայի (նախագահի) ելույթը, իսկ ամենակարճատեւը՝ Լիտվայի (նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեինը)»: «Հիրավի վիթխարի տարբերություն Է 48 եւ 5 րոպեների միջեւ»,- արձանագրել Է նա:
Այսպիսով, Մադուրոն 5 րոպեով գերազանցել Է Գլխավոր ասամբլեայի նախորդ նստաշրջանի ռեկորդը, որը պատկանում Էր Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասին: Պատգամավորներին հղած իր կոչում նա այլ բաների թվում ՄԱԿ-ին հորդորել Է անցկացնել իր նկատմամբ կատարված մահափորձի միջազգային հետաքննություն, հայտնել Է Արեւմուտքի կողմից դոսիեի պատրաստման մասին Վենեսուելա զինված ներխուժման արդարացման համար եւ հայտարարել Է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի ձեռքը սեղմելու պատրաստակամության մասին: Ըստ որում Թրամփն ինքը 2017 թվականին երկրորդ տեղն Է զբաղեցրել ելույթի տեւողության ցուցանիշով (41 րոպե), իսկ այս տարի զգալիորեն կարճ ժամանակ Է գտնվել ամբիոնի մոտ: ՄԱԿ-ի քարտուղարությունը համաժողովի մասնակիցներին խորհուրդ Է տալիս իրենց ճառը սահմանափակել 15 րոպեով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Мадуро произнес самую продолжительную речь на 73-й Генассамблее ООН
Президент Венесуэлы Николас Мадуро произнес самую продолжительную речь на общеполитической дискуссии высокого уровня 73-й сессии Генассамблеи ООН. Об этом сообщила на пресс-конференции в понедельник председатель сессии Мария Фернанда Эспиноса Гарсес, передает ТАСС.
"Самая длинная речь в этом году длилась 48 минут, а самая короткая - менее 5 минут", - сказала Гарсес, уточнив, что "самым продолжительным было выступление [президента] Венесуэлы, а самым коротким - [президента] Литвы [Дали Грибаускайте]". "Поистине гигантский разрыв между 48 и 5 минутами", - констатировала она.
Таким образом, Мадуро побил на 5 минут рекорд предыдущей сессии Генассамблеи, который принадлежал президенту Палестины Махмуду Аббасу. В своем обращении к делегатам он среди прочего призвал ООН провести международное расследование покушения на него, сообщил о подготовке Западом досье для оправдания военного вторжения в Венесуэлу и заявил о готовности пожать руку президенту США Дональду Трампу.
При этом сам Трамп в 2017 году занял 2-е место по продолжительности выступления (41 минута), а в этом находился у трибуны существенно меньше.