Նախագահն այցելել է Նյու Յորքի հանրահայտ «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում բացված «Արմենիա» ցուցահանդես (լուսանկարներ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ տիկնոջ Նունե Սարգսյանի հետ այցելել է Նյու Յորքի հանրահայտ «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում բացված՝ հայկական մշակութային ժառանգությանը և ավանդույթներին նվիրված «Արմենիա» խորագրով ցուցահանդես:
Նրանք շրջել են ցուցասրահներով, դիտել աշխարհով մեկ սփռված հայկական համայնքներից հավաքված, 4-րդից մինչև 17-րդ դարերն ընդգրկող մշակութային ժառանգության ավելի քան 140 եզակի գլուխգործոցները, որոնց թվում են պատկերազարդ ձեռագրեր, խաչքարեր, տպագիր գրքեր և այլ բարձրարժեք ցուցանմուշներ, ներառյալ՝ Թորոս Ռոսլինի, Սարգիս Պիծակի, Հակոբ Ջուղայեցու ստեղծագործությունները:
Նշելով, որ այս տարի հայկական մշակույթն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում ցուցադրվում է շատ ընդգրկուն ձևով, նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ ամիսներ առաջ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում մասնակցել է Սմիթսոնյան ժողովրդական կյանքի փառատոնի (Folklife Festival) բացմանը, որի շրջանակում ևս ներկայացվել են հայկական մշակույթը, սովորույթներն ու ավանդույթները:
Հանրապետության նախագահը գոհունակությամբ է ընդգծել այն փաստը, որ «Մետրոպոլիտենի» յուրահատուկ ցուցահանդեսն իր եզակի ցուցանմուշներով մի քանի ամիս շարունակ Միացյալ Նահանգներից և աշխարհի տարբեր անկյուններից եկած թանգարանի բազմահազար այցելուներին հնարավորություն կտա ծանոթանալ առաջին քրիստոնյա ժողովուրդներից մեկի պատմական ժառանգությանը և յուրահատուկ մշակույթին:
Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է նման ցուցադրությունները և վստահություն հայտնել, որ դրանք շարունակական կլինեն՝ աշխարհի տարբեր անկյուններում ներկայացնելով հայոց բազմադարյա պատմությունն ու հարուստ մշակութային ժառանգությունը։

Президент РА посетил открытую в знаменитом нью-йоркском музее "Метрополитен" выставку "Армения" (фотографии)
Президент Республики Армен Саркисян с супругой Нунэ Саркисян посетил открытую в знаменитом нью-йоркском музее "Метрополитен" выставку "Армения", которая посвящена армянскому культурному наследию и традициям.
Они совершили экскурсию по выставочным залам, в которых представлены собранные из армянских общин по всему миру более 140 уникальных шедевров культурного наследия с 4-го по 17-ый века. В числе экспонатов представлены иллюстрированные миниатюрами манускрипты, хачкары, печатные книги и другие высокоценные экземпляры, включая произведения Тороса Рослина, Саргиса Пицака, Акопа Джугаеци.
Отметив, что в этом году армянская культура в Соединённых Штатах Америки демонстрируется очень обширным образом, Президент Саркисян сказал, что несколько месяцев назад в столице Вашингтоне принимал участие в Смитсоновском Фестивале жизни народов, в рамках которого также представлены культура, обычаи и традиции армян.
Президент Республики в удовлетворение подчеркнул тот факт, что особенная выставка в музее "Метрополитен" своими уникальными экспонатами на протяжении нескольких месяцев даст возможность многим тысячам посетителей из Соединённых Штатов и из разных стран мира ознакомится с историческим наследием и своеобразной культурой одного из первых христианских народов.
Президент Саркисян подчеркнул важность подобных экспозиций и выразил уверенность, что они будут регулярными, представляя в разных уголках мира многовековую армянскую историю и богатое культурное наследие.