ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանների շուրջ բանակցությունները կարող են ավարտվել նոյեմբերին
Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանների շուրջ բանակցությունները կարող են ավարտվել մինչև այս տարվա նոյեմբերի սկիզբը։ Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը, հաղորդում է DW-ն։
Նոյեմբերի 17-18-ը Բրյուսելում կանցկացվի հատուկ գագաթաժողով՝ նվիրված Brexit-ին, որի ժամանակ, այլ թեմաներից բացի, կքննարկվեն Բրիտանիայի և ԵՄ անդամների տնտեսական հետագա համագործակցության պայմանները։
Յունկերի խոսքով, եթե Մեծ Բրիտանիան դադարեցնի անդամակցությունը ԵՄ-ից առանց համապատասխան պայմանագրի, ապա դա կաորող է հանգեցնել «սարսափելի հետևանքների»:  Միաժամանակ, Բրյուսելի հետ բանակցությունների ռազամավարության մասին վեճերը պառակտում են մտցրել Պահպանողական կուսակցության շարքերում, որի ղեկավարը վարչապետ Թերեզա Մեյն է։

ЕС намерен завершить переговоры по "Брекзиту" до ноября
Переговоры об условиях выхода Великобритании из состава Евросоюза могут быть завершены до начала ноября текущего года, заявил глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер в пятницу, 5 октября, в Вене, передает DW.
С 17 по 18 ноября в Брюсселе пройдет специальный саммит, посвященный вопросу "Брекзита", на котором, кроме прочего, будут обсуждаться условия дальнейшего экономического сотрудничества между Великобританией и членами ЕС.
По словам Юнкера, вариант, при котором Великобритания прекратит членство в Европейском Союзе без соответствующего договора, имел бы "ужасные последствия". Между тем споры о стратегии Соединенного Королевства на переговорах с Брюсселем раскололи ряды британской Консервативной партии, которую возглавляет премьер-министр страны Тереза Мэй.