Դոնալդ Տուսկն ակնկալում է Brexit-ի շուրջ համաձայնությունը ձեռք բերել 2018-ի վերջին
Եվրամիությունից դուրս գալու մասին Մեծ Բրիտանիայի հետ հանաձայնագիրը՝ Brexit-ը, հնարավոր է՝ կնքվի 2018 թվականին։ Այդ մասին հայտնել է ԵՄ ղեկավար Դոնալդ Տուսկը՝ տեղեկացնում է DW-ն։
Հոկտեմբերի 17-18-ը ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարները նստաշրջանում կքննարկեն Brexit-ի հետ կապված իրավիճակը։ «Հնարավոր չէ ասել՝ կարող ենք արդյոք հոկտեմբերի վերջին ավարտել բանակցությունները։ Եթե ոչ՝ մենք դա կանենք նոյեմբերին»,- իր հերթին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը։
Նա նաև հավելել է, որ ամեն դեպքում առանց համաձայնագրի Բրիտանիայի դուրս գալը ԵՄ-ից լավ տարբերակ չէ ո՛չ Բրիտանիայի, ո՛չ ԵՄ մյուս անդամների համար։
Միացյալ Թագավորության դուրս գալը Եվրոպական Միության կազմից ծրագրված է 2019թ․ մարտի 29-ին։ Բրյուսելի հետ բանակցություններում Լոնդոնի ռազմավարությանը վերաբերող վեճերի պատճառով պառակտվել է Պահպանողական կուսակցությունը, որի ղեկավարը վարչապետ Թերեզա Մեյն է։

Туск ожидает достичь договоренностей по "Брекзиту" к концу 2018 года
Соглашение с Великобританией по ее выходу из Европейского Союза может быть достигнуто к концу 2018 года. Об этом заявил глава Европейского совета Дональд Туск в субботу, 6 октября, в ходе проходящей в Кракове международной конференции "Роль католической церкви в процессе европейкой интеграции", сообщает DW.
17-18 октября лидеры стран ЕС в рамках заседания Евросовета обсудят ситуацию с переговорами по "Брекзиту". "Нельзя сказать, сможем ли мы прийти к завершению (переговоров. - Ред.) в октябре. Если нет, тогда мы это сделаем в ноябре", - заявил в свою очередь председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер в интервью австрийским изданиям Der Standard, Kurier и Falter. В то же время он отметил, что "есть причина полагать, что потенциал сближения между сторонами переговоров в последние дни увеличился".
Необходимо воздержаться от сценария, при котором "Брекзит" произойдет без договоренностей, - это не станет хорошим вариантом ни для Великобритании, ни для других стран ЕС, уверен Юнкер. "Наше стремление достичь взаимопонимания с британским правительством несокрушимо", - заверил дипломат.