Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի բացման ժամանակ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի հանդիսավոր բացման արարողությանը:
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Ձերդ Գերազանցություններ,
Պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ,
Տիկնայք և պարոնայք պատվիրակությունների ղեկավարներ,
Տիկին գլխավոր քարտուղար,
Տիկին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն,
Հարգարժան հյուրեր,
Կցանկանայի նախ արտահայտել այն անսահման ցավը, որն ինձ համակում է այս պահին, երբ մտածում եմ Շառլ Ազնավուրի մասին, այնքան թանկ մի անձնավորության, ով մեզնից հեռացավ հոկտեմբերի 1-ին։
Այդ Մեծ անձնավորությունը, ֆրանսերենի դեսպանը, 100 տոկոսով ֆրանսիացի, բայց միևնույն ժամանակ 100 տոկոսով հայ, ինչպես ինքն էր սիրում ասել, այնքան կցանկանար լինել մեր կողքին այսօր՝ ցույց տալու համար իր նվիրվածությունն իր սիրելի երկու երկրներին՝ Ֆրանսիային և Հայաստանին, նաև Ֆրանկոֆոնիայի տոնը նշանավորելու համար, որին ամբողջ կյանքում ծառայել է։ Ֆրանսիական շանսոնի նրա գլուխգործոցները, որոնք արդեն բազմաթիվ սերունդների են ուղեկցել և կուղեկցեն դեռ երկար, կմնան մեր հիշողություններում։
Մենք սգում ենք, որովհետև սիրում էինք։ Լինելով Հայաստանի եռանդուն պաշտպան, մեր երկրի դեսպանը միջազգային կազմակերպություններում՝ նա բարձր է պահել Հայաստանի անունն աշխարհում, և մենք հավերժ երախտապարտ կլինենք նրան դրա համար։
Նա հեռացավ մեզնից, բայց այսօր ներկա է մեր մտքերում։
Նրա հիշատակը մեկ րոպե լռությամբ հարգելու փոխարեն, խնդրում եմ նրա հիշատակը տոնելու համար ջերմ ծափահարություններով ողջունել ՇԱՌԼ ԱԶՆԱՎՈՒՐԻ հավերժական ներկայությունը։
Շնորհակալ եմ:
Ես և ողջ հայ ժողովուրդն ուրախ ենք Երևանում հյուրընկալել ֆրանկոֆոն պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթնաժողովը։
Մաղթում եմ բարի գալուստ Հայաստան։
Քրիստոնեության բնօրրան, հազարամյակների պատմություն և մշակույթ ունեցող հավերժական Հայաստան, որն այս ամիս նշում է իր մայրաքաղաք Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակը։
Իրական, ամուր ինքնություն, ստեղծարար էներգիա, դինամիկություն ունեցող Հայաստան, որն ապրել է 1915 թվականի Ցեղասպանության ողբերգությունը և այսօր առաջ է շարժվում՝ վստահ լինելով իր ապագայի համար։
Այս նոր Հայաստանը, որն առաջնորդվում է «Թավշյա հեղափոխության» գաղափարներով, այս քաղաքացիական և ժողովրդավարական շարժմամբ, որը առաջ է տարվել հայ երիտասարդների և կանանց կողմից, որոնց հաջողվել է ողջ բնակչության հետ կիսել իրենց «Միասին ապրելու» կամքը ազատ, արդար և համերաշխ հասարակության մեջ:
Այսօր ցանկանում եմ վերստին ասել, որ Հայաստանի համար մեծ պատիվ է, որ այս գագաթնաժողովի կազմակերպումը վստահվել է Հայաստանին։
Այդ առնչությամբ մենք լիովին գիտակցում ենք մեզ վրա դրված պատասխանատվությունը և ցանկանում ենք, որ այս իրադարձությունը բոլորի հիշողություններում մնա որպես Կազմակերպության ինստիտուցիոնալ կյանքի բացառիկ պահերից մեկը, ինչպես նաև ֆրանկոֆոն համակեցության և համերաշխության կարևոր դրսևորում։
Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիայի երիտասարդ անդամ է, դիտորդի կարգավիճակով անդամակցությունից ի վեր ընդամենը 15 տարի է անցել, մինչդեռ մշակութային և լեզվական բազմազանության, ֆրանսերենի և Ֆրանկոֆոնիայի հիմնարար արժեքների խթանման նրա հանձնառության ապացույցի կարիք չկա։
Հայաստանը հպարտ է Ֆրանկոֆոնիային անդամակցությամբ, որը համագործակցության, երկխոսության և փոխանակումների մի ընդարձակ տարածք է, և բազմազանության և համերաշխության նկատմամբ հարգանքի մթնոլորտում Կազմակերպության անդամ պետություններին և կառավարություններին համախմբում է խաղաղության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի շուրջ։
Մենք իրապես հավատարիմ ենք մեզ միավորող այդ կապերի բնույթին, որոնք այնքան լավ բնորոշվում են «Ապրել միասին Ֆրանկոֆոնիայում» գաղափարախոսությամբ։ Նրանք միասին կազմում են այդ համընդհանուր բարիքը, այդ հարստությունը, որ մեզ համար կարևոր է պահպանել ամեն գնով, այդ մեծ հնարավորությունը ֆրանկոֆոն ողջ տարածքի համար։
«Ապրել միասին՝ հարգելով համերաշխությունը, մարդասիրական արժեքներն ու բազմազանությունը՝ իբրև խաղաղության և բարօրության հիմք ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում». սա է Հայաստանի կողմից առաջարկված թեմայի նշանակությունը, որը կարտացոլվի նաև մեր աշխատանքներում։
«Ապրել միասինի» ընդգծումը կարևոր է նաև պոպուլիզմի և ծայրահեղականության աճի համատեքստում։
Ատելության խոսքի և անհանդուրժողականության դրսևորումների դեմ մենք ունենք բարոյական պարտավորություն, ունենք դրանց հակադրելու «Ապրել միասինի» արժեքներն ու սկզբունքները և համախմբվելու՝ դրանք կյանքի կոչելու համար։
Անկասկած, մենք պետք է շարունակենք ամեն ջանք գործադրել բոլորիս կայուն մարդկային զարգացման ձգտումն ի կատար ածելու համար։
Այսպիսին է մեր կողմից առաջարկվող Կոչը, որն իրենից ներկայացնում է հզոր ուղերձ հանուն Ֆրանկոֆոնիայի հիմնադիր հայրերի կողմից ժառանգված խաղաղության, համերաշխության և մարդասիրության։
Երևանի գագաթնաժողովն անդրադարձ կկատարի նաև մեզ սպառնացող մի շարք մարտահրավերներին, ինչպիսիք են խաղաղությանը, ժողովրդավարությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցերը, ահաբեկչության և կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարը կամ միգրացիայի հիմնախնդիրը, որոնք այդքան մեծ մարտահրավերներ են մեր մոլորակի համար։ Մենք վստահ ենք, որ համամարդկային նշանակության այս մարտահրավերների դեմ լուծումները պետք է գտնվեն բազմակողմ հարթակում, քանի որ միասնական և համաձայնեցված գործունեությամբ, միջազգային համագործակցության միջոցով կարելի է գրանցել հաջողություններ նշված ոլորտներում։
Կցանկանայի հատկապես ընդգծել ֆրանկոֆոն տարածքի հակամարտությունները և ճգնաժամերը, որոնց հանգուցալուծման համար Ֆրանկոֆոնիան զգալի ջանքեր է գործադրում։ Դրանք ամենից հաճախ ուղեկցվում են մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի լրջագույն խախտումներով։ Այն ժամանակ, երբ մենք պատրաստվում ենք նշել Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակը, մեր պարտքն է կրկնապատկել մեր ջանքերը` կանխելու նոր ցեղասպանությունները, պատերազմական հանցագործությունները և մարդկության դեմ հանցագործությունները:
Այս հակամարտությունների հետևողական գոյությունը նաև պարտավորեցնում է մեզ վերահաստատել ճանաչված միջազգային բանակցային ձևաչափերի շրջանակում հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման մեր հանձնառությունը:
Դա նաև վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, որի շուրջ բանակցային գործընթացն ընթանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահ երկրների՝ Ֆրանսիայի, Միացյալ Նահանգների և Ռուսաստանի համանախագահության ձևաչափում։ Խոսքը գնում է արդեն տասնամյակներ տևող և բազմաթիվ տառապանքներ պատճառած հակամարտության մասին։
Հակամարտությունը հակադրության մեջ է դրել արդեն ավելի քան 25 տարի իր ինքնորոշման իրավունքն իրականացնող Լեռնային Ղարաբաղին և Լեռնային Ղարաբաղի ընտրված ներկայացուցիչների հետ երկխոսությունը մերժող Ադրբեջանին։
Մենք համոզված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է որոշիչ ձայն ունենա խաղաղ բանակցային գործընթացում, և իր կարգավիճակը պետք է որոշվի՝ հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտման իրավունքը։
Միևնույն ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի համար առանցքային նշանակություն ունի անվտանգության հարցը։ Վերջինս այնքան հաճախ է դարձել իր իրավունքների ոտնահարման, խտրականությունների և վայրագությունների զոհ, որ երկխոսության և ուժի կիրառման կրկնվող փորձերը լուրջ վտանգի տակ են դնում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ֆիզիկական գոյությունն իսկ։
Մենք հավատում ենք, որ խաղաղությանը միտված մթնոլորտի ստեղծումն առանցքային է կարգավորման գործընթացի առաջմղման համար, և մեր ողջ ջանքներն ուղղված են փոխվստահության միջոցների շուրջ արագ և համապարփակ համաձայնությունների ձեռքբերման խրախուսմանը, որոնք կենսական նշանակություն ունեն հակամարտության բոլոր կողմերի բնակչություններին խաղաղությանը պատրաստելու համար։
Խոսքս եզրափակելու համար կցանկանայի դիմել ֆրանկոֆոն տարածության երիտասարդներին, ովքեր մեր հասարակությունների փոփոխությունների հիմնական դերակատարներն ու մեր երկրների ապագան են։
Ես ցանկանում եմ ձեզ ասել, որ մենք կարևորում ենք այն նպաստը, որը դուք ունեք գագաթնաժողովի թեմայում, և ձեզ կոչ անել համախմբվել մեզ միավորող «Ապրել միասին» գաղափարի արժեքների առաջմղման համար՝ մեզ հետ միասին նպաստելով ավելի արդար ու հանդուրժող աշխարհի կերտմանը։

Statement by RA Prime Minister Nikol Pashinyan at the Օpening Ceremony of the 17th Summit of La Francophonie
Prime Minister Nikol Pashinyan today attended the ceremonious opening of the 17th Summit of the International Organization of La Francophonie in Yerevan. The Premier addressed the event with a speech in which he stated, in part:
"Excellencies,
Distinguished Heads of State and Government,
Ladies and Gentlemen, Heads of Delegations,
Mrs. Secretary General,
Mrs. UNESCO Director General,
Your Excellencies,
Ladies and Gentlemen
First of all, I would like to impart to you the immense sorrow that overwhelms me at this moment, thinking of Charles Aznavour, this personality so dear to our hearts, who passed away on October the 1st.
This great man of culture, this ambassador of the French language, 100 percent French, but also 100 percent Armenian as he used to say; he would have liked to be with us today to demonstrate his devotion to both France and Armenia, as well as to celebrate the holiday of La Francophonie which he served throughout his life; his masterpieces in French have rocked many generations; they will continue to swing many more and will remain in our memories forever.
We mourn him because we loved him. Being an ardent defender of Armenia, our country’s ambassador to international organizations, he bolstered the name of Armenia all over the world, and we will be forever grateful to him.
He has left us and yet he is present in our minds today.
Rather than to hold a minute of silence, I am asking you to salute the eternal presence of Charles Aznavour by our warm applause.
It is a great pleasure for me and for the whole Armenian nation to welcome you here in Yerevan for the 17th Summit of Heads of State and Government of Francophone countries.
I wish you welcome to Armenia, to this eternal Armenia, the cradle of Christianity, the bearer of millennia-long history and culture, which is celebrating this month the two-thousand-eight-hundredth anniversary of its capital Yerevan’s founding. You are welcome to this real-time Armenia, strong of its identity, creative energy and dynamism, which has gone through the trials of history, marked by the tragedy of the Genocide of 1915, which is heading today for the future, confident in its future;
This new Armenia, animated by the values of the Velvet Revolution, a civic and democratic movement carried by Armenian youths and women who shared with the whole population of our country their desire to “live together” in a free, fair and cohesive society.
Today, I want to reiterate how much we are honored for the confidence we have in organizing this Summit in Armenia. In this regard, we are fully aware of our responsibility and wish that this event could remain in everyone’s memory as an exceptional moment in OIF’s institutional life, but also as a great moment of conviviality and Francophone solidarity.
Armenia is a young member of La Francophonie; only fifteen years have elapsed since its accession to observer status, nonetheless its firm commitment to cultural and linguistic diversity, the French language and the fundamental values of La Francophonie is well established.
Armenia takes great pride in its membership of La Francophonie, a vast area of cooperation, dialogue and exchange that brings together its member states and governments with respect for their diversity and in an atmosphere of solidarity around the values of peace, democracy and respect for human rights.
We are all deeply attached to the nature of these links that define so well the ideology of “Living Together in Francophonie.” They constitute the common good, the wealth that we should preserve at all costs. It is an opportunity for the whole Francophone area.
This is the full significance of the theme that Armenia has proposed and on which our work shall focus: “Living Together Respecting Solidarity, Humanitarian Values and Diversity as a Basis for Peace and Prosperity in the Francophone Region.” “Living together” must also be considered in the context of the rise of populism and extremism.
In view of the spread of hate speech and the persistence of manifestations of intolerance, we have a moral obligation to oppose the strength inherent in the values and principles that govern the motto “Living together.” Of course, we must continue to relentlessly invest in and foster our aspiration for equitable and sustainable human development.
This is the meaning of our call, which is a strong message in favor of peace, solidarity and integral humanism that we have as the considerable legacy bequeathed by the founding fathers of La Francophonie.
The Yerevan Summit will look at other key issues that are challenging us today, including issues of peace, democracy and stability, the fight against terrorism, the fight against climate change and the migration issue that pose so many threats for our planet. In the face of these global challenges, we believe that the answers to be provided must be considered in a multilateral framework; because it is through collective and concerted action, through international cooperation that we will be able to record progress on all these topics.
I will particularly focus on the crises and conflicts that affect the Francophone area and the regulations to which La Francophonie makes a major contribution. These are accompanied, most often, by serious violations of human rights and international humanitarian law.
As we prepare to celebrate the 70th anniversary of the UN Convention on Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, it is our duty to redouble our efforts to prevent the emergence of new genocides, war crimes and crimes against humanity. The persistence of these conflicts binds us to reiterate our firm commitment to the peaceful settlement of conflicts in the frame of internationally recognized negotiating formats.
This is the case of the Nagorno-Karabakh conflict, negotiated in the format of the OSCE Minsk Group with its three co-chairs - France, the United States and Russia; a conflict that has been going on for several decades now and that has caused so much suffering; a conflict that opposes Nagorno-Karabakh, which for more than 25 years has exercised its right to self-determination, and Azerbaijan, which refuses any dialogue with the elected representatives of Nagorno-Karabakh.
We are convinced that Nagorno-Karabakh should have a decisive voice in the peace process and that its future status must be determined taking into account the expression of the legally-binding will of the people of Nagorno-Karabakh.
The issue of security has existential value for the population of Nagorno-Karabakh. The latter has so often been subject to violations of its rights, discrimination and atrocities that the rejection of dialogue and the renewed attempts to use force against it endanger the physical existence of the population of Nagorno-Karabakh.
We believe that an atmosphere conducive to peace is essential for the advancement of the settlement process, and strongly advocate for swift and full implementation of confidence-building arrangements which are indispensable for preparing for peace the peoples of all parties to the conflict.
Wrapping up my remarks, I would like to address the young people of the Francophone community who are the agents of change in our societies and represent the future of our countries.
I want to tell you how much we value your contribution to the theme of the Summit. We urge you to mobilize for the sake of “living together” and help forge together a more just and tolerant world.
I wish everyone an excellent stay in Armenia and every success in our deliberations.
French President Emmanuel Macron, Canadian Prime Minister Justin Trudeau and other leaders delivered speeches at the opening ceremony of the 17th Summit of La Francophonie.