Հիլարի Քլինթոնին զրկել են գաղտնի տեղեկություններին հասանելիությունից
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար, նախագահի նախկին թեկնածու Հիլարի Քլինթոնին զրկել են կառավարության գաղտնի տեղեկություններին հասանելիությունից: Այս մասին ասվում է պետքարտուղարության նամակում, որը հրապարակել է Politico-ն:
Նշվում է, որ Քլինթոնը գաղտնի տեղեկություններին հասանելիությունից զրկվել է ընթացիկ տարվա օգոստոսի 30-ից: Ընդգծվում է, որ դա արվել է նրա խնդրանքով:
Բացի այդ, գաղտնի տեղեկություններին հասանելիությունից զրկվել է Քլինթոնի օգնական Շերիլ Մայլզը և ևս չորս մարդ, որոնց անունները փաստաթղթում չեն բացահայտվում:

Hillary Clinton's Security Clearance Was Withdrawn
Former secretary of state and two-time presidential candidate Hillary Clinton has had her security clearance withdrawn "at her request," according to a letter by Charles Faulkner of the US State Department to US Senate Judiciary Committee Chair Chuck Grassley, SputnikNews reports.
According to a Daily Mail report, the request by Grassley to investigate whether Clinton still retained her security clearance was made more than a year ago.
The letter, published this Friday, says the clearance was revoked back in August. Five other people mentioned in the letter, one of them Cheryl Mills, Hillary's former chief of staff, retained their security clearances until September 20.