Թրամփը Սպիտակ տուն է հրավիրել անհետ կորած սաուդցի լրագրող Հաշքաջիի հարսնացուին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Սպիտակ տուն է հրավիրվել Թուրքիայում անհետ կորած սաուդցի լրագրող Ջամալ Հաշքաջիի  հարսնացուն, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մենք նրա հարսնացուին Օվալաձեւ աշխատասենյակ ենք հրավիրել», - Թուրքիայի կողմից ազատ արձակված բողոքական քահանա Էնդրյու Բրանսոնի հետ հանդիպման ժամանակ լրագրողներին հայտնել է Թրամփը: Հաշքաջին, ով տեսաբան է աշխատում ամերիկյան Washington Post թերթում և 2017-ից բնակվում է ԱՄՆ-ում, հոկտեմբերի 2-ին անհետացել է Թուրքիայում՝ այդ երկրում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսարան մուտք գործելուց հետո:
Սաուդցի լրագրողի հարսնացուի խոսքով, հյուպատոսարանի աշխատակցիները նրան հրավիրել են փաստաթղթերի ձեւակերպման համար, իսկ իրեն շենք թույլ չեն տվել մտնել: 5 ժամ սպասելուց հետո հյուպատոսարանի աշխատակիցներից մեկը աղջկան ասել է, որ Հաշքաջին արդեն գնացել է և այլեւս կարքի չկա նրան սպասելու:
Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունների պնդմամբ, Հաշքաջին անհետացել է հյուպատոսարանի շենքից դուրս գալուց հետո և դիվանագիտական առաքելությունը համագործակցում է Թուրքիայի իշխանությունների հետ, նրա անհետացման պատճառները պարզելու նպատակով: Սակայն Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Սաուդյան Արաբիան պետք է ապացուցի, որ առնչություն չունի լրագրողի անհետացման հետ:
Ավելի վաղ Washington Post-ը հայտնել էր, որ Թուրքիան ԱՄՆ-ին հաղորդել է ձայնագրությունների և տեսագրությունների առկայության մասին, որոնք հաստատում են սաուդցի լրագրողի մահն ու խոշտանգումները: Թերթի աղբյուրի խոսքով, տեսագրություններն ապացուցում են, որ երբ հոկտեմբերի 2-ին  Հաշքաջին մտել է հյուպատոսարան, նրան սպանել ու անդամատել են:

Невеста пропавшего саудовского журналиста Джамаля Хашукджи приглашена в Белый дом: Трамп
"Мы пригласили его невесту в Овальный кабинет", — сказал президент США Дональд Трамп журналистам в ходе встречи с освобожденным Турцией пастором Эндрю Брайтоном.
Трамп также выразил пессимизм относительно судьбы Хашукджи: "выглядит нехорошо", передает РИА Новости.
Хашукджи, который работает обозревателем американской газеты Washington Post и с 2017 года проживает в США, пропал в Турции 2 октября. По словам невесты саудовского журналиста, сотрудники консульства пригласили накануне Хашукджи для оформления документов, а саму ее в здание не пустили. Спустя пять часов ожидания один из сотрудников консульства сообщил девушке, что Хашукджи уже ушел и ждать его больше не нужно.
По утверждению властей Саудовской Аравии, Хашукджи пропал после того, как покинул здание консульства, и дипмиссия сотрудничает с турецкими властями, чтобы выяснить обстоятельства его исчезновения. Однако президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что Саудовская Аравия должна доказать свою непричастность к исчезновению журналиста. Как сообщил представитель турецкого МИД Хами Аксой, Турция получила от Саудовской Аравии разрешение на осмотр ее генконсульства в Стамбуле в связи с исчезновением Хашукджи.
В четверг газета Washington Post сообщила, что Турция рассказала США о наличии аудио- и видеозаписей, подтверждающих пытки и смерть журналиста. По словам источника газеты, записи подтверждают, что после того, как Хашукджи зашел в консульство 2 октября, он был убит и расчленен.