Սաուդյան Արաբիան ԱՄՆ-ին 100 մլն դոլար է փոխանցել լրագրողի անհետացումից հետո
Սաուդյան Արաբիան 100 մլն դոլար է վճարել Վաշինգտոնին որպես աջակցություն հյուսիս-արևելքում վերջինիս ջանքերին, հայտնում է The Washington Post թերթը` ընդգծելով, որ փոխանցումը համընկել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի էր-Ռիադ այցի հետ, որտեղ վերջինս սաուդյան իշխանությունների հետ քննարկել է սաուդցի ընդդիմադիր լրագրող Ջամալ Խաշկաջիի անհետացումը:
Գումարի փոխանցման փաստը հաստատել է նաև այլ երկրների հետ համագործակցության և «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության դեմ պայքարի հարցերով ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը` ընդգծելով, որ փոխանցումը սպասելի էր և որևէ կապ չունի լրագրողի անհետացման կամ պետքարտուղարի այցի հետ:
Հիշեցնենք, Ջամալ Խաշկաջին հոկտեմբերի 2-ին մտել էր Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր հյուպատոսություն, և այլևս նրան ոչ ոք չի տեսել: Թուրքական ոստիկանության դիտարկում է հյուպատոսության շենքում լրագրողի սպանության վարկածը:

Саудовская Аравия выплатила США $100 млн для поддержки действий Вашингтона в Сирии
Саудовская Аравия выплатила США $100 млн в качестве поддержки усилий Вашингтона на северо-востоке Сирии, сообщает в среду газета The Washington Post. Как отмечает издание, платеж совпал по времени с визитом в Эр-Рияд госсекретаря США Майкла Помпео, посетившего королевство во вторник, чтобы обсудить с его руководством ситуацию с исчезновением саудовского журналиста Джамаля Хашкаджи, передает ТАСС.
Спецпредставитель президента США по вопросам взаимодействия с другими странами в борьбе с террористической организацией "Исламское государство"  Бретт Макгурк подтвердил в среду факт денежного перевода, отметив, что его получение осенью было ожидаемо. По его словам, выплата никак не связана с делом Хашкаджи или же поездкой Помпео в столицу Саудовской Аравии.
Хашкаджи отправился 2 октября в генконсульство своей страны в Стамбуле для оформления документов и с тех пор не выходил на связь. Как сообщило 6 октября агентство Reuters, турецкая полиция рассматривает версию об убийстве журналиста в здании генконсульства в числе основных.