Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդունել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների քրեակատարողական ծառայությունների ղեկավարներին
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների քրեակատարողական ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած պատվիրակությունների ղեկավարներին: ՀՀ կառավարության 2018թ. հոկտեմբերի 4-ի որոշմամբ հոկտեմբերի 19-ը նշվում է որպես քրեակատարողական ծառայողի օր:
Վարչապետի պաշտոնակատարը, ողջունելով հյուրերին, նշել է, որ քրեակատարողական ծառայությունների աշխատանքը չափազանց կարևոր է ազգային, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում անվտանգության մարտահրավերների հաղթահարման, օրինականության ապահովման, հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտներում, և ԱՊՀ շրջանակում համագործակցության խորացումը կնպաստի միջպետական կապերի հետագա ամրապնդմանը: Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, կարևորել է քրեակատարողական ծառայությունների գործունեության շարունակական բարելավման և ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանեցման, փորձի փոխանակման, աշխատակիցների վերապատրաստման, ՔԿՀ-ներում պատիժը կրող անձանց սոցիալական վերաինտեգրման, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ուղղություններով գործակցության ընդլայնումը:
Հանդիպման մասնակիցների անունից շնորհակալություն հայտնելով Նիկոլ Փաշինյանին ընդունելության համար՝ ՌԴ պատիժների կատարման դաշնային ծառայության տնօրեն Գենադի Կորնիենկոն արդյունավետ է գնահատել ԱՊՀ անդամ պետությունների քրեակատարողական ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի գործունեությունը և դրա շրջանակում կատարվող աշխատանքները: Նա վստահեցրել է, որ խորհուրդը շարունակելու է ակտիվ աշխատել և արդյունքներ արձանագրել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի նշած ոլորտներում ընդհանուր քաղաքականության մշակման, տեղեկատվության և փորձի փոխանակման, աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման, դատապարտյալների սոցիալական ինտեգրման, կադրերի վերապատրաստման և այլ ուղղություններով:

Никол Пашинян принял членов Совета руководителей пенитенциарных служб государств СНГ
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян принял сегодня руководителей делегаций, прибывших в Ереван для участия в заседании Совета руководителей пенитенциарных служб государств Содружества Независимых Государств. Решением правительства от 4 октября 2018 года 19 октября отмечается Республики Армения как День сотрудника пенитенциарных служб.
И.о. премьер-министра, приветствуя гостей, отметил, что работа пенитенциарных служб чрезвычайно важна на национальном, региональном и международном уровнях с точки зрения преодоления вызовов безопасности, обеспечения законности, борьбы с преступностью, и углубление сотрудничества в рамках СНГ будет способствовать дальнейшему укреплению межгосударственных связей.
Никол Пашинян, в частности, отметил важность непрерывного улучшения работы пенитенциарных служб и их соответствия современным критериям, обмена опытом, переподготовки кадров, социальной реинтеграции отбывающих наказание в пенитенциарных учреждениях лиц, а также расширения сотрудничества в представляющих взаимный интерес других областях.
Выразив от имени участников встречи благодарность Николу Пашиняну за прием, директор Федеральной службы исполнения наказаний РФ Геннадий Корниенко эффективно оценил деятельность Совета руководителей пенитенциарных служб государств СНГ, а также мероприятия, осуществляемые в рамках этой структуры. Он заверил, что совет продолжит активно работать и фиксировать результаты в области разработки общей политики, обмена информацией и опытом, повышения эффективности работы, социальной интеграции осужденных, переподготовки и других сферах, упомянутых и.о. премьер-министра Республики Армения.
Исполняющий обязанности премьер-министра пожелал успехов в работе заседания совета, которое состоится сегодня в Ереване.