ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմը հետաքրքրված չէ Արցախյան հիմնախնդրով․ Ջ․ Ուորլիք
ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմը հետաքրքրված չէ Արցախյան հիմնախնդրով։  «Սառեցված հակամարտություններ և Կրեմլի օրակարգը» թեմայով բանավեճի ժամանակ նման կարծիք է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը։
«Մոսկվան հետաքրքրված է աջակցելու վստահության ամրապնդման միջոցառումներին։ ԱՄՆ-ը պետք է մասնակցի դրան։ Նախորդ վարչակազմը սկսել է այդ գործընթացը, սակայն ես չեմ տեսնում այս վարչակազմի կողմից Արցախյան հարցի նկատմամբ հետաքրքրության որևէ ապացույց»,- հայտարարել նա։
Ջեյմս Ուորլիքն ընդգծել է, թե կուզեր, որ ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան միասին աշխատեն այն քայլերի ուղղությամբ, որոնց այս պահին կարելի է հասնել՝ հանրությունների միջև շփումները և վստահության ամրապնդման միջոցառումները։ «Ես, իրոք, կարծում եմ, որ կա հնարավորություն սկսելու քննարկումներն այն մասին, թե ինչ տեսք կարող են ունենալ խաղաղապահ ուժերը»,- հավելել է նա։
Նա նաև ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը համաձայնել է, որ համանախագահող կամ նրանց հարևան երկրներից որևէ մեկը չի կարող խաղաղարար առաքելության մաս լինել։
Նախկին համանախագահը կարծում է, որ ղարաբաղյան հակամարտության դեպքում Մոսկվան չունի հակամարտությունն ինքնուրույն լուծելու իրավունք։ Ի տարբերություն այլ հակամարտությունների՝ Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ը Ղարաբաղում ընդհանուր հետաքրքրություն ունեն՝ անկայուն իրավիճակն ու ռազմական գործողությունները չեն համապատասխանում երկրներից որևէ մեկի շահերին։ «Լավրովի կողմից առաջարկված կարգավորումը շատ չի տարբերվում այն կարգավորումից, որ մենք կառաջարկեինք»,- ասել է նա։

Д. Уорлик: Администрация США не проявляет интереса к карабахскому конфликту
Бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик не видит никаких свидетельств того, что нынешняя администрация США интересуется карабахским конфликтом. Об этом он заявил во время дискуссии "Замороженные конфликты и повестка дня Кремля", организованной американским аналитическим центром "Атлантический совет", передает News.am.
"В Москве есть интерес поддерживать меры по укреплению доверия. США должны участвовать в этом. Последняя администрация начала этот процесс, но я не вижу никаких доказательств какого-либо интереса к Нагорному Карабаху у этой администрации", - заявил он, добавив, что нынешний представитель Минской группы ОБСЕ по крайней мере заслуживает ранга посла.
Джеймс Уорлик подчеркнул, что хотел бы, чтобы США, Россия и Франция работали вместе над шагами, которых можно достигнуть на данный момент: контакты между людьми и меры по укреплению доверия. "Я действительно полагаю, что есть возможность начать обсуждение того, как могли бы выглядеть миротворческие силы", - добавил он.
Отвечая на вопрос, могут ли российские миротворцы быть частью возможных миротворческих сил, Уорлик объяснил, что существует некое джентльменское соглашение, которое, по его мнению, никогда не было зафиксировано ни в одном документе. Он пояснил, что Минская группа ОБСЕ согласилась с тем, что ни одна из трех стран-сопредседателей или соседних стран не будет частью миротворческой миссии.
Бывший сопредседатель полагает, что в случае карабахского конфликта, Москва не имеет власти разрешить конфликт самостоятельно. В отличие от других конфликтов, Россия и США имеют общий интерес в Карабахе: нестабильная ситуация и военные действия не отвечают интересам ни одной из стран. "Урегулирование, предложенное Лавровым, не настолько отличается от урегулирования, которое предложили бы мы", - сказал он.