Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Լիբանանի Հայկազյան համալսարան և Զմմառի պատրիարքական միաբանություն (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Լիբանան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Բեյրութում գործող հայկական կրթական և հոգևոր-մշակութային կենտրոններ:
Նիկոլ Փաշինյանը նախ եղել է Հայկազյան համալսարանում, որտեղ հանդիպում է ունեցել Մերձավոր Արևելքի հայ ավետարանական եկեղեցիների միության խորհրդի անդամների և Հայկազյան համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի, Բեյրութի հայկական դպրոցների ներկայացուցիչների հետ:
Հարցուպատասխանի ընթացքում քննարկվել են հայ-լիբանանյան համագործակցությանը, կրթության ոլորտում կապերի խորացմանը, հայկական ինքնության և մասնավորապես, հայոց լեզվի պահպանմանը վերաբերող հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Լիբանանում գործող հայկական կրթօջախների կողմից ազգային ինքնության պահպանման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքը և այդ համատեքստում ՀՀ համապատասխան գերատեսչությունների հետ համագործակցությունը:
Այնուհետև ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը շրջայց է կատարել Հայկազյան համալսարանում, ծանոթացել հայկական կրթօջախի գործունեությանը և ծրագրերին, նաև զրուցել ուսանողների հետ: Համալսարանի ռեկտոր Փոլ Հայդոստյանը Նիկոլ Փաշինյանին է ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված հուշարձանը և համալսարանի բակում տեղակայված հրթիռի հուշարձանը, որի հեղինակը հայ է: Վարչապետի պաշտոնակատարը կարևորել է Հայկազյան համալսարանի կողմից հայագիտութան ոլորտում կատարվող աշխատանքը, իրականացվող ծրագրերը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև գրառում է կատարել Հայկազյան համալսարանի Պատվավոր հյուրերի գրքում:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի այցի հաջորդ կանգառը Հայ Կաթողիկե եկեղեցու Զմմառի պատրիարքական միաբանությունն էր, որտեղ նրան դիմավորել են Բեյրութի պատրիարքական թեմի օգնական եպիսկոպոս Գևորգ եպիսկոպոս Ասատուրյանը, Զմմառի վանքի մեծավոր Գաբրիել ծայրագույն վարդապետ Մուրադյանը և Զմմառի վանքի փոխմեծավոր Անդոն Վարդապետ Նորատունկյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանը մասնակցել են Հայ կաթողիկե պատրիարքարանի հոգևոր ներկայացուցիչների և Զմմառի վանքի միաբանության անդամների կողմից մատուռում տրված ողջույնի աղոթքին, մոմավառություն կատարել վանական համալիրի տարածքում գտնվող եկեղեցում, շրջայց կատարել թանգարանում, մատենադարանում և գինետանը, ծանոթացել Զմմառի հայ միաբանության գործունեությանը:
Զմմառի վանքի մեծավոր Գաբրիել ծայրագույն վարդապետ Մուրադյանը նշել է, որ մեծ պատիվ և հպարտություն է հյուրընկալել Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը Զմմառի միաբանությունում: Նրա խոսքով` այսօր համայն հայությունը ուրախ է տեսնելու Հայաստանի հզորացումը և համախմբվել է հայրենիքում տեղի ունեցող փոփոխությունների շուրջ:
Վարչապետի պաշտոնակատարին ներկայացվել է ավելի քան 270-ամյա պատմություն ունեցող Զմմառի միաբանության առաքելությունը, դերակատարությունն ու գործունեությունը: Զմմառի վանքի մեծավոր Գաբրիել ծայրագույն վարդապետ Մուրադյանը Զմմառի պատրիարքական միաբանության անունից Նիկոլ Փաշինյանին նվիրել է Տիրամոր պատկերով նկար:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար` նշելով. «Շատ հուզիչ առիթ է ինձ համար, որովհետև առաջին անգամ եմ գտնվում Հայ Կաթողիկե եկեղեցում և այսպիսի միջավայրում: Սա ինձ համար հիշարժան այցելություն է, որն անընդհատ կուղեկցի ինձ: Ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Սփյուռքում ամենակարևոր խնդիրներից մեկն այն է, որ մենք չունենանք բաժանարար գծեր: Մենք մեկ ազգ ենք, գալիս ենք նույն տեղից և ձգտում ենք դեպի նույն տեղը, ունենք ընդհանուր երազանքներ, որոնց կենտրոնում Հայաստանի Հանրապետությունն է, Արցախի Հանրապետությունը և հայ ժողովուրդը»:
Վարչապետի պաշտոնակատարը կարևորել է հայ հոգևոր, մշակութային ամենանշանավոր օջախներից մեկի` Զմմառի գործունեությունը պատմամշակութային ժառանգության և ազգային ինքնության պահպանման, Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում:

Никол Пашинян посетил университет "Айказян" и патриаршую конгрегацию Зммара (фотографии)
В рамках рабочего визита в Ливан исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян посетил сегодня армянские образовательные и духовно-культурные центры в Бейруте.
Никол Пашинян сначала посетил университет "Айказян", где провел встречу с членами Союз армянских евангелистских церквей Ближнего Востока, профессорско-преподавательским составом университета "Айказян" и представителями армянских школ Бейрута.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с армяно-ливанским сотрудничеством, углублением связей в образовательной сфере, сохранением армянской идентичности и, в частности, армянского языка. Никол Пашинян отметил важность проводимой действующими в Ливане армянскими учебными заведениями работы по сохранению национальной идентичности и сотрудничества с соответствующими ведомствами Армении в этом контексте.
Затем исполняющий обязанности премьер-министра прошелся по университету "Айказян", ознакомился с деятельностью и программами армянского образовательного учреждения, а также побеседовал со студентами. Ректор университета Пол Айдостян представил Николу Пашиняну открытый по случаю 100-летия Геноцида армян мемориал и памятник ракете во дворе университета, автором которого является армянин. Исполняющий обязанности премьер-министра придал большое значение работе и программам университета "Айказян" в области арменоведения.
Никол Пашинян также сделал запись в Книге почетных гостей университета "Айказян".
Следующей остановкой исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна был армянский католический монастырь Зммара, где его встретили помощник патриаршей епархии Бейрута епископ Геворг Асатурян, аббат Зммарского монастыря, патриарший викарий, архимандрит Габриел Мурадян и приор Зммарского монастыря, архимандрит Андон Норатункян.
Никол Пашинян и Анна Акопян в часовне Зммарского монастыря приняли участие в приветственной молитве, зажгли свечи в храме монастырского комплекса, посетили музей, библиотеку и винный погреб, ознакомились с деятельностью армянской конгрегации Зммара.
Аббат Зммарского монастыря, патриарший викарий, архимандрит Габриел Мурадян отметил, что большая честь и гордость принимать в гостях исполняющего обязанности премьер-министра Армении и возглавляемую им делегацию. По его словам, сегодня армяне всего мира рады видеть укрепление Армении и сплотились вокруг происходящих на родине перемен.
Исполняющему обязанности премьер-министра была представлена миссия конгрегации Зммара, ее роль и деятельность в течение 270 лет. Архимандрит Мурадян от имени конгрегации Зммара подарил Николу Пашиняну образ Богоматери.
Никол Пашинян поблагодарил за теплый прием, отметив: "Для меня это очень волнительное событие, потому что я впервые нахожусь в армянской католической церкви и в такой среде. Это незабываемый визит для меня, который всегда будет сопровождать меня. Одной из наиболее важных задач как в Армении, так и в диаспоре является то, чтобы у нас не было разделительных линий. Мы одна нация, у нас общие корни, мы стремимся к одному и тому же, у нас есть общая мечта, в центре которой находятся Республика Армения, Республика Арцах и армянский народ".
Действующий премьер-министр подчеркнул важность деятельности одного из самых значительных духовных и культурных центров - Зммарского монастыря, в сохранении историко-культурного наследия и национальной идентичности, укреплении связей между Арменией и диаспорой.