Մերկելը կհրաժարվի իր կուսակցության նախագահի պաշտոնից
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Քրիստոնեադեմոկրատական միության (ՔԴՄ) համագումարում իր թեկնածությունը չի առաջադրի կուսակցության նախագահի պաշտոնում: Այս մասին նա հայտարարել է կուսակցույթան նախագահության հոկտեմբերի 29-ի նիստում, հայտնում են  n-tv և Welt հեռուստաալիքները:
Ավելի վաղ սպասվում էր, որ դեկտեմբերին կայանալիք քվեարկության ժամանակ կանցլերի թեկնածությունը կառաջադրվի հերթական անգամ: Մերկելը կուսակցությունը ղեկավարում է 2000 թվականի ապրիլից:
Welt հեռուստաալիքի տեղեկատվության համաձայն` որոշումը հաջորդել է հոկտեմբերի 28-ին Հեսենի դաշնային երկրամասում կայացած խորհրդարանի ընտրություներում կուսակցության անհաջողությանը: Չնայած ընտրություններում Մերկելի կուսակցության արդյունքը եղել է առաջինը, սակայն կուսակցությունը զգալի կորցրել է իր աջակցությունը:

Меркель откажется от поста председателя своей партии
Канцлер Германии Ангела Меркель на съезде Христианско-демократического союза (ХДС) не станет баллотироваться на должность председателя партии, такое заявление она сделала в понедельник на заседании президиума партии, передает Интерфакс со ссылкой на телеканалы n-tv и Welt.
Ранее ожидалось, что кандидатура канцлера будет выдвинута в очередной раз. Голосование должно пройти на партийной конференции в декабре. Меркель руководит партией с апреля 2000 года.
По информации телеканала Welt, решение последовало за неудачей партии на выборах в федеральной земле Гессен, которые прошли 28 октября - канцлер, таким образом, сделала выводы. На выборах партия показала первый результат, но сильно потеряла в поддержке.