Մենք մի երկիր ենք, որ իր ուրույն տեղն է զբաղեցնում ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների համաշխարհային քարտեզի վրա. Փաշինյան (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային ընթրիք է ունեցել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հոգաբարձուների և խորհրդատվական խորհուրդների անդամների հետ, որոնց թվում են առաջատար գիտնականներ, ինժեներներ, ձեռներեցներ ամբողջ աշխարհից:
«Ֆասթ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհդի հարգարժան անդամներ,
Ուրախ եմ ողջունել Նորարարական ֆորումի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին: Ինձ համար խորհրդանշական է խոսել այս ամբիոնից, որովհետև նորարարություն կամ ինովացիա ասելով մարդիկ հաճախ նկատի են ունենում տեխնիկական ոլոտը կամ մերձտեխնիկական ոլորտը: Բայց կարծում եմ նորարարություն, ինովացիա հասկացությունը վերաբերվում է ամեն ինչին. սկսած քաղաքականությունից, շարունակած կրթությունով ու կառավարման համակարգերով և ավարտած տեխնիկական առաջընթացով: Ի վերջո ի՞նչ է նորարարությունը: Նույն բանը ավելի լավ ու ավելի արդյունավետ անելու արվեստը: Նախկինում անհայտ և անհնարին թվացող նպատակներ ձևակերպելու, առաջադրելու և դրանք կյանքի կոչելու արվեստը: Մտածողության նոր հարթության կրողները նրանք են, ահա, ովքեր փակուղու մեջ շատ պարզորոշ ելք են տեսնում, անհնարինությունը ընկալում են որպես բացառիկ հնարավորություն:
Հենց այսպիսի մարդիկ են ստեղծում քաղաքական, տնտեսական, տեխնիկական և տեղեկատվական նորարարություններ: Եվ այսպիսի մարդիկ միշտ էլ եղել են մեր երկրում. ի վերջո Հայաստանը համարվել է խորհրդային երկրների, Խորհրդային միության սիլիկոնյան հովիտը, որտեղ ստեղծվել է խորհրդային «Նաիրի-2» առաջին համակարգիչը, որն առաջիններից էր նաև աշխարհում:
Այդպիսի մարդիկ այսօր ավելի շատ են Հայաստանում և նրանց շնորհիվ մենք մի երկիր ենք, որ իր ուրույն տեղն է զբաղեցնում ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների համաշխարհային քարտեզի վրա: Վերջին յոթ տարվա ընթացքում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում աճել է հինգ անգամ և շարունակում է աճել տարեկան մոտ 25%-ով:
Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը կրթական ծրագրի մի օրինակ է, որ արդեն իսկ վերածվել է հայկական գլոբալ բրենդի՝ իր տարածումը գտնելով այնպիսի ծանրակշիռ երկրներում, ինչպիսիք են Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, Գերմանիան: Միաժամանակ մենք դպրոցահասակ երիտասարդներին հնարավորություն ենք ընձեռում ռոբոտաշինություն ուսումնասիրել ԱՐՄԱԹ լաբորատորիաներում:
Ինտերնետն այսօր հասանելի է Հայաստանի բնակչության մեծամասնությանը բոլոր մարզերում: Եվ թույլ տվեք ասել, որ տեխնոլոգիական և նորարարական այս փոփոխությունների ֆոնին էր, որ Հայաստանում հնարավոր եղավ քաղաքական նորարարությունը՝ աշխարհում աննախադեպ թավշյա, ոչ բռնի, ժողովրդական հեղափոխությունը, որ մեր երկրում տեղի ունեցավ սույն թվականի ապրիլ-մայիսին: Նկատի ունեմ՝ հեղափոխությունն անհնար կլիներ, եթե Հայաստանում ինտերնետ ցանցն այդքան զարգացած չլիներ:
Հեղափոխությունն անհնարին կլիներ, եթե ինժեներական գործի այսպիսի վերածնունդ չլիներ Հայաստանում, եթե տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում այսքան շատ քաղաքացիներ և երիտասարդներ ներգրավված չլինեին, որոնք ունեն ինտելեկտուալ, ֆինանսական և քաղաքացիական անկախություն:
Հեղափոխությունն անհնար կլիներ, եթե Թումո կենտրոնի նման կենտրոնների միջոցով մեր դպրոցականները վաղուց ճեղքած չլինեին շարքային աշակերտի հնամենի կաղապարը:
Ի դեպ, մի քանի անգամ ասել եմ, որ հեղափոխության վճռական գործոններից մեկը կանանց մասնակցության աննախադեպ բարձր մակարդակն էր քաղաքական գործընթացներին: Եվ այս ֆոնին ուզում եմ մի վիճակագրություն բերել. տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում կանանց միջին ներգրավվածությունն աշխարհում 10 տոկոս է: Հայաստանի ՏՏ ոլորտում կանայք ներգրավված են աշխարհի միջինից ավելի քան երեք անգամ ավելի՝ շուրջ 33 տոկոս: Սա բավականին խոսուն թիվ է:
Եվ այսպիսով, թույլ տվեք ասել, որ հայ ժողովուրդն ապացուցեց, որ նորարար ժողովուրդ է, որովհետև մեր երկրում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունը համաշխարհային մակարդակի քաղաքական նորարարություն էր:
Ահա գլոբալ այս փոփոխությունների ֆոնին ուզում եմ հատուկ նշել ՖԱՍԹ հիմնադրամի նորարարական գործունեությունը, որի նախաձեռնությամբ այսօր հավաքվել ենք այստեղ՝ քննարկելու ոլորտի զարգացման հեռանկարները: Այն յուրատեսակ հարթակ է, որ իր հովանու ներքո միավորում է կրթական կազմակերպությունների, առաջատար ՏՏ ընկերությունների ու մասնագիտական միավորումների, ինչպես նաև կապի օպերատորների՝ փորձելով Հայաստանը դարձնել նորարարության աշխարհի առաջատարներից: Սա շատ հավակնոտ նպատակ է, և ես շատ ուրախ եմ, որ հենց այսպիսի նշաձող է սահմանվել:
Հայաստանում ոլորտի առկա ներուժը մեզ հնարավորություն է տալիս ծրագրեր իրականացնել ինչպես սփյուռքի մեր հայրենակիցների, միջազգային կազմակերպությունների, այնպես էլ, ինչու ոչ, ոլորտի հսկաների հետ: Մենք սթարթափ ծրագրեր ենք իրականացնում՝ ստեղծելու էկոհամակարգեր, ինկուբատորներ, այդ թվում կայուն զարգացման լաբորատորիաներ: Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովի հիմնական շեշտադրումն էլ էր թվային տեխնոլոգիաները՝ աջակցելու ոլորտում կանանց և երիտասարդության ներգրավմանը:
Արհեստական բանականությունը, բլոկչեյն տեխնոլոգիաները, կիբերանվտանգությունը, կիսահաղորդչային տեխնոլոգիաները մեր առաջնահերթություններն են: Մենք հանձնառու ենք էլ ավելի ընդլայնելու մեր համագործակցությունը մեր գործընկերների հետ: Եվ դա պետք է անենք նաև ձեր օգնությամբ՝ նման ֆորումները որպես հարթակ օգտագործելով:
Թվային այս դարաշրջանում, ֆիզիկական սահմանների դերը գնալով նվազում է: Սա հատկապես արդիական է Հայաստանի համար: Մեր հարևանների վարած քաղաքականության, ինչպես նաև համաշխարհային քաղաքական շահերի բախման հետևանքով մենք, կարելի է ասել, բնակվում ենք մի կղզում, որի «ելքը դեպի բաց ծով», այսինքն՝ դեպի արտաքին աշխարհ, ապահովվում է մեծապես հենց բարձր տեխնոլոգիաների միջոցով: Ուստի շատ կարևոր է, որ մենք այդ ելքը գնալով էլ ավելի ընդլայնենք:
Ինչպես ասել է տեխնոլոգիական ոլորտի հսկաներից մեկը՝ Սթիվ Ջոբսը, նորարարությունը տարանջատում է առաջնորդին՝ հետևորդից:
Այստեղ ներկա մարդիկ անհատական մակարդակում արել են այդ քայլը՝ նորարարության միջոցով՝ հետևորդից դարձել են առաջնորդ: Մեր հավաքական խնդիրն ըստ այդմ ակնհայտ է դառնում. միասին, իրար հետ մեր հայրենիքը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հետևորդ երկրից վեր ածել առաջնորդ երկրի: Եվ համոզված եմ. միասին դա մենք անպայման կանենք»:

Nikol Pashinyan: "We are a Country That has its Unique Place on the Global Map of Information Technology"
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan had working dinner with members of the Board of Trustees and Advisory Council of the Armenian Foundation for Science and Technology (FAST), which features scientists, engineers and entrepreneurs from around the world
Addressing those present, Nikol Pashinyan stated, in part:
“Honorary members of the Trust Board of Trustees,
I am glad to welcome the Innovative Forum’s organizers and participants. It is symbolic for me to address you from this podium, because by saying innovation people often mean technology or the quasi-technological sphere. But I believe the concept of innovation refers to everything from politics and management systems to education and technical progress.
After all, what is innovation? The art of doing the same thing better and more effectively. The art of formulating, nominating, and implementing previously unknown goals that are impossible. Those who are in the new dimension of mind are those who see a very clear way out of the deadlock, perceiving the impossibility as an exceptional opportunity. They are making political, economic, technical and informational innovations. We have always had such people in our country. After all, Armenia was considered to be the former Soviet Union’s Silicon Valley where Nairi-2, the Soviet-era first computer and one of the first in the world was manufactured.
Today, there are even more such people in Armenia and thanks to them we are considered to be a country that has its unique place on the world map of information technologies. The IT sector grew five-fold over the past seven years in Armenia with an annual rate of about 25%.
The TUMO Center for Creative Technologies is an educational program that is acknowledged worldwide as an Armenian brand. It has already been introduced in a number of developed countries, such as France, Russia, and Germany. At the same time, we give schoolchildren the opportunity to study robotics in ARMAT laboratories. The Internet is available today in most of the Armenian population in all regions.
And let me say that in the light of these technological and innovative changes, a political innovation – an unprecedented nonviolent, velvet, popular revolution appeared to be possible in our country that took place in April-May this year. I mean, the revolution would have been impossible if the internet network had not been so developed in Armenia.
The revolution would be impossible if such a revival of engineering work in Armenia was not so many citizens and young people involved in IT, with intellectual, financial and civic independence.
And let me say that in the light of these technological and innovative changes, political innovation has become possible in Armenia, an unprecedented nonviolent, velvet, popular revolution in our country that took place in April-May of this year. I mean, the revolution would be impossible if the internet network in Armenia was not so developed.
The revolution would have been impossible if we had not boasted such a drastic revival of engineering work in Armenia; if so many citizens and young people had not been involved in IT activities with intellectual, financial and civic independence.
The revolution would have been impossible if our schoolchildren had not broken down the old stereotype of ordinary student in TUMO and other such centers.
By the way, I have repeatedly stated that a key factor in our revolution was the unprecedented high level of women’s involvement in political processes.
Here, I would like to cite some statistics. Women’s involvement in the IT sector is around 10% in the world. Armenia’s IT sector boasts three times as many women engaged in IT activities, about 33%. This is a pretty good figure.
And therefore, let me say that the Armenian people has already proved to be an innovative nation because I think that the non-violent, velvet, popular revolution was a world-class political innovation.
Here, I wish to make a special mention of FAST Foundation’s innovative activities, which is believed to be a unique platform that unites educational organizations, leading IT companies and professional associations, as well as communication operators under its umbrella to make of Armenia a leader in the field of innovations. This is quite an ambitious target, and I am happy that it has been set as a benchmark.
Armenia’s current potential enables us to implement programs both with our compatriots from Diaspora and international organizations and - why not - with the IT giants. We are launching exciting startup projects to create ecosystems, incubators, including sustainable development laboratories.
The Francophonie Summit’s main focus was to promote women’ and youth’s involvement in the sphere of digital technologies. Artificial intelligence, cyber security, block-chain and semiconductor technologies are among our priorities.
We are committed to further expanding cooperation with our partners, which should be done with your assistance by using forums like this as a platform.
In this era of digital revolution, the role of physical boundaries is gradually diminishing. This is particularly relevant to Armenia. Our neighbors’ policies and the confrontation of political interests on the global scale have made of Armenia an isolated enclave, and the advanced technologies seem to be our only gateway to the outer world. Therefore, it is crucial for us to broaden that gateway. As one of the tech giants Steve Jobs used to say, innovation breaks down with the leader and the followers. Those present here have crossed that borderline through innovation and were promoted into leaders from their status of a follower.
Hence, our collective task is getting evident, that is to overhaul Armenia from a follower country into a leading nation. And I am convinced that we can do it together.”